Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

TRT Habercileri İletişim Öğrencileri ile Buluştu

TRT Habercileri İletişim Öğrencileri ile Buluştu
  • 18.03.2019
  • TRT Habercileri İletişim Öğrencileri ile Buluştu için yorumlar kapalı
  • 2.209 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi öğrencileri Kamuoyu ve Medya dersi kapsamında TRT Haber Samsun temsilcileri Seyfi Karadeniz ve Mehmet Gençali ile bir araya geldiler.

OMÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3. sınıf öğrencileri Rektör Danışmanı ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Onur Bekiroğlu’nun yürüttüğü Kamuoyu ve Medya dersi kapsamında TRT Samsun örgütlenmesinin başından beri yer alan Mehmet Gençali ve Ankara’nın önemli bir zaman diliminde nabzını tutmuş ardından da memleketi Samsun’a dönen Seyfi Karadeniz ile buluştu. TRT’nin iletişim alanında Türkiye’de ki kurucu aktörlerden biri olduğunu ve aynı zamanda iletişim öğrencileri için bir okul niteliği taşıdığını belirten Doç. Dr. Onur Bekiroğlu sözü misafirlerine bıraktı.

Halkın sesi hem bizim için hem de kurumumuz için önemli”

Kendilerine her gün haber yapmaları için kimsenin diretmediğinden bahseden Mehmet Gençali “Her sabah ne haber yapabiliriz diye istişare ediyoruz. Evlerimize dönerken bile yarın nasıl bir haber çıkartabileceğimiz üzerine düşünüp kafa yoruyoruz.” dedi. Halkın sesinin hem kendileri hem de kurumları için çok önemli olduğundan bahseden Mehmet Gençali “Bulunduğumuz kurum çok güvenilir olduğundan bu güvenilirliği sarsmamak için konuşulanı çözüp birebir kaynağın ağzından veriyor ve yalan haber kesinlikle yapamıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Bu mesleği isteyerek ve severek yapmak lazım”

Bu mesleği isteyerek ve severek yapmak, ona göre seçmek lazım diyen Seyfi Karadeniz haberciliğin 24 saat olduğunu, devamlı araştırılması ve iletişim halinde olunması gerektiğini söyledi. Sosyal medyayı ve interneti kullanmanın öneminden de bahseden Karadeniz “Türkiye’de ne olup bitiyorsa takip etmek lazım örneğin İstanbul ya da Ankara olan bir olayın Samsun’a olan bir yansıması olabilir bunu takip edebilir ondan bir haber çıkartabilirsiniz.” dedi.

“Teknolojiyi değerlendiriyoruz”

Haber iletiminde görsel basının yazılı basından her zaman önde olduğunu söyleyen Mehmet Gençali artık 4,5G cihazlarımız, kameramız, mikrofonumuz var ve her zaman arabanın arkasında duruyorlar.” dedi. TRT’nin tek televizyon olduğu dönemlerden de bahseden Gençali “O zamanlar bir haberi yapardık ulaştırmak için saatlerce beklerdik şu an teknoloji çok hızlı gelişti anında yazıyorsun anında görüntü veriyorsun şimdi habercilik teknolojik açıdan çok kolaylaştı.” şeklinde konuştu.

“Şimdi çok haber yapılıyor ama çabuk eskiyor”

Haberlerin günümüzde çok çabuk tüketildiğinden söz eden Seyfi Karadeniz “Önceden haber sayısı biraz daha azdı şimdi çok haber yapılıyor ama hemen eskiyor. Bir haber yapılıp internete düştüğü anda artık bu haber eskidi bitti artık demektir.” ifadelerini kullandı. Cep telefonun bile artık başlı başına bir haber kaynağı olduğundan da bahseden Karadeniz özel kanalların kullandığı WhatsApp ihbar hatlarını örnek olarak verdi.

“Haberin yayınlandığı zaman emeğin yayınlanıyor”

Yayınlanan haberin verdiği tarif edilemez duygunun güzelliğinden bahseden Mehmet Gençali “Haberi araştırıp yapıyorsun o haber yayınlandığı zaman hem senin emeğin yayınlanıyor hem de karşındaki insanı mutlu etmiş oluyorsun bu duyguyu anlatmak mümkün değil.” dedi. Bu durumun kendilerini haber yapmaya ittiğinden bahseden Mehmet Gençali “Gazeteci dışarı çıktığı zaman parmakla gösterilen bir insandır. Siz de sevgili öğrenciler ona göre kendinize dikkat ederek her ortama girip sohbet edin ama yanlış yapmayın.” tavsiyelerinde bulundu. Bu meslekte emek vermeden başarılı olunamayacağını da sözlerine ekleyen Gençali öğrencilere mutlaka boş zamanlarında gazetelere, basın kuruluşlarına gitmeleri o havayı yaşamaları ve o tadı almaları gerektiğini söyledi.

“Öğrenmek için soru soracaksınız”

Emek ve istemenin bir kez daha önemini vurgulayan Seyfi Karadeniz “Bu sektörde bir şeyler yaptığınız zaman zannetmeyin ki ben bir şeyler yapıyorum ama kimse fark etmiyor. Yaptıklarınız mutlaka görünüyor.” dedi. Öğrenmek için soru sormanın gerekliliğinden de bahseden Seyfi Karadeniz “Bir şeyler öğrenmek için sorular soracaksın o beyaz ayarı niye öyle, çerçeveyi niye öyle aldın diyeceksin. Birileri soru sormazsa açıklama gereği duymaz insan.” dedi.

“Bu meslekte iletişim mezunu bir insan farklı olmak zorunda”

İletişimcinin bir yere girdiği zaman çekingen olmaması gerektiğinden bahseden Seyfi Karadeniz “Bir gazeteci her zaman uyanık olmak zorundadır.” dedi. Mesleğe ilk başladığı yıllardaki bir anısını paylaşan Karadeniz “Bir tane kameraman abimiz kaç tane kulağın var diye sordu bana 2 tane dedim gözün diye sordu gene 2 tane dedim, dalga geçtiğini sanmıştım.  Bu zamana kadar 2 tane gözün 2 tane elin 2 tane kulağın vardı bu mesleğe başladıktan sonra 4 gözün 4 kulağın var dedi bana. Bu meslekte hem arka hem ön hem sağ hem solda gözünüz olmalı ve hiçbir şeyi kaçırmamalısınız.” şeklinde konuştu. İletişim mezunlarının farklı olması gerektiğini vurgulayan Seyfi Karadeniz “Bizim meslekte iletişim mezunu bir insan diğerlerinden farklı olmak zorunda. Çok yönlü düşünmeliyiz, yaratıcı özelliğimizi kullanmamız lazım.” dedi.

“Yayında konuğu canlı tutmak lazım”

Canlı yayınların çok önemli olduğunu ve yayında sürenin çok çabuk geçtiğini belirten Seyfi Karadeniz “Canlı yayınların akışları hızlı olur. Yayında hem konuğu diri tutmak hem de yayını aksatmamak gerekir.” diye konuştu. Yayınlarda konukların çok önemli olduğundan bahseden Karadeniz yayından önce konuğun heyecanlanmasını önlemek içi sanki yayını yapıyormuşçasına hazırladıklarını söyledi.

“Özel sektör ile TRT arasında okyanuslar kadar fark var”

TRT ile özel sektör arasındaki farklardan bahseden Seyfi Karadeniz “Özel sektör ile TRT arasında her bakımdan okyanuslar kadar fark var.” dedi.  TRT’de çalışmanın özel sektörde çalışmaktan daha rahat olduğundan da bahseden Karadeniz TRT’de devlet güvencesinin her zaman var olduğu söyledi. TRT’nin özellikle son 2-3 yılda özel kanallar ile yarışır hale geldiğinden de bahseden Seyfi Karadeniz “TRT kendisine yakışır bir şekilde özellikle son aylarda tematik haber kanalları içinde Türkiye’de birinci oldu ve ödüle layık görüldü.” ifadelerini kullandı.

“Haberi koklamak lazım”

Bir haberci için haberci burnunun öneminden bahseden Mehmet Gençali “Bir basın toplantısında çok şey anlatılır siz oradan o gün ülkeni ne ilgilendiriyorsa, en dikkat çekici olanı vatandaşı en çok ilgilendireni bulup onu çekip almalısınız. Haberi koklamak, gündemi iyi bilmek lazım bunlar olmadan habercilik zor olur.”  şeklinde konuştu.

“Rakibiniz çok fazla”

TRT’ye girmenin zor ama çalışmanın çok keyifli olduğundan bahseden Seyfi Karadeniz “İletişim fakültesini bitirdiğiniz zaman rakibiniz çok fazla, çok çalışmalısınız.” dedi. Mesleğe ilk başladığında TRT’ye girmeyi hayal bile edemediğini söyleyen Karadeniz “Çok çalışacaksınız, çalışmaktan ödün vermeyecek ve emek göstereceksiniz böylece kendinizi kanıtlayabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

 

Samsun TRT temsilcileri Seyfi Karadeniz ve Mehmet Gençali’nin konuk olduğu Kamuoyu ve Medya dersi, öğrencilerin mesleğe dair merak ettiklerini sorduğu bilgi alışverişinin ardından Doç. Dr. Onur Bekiroğlu’nun konuklara teşekkür belgelerini takdim etmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ