Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Titanic’in çanı Samsun’da çalıyor

Titanic’in çanı Samsun’da çalıyor
  • 26.04.2017
  • Titanic’in çanı Samsun’da çalıyor için yorumlar kapalı
  • 1.903 kez okundu

Samsunlu işadamı Tuncer Üçüncüoğlu’nun denizcilik ofisi, içerisinde Titanic’in çanı da dahil olmak üzere birçok antika ürünü barındırıyor.

I.Mahmut Dönemi’nde baş gösteren Dersim İsyanı’nı bastırıp 1741’de Trabzon’a tam selahiyetli ve üç tuğlu vezir olarak atanan Üçüncüzade Ömer Paşa’nın torunu olan iş adamı Tuncer Üçüncüoğlu’nun gemi kamarası şeklinde dekore ettiği ofisinde Titanic’in enkazından çıkarılan çan bulunuyor.

1912’de Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülen geminin çanı hala çalışır durumda ve sesi Samsun’da yankılanıyor. İşadamı Üçüncüoğlu, “Titanic’in çanı büyük ilgi görüyor. Samsun halkı, yalnızca çanı görmek için bile bazen ofise ziyarete geliyor’’ dedi.

İş adamının Samsun’daki ofisinde başka gemilerden çıkarılan 80 yıllık dümen dolabı, 200 yıllık pusula, pencere ve dürbünler de yer alıyor.

Hayata Adolf Hitler’in penceresinden bakıyor

Tuncer Üçüncüoğlu’nun ofisinin pencereleri Alman Diktatör Adolf Hitler’in  ‘M.V. Regina Maris’ adlı özel yatına ait. Yat, kullanım süresi dolduktan sonra 1997’de hurdaya ayrılmış ve İzmir Aliağa’da sökülmüş. Ofisinde kullandığı pencereleri 10 bin dolar karşılığında satın aldığını belirten Üçüncüoğlu, “Antikayı antika yapan şey; çalışır durumda olmasıdır. Bu pencereler çalışıyor olmasaydı İzmir’den getirtmemin ve ofisimde saklamamın hiçbir anlamı kalmazdı” dedi.

“Türkiye’de eşi yok”

Antikalarla dolu ofisinin hazırlanma sürecini anlatan Üçüncüoğlu, ‘Eski gemiler söküldükten sonra içerisindeki antika eşyalar çıkarılıyor. Satıcılar ellerinde olan ürün hakkında bana bilgi veriyor ben de ofisime eklemek istersem Samsun’a getirtiyorum’’ dedi.

Ofisine yeni ürünler de almak istediğini söyleyen işadamı, ‘’Türkiye’de bu kadar değerli antikayla dolu başka bir denizcilik ofisi yok’’şeklinde konuştu.

Bir maket yarışmasında birincilik alan Ali Kemal Bozkurt’un gemi maketi de ofiste yer alanlar arasında.

dunyanin-en-unlu-gemisi-titanicin-cani

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ