Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

OMÜ 41 yaşında!

OMÜ 41 yaşında!
  • 31.03.2016
  • OMÜ 41 yaşında! için yorumlar kapalı
  • 3.887 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 41. kuruluş yıldönümünü törenle kutladı.

OMÜ Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Samsun Valisi İbrahim Şahin, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sevilhan Mennan ve Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, idari, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Akan: ” Biz büyük bir üniversiteyiz ve dünyada üniversiteler artık uzmanlık alanlarıyla öne çıkmaya başladı. Üniversiteler sadece bilim adamı yetiştiren kurumlar olmaktan çıktı. Bazen ihtisaslaşma, bazen girişimci yönleriyle ön plana çıkılıyor ancak bizim üniversitemizin ihtisaslaşma gibi bir seçeneği yok. Tıp, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, mühendislik alanında ön plandayız. Ve her alanda gelişmek durumundayız” dedi.

OMÜ’nün Samsun’a ve bölgesine büyük katkılar sağladığını ve ilerlemenin ancak eğitimle sağlanabileceğine dikkat çeken Vali İbrahim Şahin ise şunları söyledi: “Eğitimde ne kadar ilerlersek o kadar gelişiriz. Samsun’da TEOG’da başarı oranında yüzde 40’larda, üniversite giriş sınavında ise yüzde 30’lardayız. Bu çıtayı yükseltmek zorundayız. Bu konuda üniversite ile çalışmamız lazım. Samsun’da 18 bin öğretmen var. 1000 civarında öğretmenin ise sınıfı yok. Yani öğretmen fazlamız var ancak öğretmenlerimizi iyi şekilde değerlendirmek durumundayız. Eğitimdeki başarımızı arttırmalıyız.”

Konuşmaların ardından 2015 yılında ilk kez uygulamaya alınan Akademik Teşvik Puanlama sürecinde bilimsel çalışmalarıyla 100 tam puan alan öğretim üyeleri ile yaptıkları bilimsel çalışmalara patent alan öğretim üyelerine başarı belgesi ve plaket verildi.

Programın ardından Kurupelit Yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi önündeki ormanlık alanda hazırlanan Tahsin Tuncalı Parkı’nın da açılışı gerçekleştirildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ