Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Gazeteciler basının sorunlarını tartıştı

Gazeteciler basının sorunlarını tartıştı
  • 15.02.2016
  • Gazeteciler basının sorunlarını tartıştı için yorumlar kapalı
  • 2.110 kez okundu

Samsun Gazeteciler Cemiyeti, 20. kuruluş yıldönümü ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle “Basının Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu panel düzenledi.

Samsun’da 6 Ocak 1996 tarihinde merhum gazeteci Adem Bilir ve arkadaşları tarafından kurulan Samsun Gazeteciler Cemiyeti, 20. yılı vesilesiyle ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle “Basının Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu bir panel düzenledi.

Samsun’da bir alışveriş merkezinde düzenlenen panelde, medyada yaşanan sıkıntılar ele alındı. Moderatörlüğünü Gazeteci Osman Kara’nın yaptığı panele, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurdan Öncel Taşkıran, Gazeteci Cemil Baskın, Ercüment Gül, Erdal Bozkurt, Resul Akçay ve Piri Reis Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo Televizyon Bölümü Öğretmeni Filiz Turunç konuşmacı olarak katıldı.

“Samsun yerel basının güçlü olduğu 3 büyük ilden biri”

Panel sonrasında, sorularımızı yanıtlayan Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı şunları söyledi: “Cemiyetimizin asıl amacı gazetecilerin çalışma şartlarını ve hayatlarını kolaylaştırmak, gazetecilerin sosyal hayata katılımı sağlamak ve gazeteci haklarını korumak. Samsun Türkiye’de yerel basının güçlü olduğu 3 büyük ilden biri. Samsun’da yerel basını güçlü kılan gazetelerin sayısı değil, var olan gazetelerin sahip olduğu web ofset sistemidir. Son 3 yılda sayısı yarıya düşerek 6 gazete kalmıştır. Bu gazetecilik için büyük bir erozyondur. Fakat var olan baskı teknolojisi sayesinde yine de güçlü kalmayı başardık. Her iktidar gücünü elde tutmak için kamuoyunu susturur. Kamuoyunu uyandıran unsur ise medyadır. Bu nedendendir ki medya her dönemde baskı altındadır. Samsun’da da bu sistem işlemektedir. Bu yüzden de Türkiye’de ve özellikle Samsun’da gazeteciler emeklerinin karşılığını hiçbir zaman alamamıştır. Tüm bunlara rağmen gazetecilik mesleğinin devam etmesinin tek bir açıklaması vardır. Gazeteci olunmaz, gazeteci doğulur.”

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ