Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Mustafa Kemal Güneşdoğdu gözyaşlarıyla uğurlandı

Mustafa Kemal Güneşdoğdu gözyaşlarıyla uğurlandı
  • 08.02.2016
  • Mustafa Kemal Güneşdoğdu gözyaşlarıyla uğurlandı için yorumlar kapalı
  • 5.392 kez okundu

Eğitim alanında büyük katkıları bulunan hayırsever iş adamı Mustafa Kemal Güneşdoğdu bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Güneşdoğdu, adının verildiği Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Göğceli Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Leonardo da Vinci şöyle der: “İyi geçen bir gün nasıl mutlu bir uyku getirirse, iyi geçen bir ömür de mutlu bir ölüm getirir.” 92 yaşında koca bir çınardı Mustafa Kemal Güneşdoğdu. İyiliklerle geçen ömrünü, bir sabah huzurla iade etti.
Mevlana bizlere şöyle seslenir. “Kâmil odur ki; koca dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser.” Mustafa Kemal Güneşdoğdu yüreği gibi tertemiz bir eğitim yuvasını bizlere emanet etti. Binlerce gencin hayallerine kapı açtı. Bizler, hayallerimizin ve tertemiz umutlarımızın yeşerdiği bu eğitim yuvasında, geleceğimize attığımız her adımda Mustafa Amcamızı sevgi ve saygıyla hatırlayacağız. O bizim Mustafa Amcamızdı, O’nu unutmayacağız.

Mustafa Kemal Güneşdoğdu kimdir?

1925 yılında Samsun’un Çarşamba ilçesinde doğan Mustafa Kemal Güneşdoğdu, ilkokulu bitirdikten sonra eğitimine İstanbul’da devam etti. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan Güneşdoğdu, yıllar sonra memleketi Çarşamba’ya döndü. 1950’de ilk muayenehanesini açtı.

Güneşdoğdu bir söyleşisinde şöyle diyor: “Tüm mal varlığımızı Çarşamba’da da etkisi hissedilen 1939 Erzincan depreminde kaybettik. Lise ve üniversite eğitimini devlet bursu ile tamamladım. Yıllar sonra döndüğüm Çarşamba’da 60 yıl diş hekimliği yaptım. Bu zaman içerisinde de para biriktirdim. Eğitim hayatımı yokluk içinde geçirdiğim için bütün paramı ilçemin eğitimine katkı sağlamak amacıyla bağışladım.”

“Bir değil binlerce evladım var”

Hiç evlenmemiş olan Güneşdoğdu “Paramı bırakacak bir değil binlerce evladım var” diyerek tüm birikimini eğitim için harcadı. Aynı zamanda 40 öğrenciye de özel burs verdi. 75 bin metrekarelik alana İletişim Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve halen inşaatı süren Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi binalarını yaptıran Güneşdoğdu Çarşamba’da bir üniversite kampüsü kurulmasını sağladı. Kurulan kampüse ise destek ve ilgisinden dolayı Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü ismi verildi.

Mustafa Kemal Güneşdoğdu için 8 Ocak Pazartesi günü Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü’nde cenaze töreni düzenlendi. Tören alanında ilk konuşan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, servetinin tamamını eğitime adayan güzel bir insanı kaybetmekten dolayı duyduğu üzüntüyü ifade ederek, “Mustafa Kemal Güneşdoğdu’yu kendisine yakışır bir şekilde uğurluyoruz. Gerçekten eğitim için Çarşamba’da büyük katkıları olmuştur. Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

“Yaptığı işlerden hep mutluluk ve huzur duydu”

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü’nün bir eğitim ve bilim ocağı haline geldiğini vurgulayarak, “Bu kampüs, Devlet Su İşleri’nin bir yerleşkesiydi. Bu eğitim alanı eğitimcileri ve öğrencileriyle çok önemli bir yer haline geldi. Kurupelit Kampüsü’müzdeki Mustafa Kemal Güneşdoğdu adını taşıyan amfilerde de öğrencilerimiz eğitim görüyor. Mustafa Amcamız, yaptığı işlerden hep mutluluk ve huzur duydu. Faydalı ve hayırlı biriydi. Temennim bu eğitim ve bilim yuvasından kendisi gibi faydalı ve hayırlı insanlar yetişmesidir” diye konuştu.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Mustafa Kemal Güneşdoğdu, damıtılmış bir su gibi bir hayat yaşamıştır. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

“Umudumuz birçok Mustafa Kemal Güneşdoğduların yetişmesi”

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise, “Mustafa Kemal Güneşdoğdu’ya kendisinin yaptırdığı bir yerde veda ediyoruz. Umudumuz buradan birçok Mustafa Kemal Güneşdoğduların yetişmesidir” diyerek yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulundu.

Törende yapılan konuşmaların ardından Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı dua yaptırarak helallik aldı. Ardından Güneşdoğdu’nun naaşı cenaze namazı kılınmak üzere Çarşamba Rıdvanpaşa Camisi’ne götürüldü. Burada öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazına AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel ve İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok katıldı. Cenaze namazının ardından Güneşdoğdu’nun naaşı Göğceli Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“İnsanlar vardır, adını ölümsüz kılar”

OMÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurdan Öncel Taşkıran, Mustafa Kemal Güneşdoğdu ile ilgili duygu ve düşüncelerini Genç İfade için paylaştı: “İnsanlar vardır, doğarlar büyürler, ölürler ama fark edilmezler. İnsanlar vardır, Mustafa Kemal Güneşdoğdu gibi, dünya malını en hayırlı işlerden birine eğitime bağışlar, adını ölümsüz kılar, ardında ruhuna duacı, hayırla anacak nesiller bırakır. Huzur içinde yatın değerli büyüğümüz, mekânınız cennet olsun.”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Akan Mustafa Kemal Güneşdoğdu cenaze Mustafa Kemal Güneşdoğdu cenaze protokol Mustafa Kemal Güneşdoğdu cenaze namazı Mustafa Kemal Güneşdoğdu cenaze namazı 2Mustafa Kemal Güneşdoğdu cenaze 2 Mustafa Kemal Güneşdoğdu ablası

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ