Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

“Sokrates Buluşmaları” münazara etkinliği

“Sokrates Buluşmaları” münazara etkinliği
  • 06.12.2017
  • “Sokrates Buluşmaları” münazara etkinliği için yorumlar kapalı
  • 2.315 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)  İletişim Fakültesi Gazetecilik 4. Sınıf öğrencileri “Sokrates Buluşmaları ”adlı münazara etkinliğinde; Kamuoyu oluşturmada televizyon mu daha etkilidir, yeni medya mı? Konusunu bilimsel alanda tartıştılar.

Gazetecilik bölümü 4.sınıf öğrencileri “Kamuoyu oluşturmada televizyon mu daha etkilidir, yeni medya mı?” konulu münazarayı düzenledi. Moderatörlüğünü Elifnur Turgut’un yaptığı münazarada Televizyon Grubunda Onur Şen, Başak Sağır, Yavuz Şimşek, Hidayet Yıldız, Aslıgül Altıner adlı öğrenciler yer alırken, Yeni Medya Grubunda ise Kamandar Agaev, İrem Yıldırım, Nevin Mutlu, Esra Torun, Berkan Temur yer aldı. Münazaranın jüri üyeliğini  Dekan  Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sinan Kaya, Yrd. Doç. Dr. Beste N. Erdem, Yrd. Doç. Dr. Recep Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Ömer Çakan,  Yrd. Doç. Dr. Hasan Turgut,4. Sınıf öğrencisi Tutku Beyza Bay ve Rukiye Altan yaptı.  İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta’nın açılış konuşması ardından gruplara söz verildi.

Yeni medya mı, televizyon mu?

Televizyon Grubu, televizyonun yeni medyaya oranla daha yaygın kullanıldığını, daha ciddi yayınlar yaptığını, daha güvenilir ve ulaşılabilir olduğunu savundular. Yeni Medya Grubu ise, kamuoyu oluşturmada yeni medya iletişim kanallarının ve sosyal mecraların karşılıklı etkileşim ve paylaşım noktasında televizyona göre daha etkili olduğu düşüncesini savundular. Dünyanın her yerindeki habere ve bilgiye ulaşma bağlamında hız ve bilgi ağı açısından televizyonun geride kaldığını belirttiler. Salondaki öğrencilerin sorularını cevaplandıran gruplar, saygı çerçevesinde fikirlerini savundular.

Çekişmeli geçen münazara sonucu jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu Televizyon Grubu 1644 puan alırken, Yeni Medya Grubu ise 1991 puan alarak münazaranın galip grubu oldu.

barış (4)barış (3)barış (2)açelya

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ