Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

İletişim’de Millî Mücadelenin İlk “Kıvılcım’ı” Gösterildi

İletişim’de Millî Mücadelenin İlk “Kıvılcım’ı” Gösterildi
  • 18.04.2018
  • İletişim’de Millî Mücadelenin İlk “Kıvılcım’ı” Gösterildi için yorumlar kapalı
  • 2.031 kez okundu

İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Alaattin Fıstık’ın yönetmenliği yaptığı “İlk Kıvılcım” adlı belgesel filmin galası fakültenin Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Havza Genelgesi’ni ve Atatürk’ün o dönemde yaşadıklarını konu alan belgesel filmin galasına Gazeteci Osman Kara, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sinan Kaya, Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Onur Bekiroğlu, Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi  Ömer Çakın, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

“İlk Kıvılcım” adlı belgesel filmde Havza’dan görüntüler, Atatürk’ün Havza’da kaldığı ev, kullandığı eşyalar, hutbe okuttuğu cami, Havza Genelgesi’nin anlatıldığı sahneler yer aldı. Filmde Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a yolculuğu, gerekçeleri, Samsun ve Havza’da yaşanan süreç duayen Gazeteci Osman Kara tarafından anlatıldı.

“Belgeseli çekerken o dönemin tarihi dokusundan ilham aldık”

Gösterimin ardından filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi Alaattin Fıstık “Filmi çekmekteki amacımız Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl kurulduğunu, yapılan fedakârlıkları ve yaşanılanları anlatmak. Belgeseli çekerken o dönemin tarihi dokusundan ilham aldık. Atatürk’ün bıraktığı mirasa sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“Türk Millî Mücadelesi mazlum milletlerin de umudu olmuştur”

Belgeselde Atatürk’ün kurtuluş mücadelesi döneminde yaptıklarını anlatan Gazeteci Osman Kara ise “Yanımda bulunan 5 genci tanıma şansı veren, onları yönlendiren hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum. Onları tanımak benim için mutluluktu. Sizlerin bir gün desteğe ihtiyacınız olursa bilin ki ben sizin emrinizdeyim. Her milletin gıptayla baktığı Türk Milleti’nin tarihinde olan Millî Mücadele konusunda yapacağınız her çalışmada size destek olmak benim için bir millî haysiyet ve namus görevidir. Türk Millî Mücadelesi sadece 780 bin kilometrekarelik bir alanımıza değil, Asya’da ve Avrupa’da bağımsızlığını kazanan mazlum milletlerin de öncüsü ve umudu olmuştur. Türk Milleti’nin bu mücadelesine yön veren kahraman komutanlarıdır. Ve elbette Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’dır.” dedi.

Tamamı öğrenciler tarafından hazırlanan “İlk Kıvılcım” filminin görüntü yönetmenliğini Çiğdem Dönmez ve yardımcı yönetmenliğini Osman Ramiz Yılmaz yaptı. Ses ve teknik bölümde ise Tahsin Özmüş yer alırken, senaryo danışmanlığını da Şenol Katkat üstlendi. yer aldı. Filmde senaryo danışmanlığını yerel tarihçi Şenol Katkat üstlendi.

Etkinlik film ekibi ve katkı sağlayanların hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ