Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

İnancın gücü

İnancın gücü
  • 28.04.2017
  • İnancın gücü için yorumlar kapalı
  • 4.006 kez okundu

Üniversite eğitimine Türkiye’de devam eden Arnavut Kökenli Merixhej Muharremi daha önce Müslüman olan ablasından etkilenerek Müslüman oldu.  Müslüman olan Muharremi ailesinin bu durumu kabul etmemesi üzerine yaşamına,  ailesinden maddi manevi hiçbir destek almadan, kendi çabalarıyla devam ediyor.

Merixhej Muharremi, 1995’te Arnavutluk’un Dıraç şehrinde doğdu. Arnavut kökenli bir ailenin çocuğu olan Muharremi, 2014 yılında Türkiye’ye geldi. 6 ay içerisinde Türkçe öğrenen Muharremi, üniversite sınavlarına hazırlandı ve Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünü kazandı. Ablasının Türkiye’de olmasından dolayı üniversite eğitimine Türkiye’de başladı. Bu başlangıç Muharremi’ nin hayatı için bir dönüm noktası oldu.

Deist bir ailenin kızı olan Muharremi,  deizm inancının kendisini tatmin etmemesinden ötürü zamanla farklı din arayışları içerisine girdi. 3 yıl boyunca kiliseye gitti ve Hristiyanlığı araştırdı. Hristiyanlık inancında da aradığını bulamayınca diğer dinleri araştırmaya başladı.

Müslüman olma sürecinde ilk adımlar  

Dinleri araştırdığı dönemde İslam dinine karşı önyargılı olan Muharremi ablasında İslam dinin güzelliklerini gördü. Ablasının Türkiye’ye geldikten sonra alkollü içeceklerden uzak durduğunu, bazı yemekleri yemediğini, giyiminden konuşmasına kadar birçok alışkanlığının değiştiğini gözlemledi.  Zaman zaman ablasının Kuran-ı Kerim okuduğunu gören Muharremi kutsal kitabın içeriğini merak etti ve incelemek istedi.  Arapça bilmediği için Kur’an’ı okuyamadı. Ablasının içeriğini bilmediği bir kitabı neden okuduğunu anlayamayan Muharremi, Ablama bu kitabı niçin okuduğunu sorduğumda cevaplamakta tereddüt etti. Türkiye’ye geldikten sonra din değiştirdiğini ve Kur’an-ı Kerim’in her Müslüman’ın rehberi olduğunu söyledi. Ablamın davranışlarından oldukça etkilendim ve ablamdan bana İslam dinini anlatmasını istedim’’ dedi.

Ablasının anlattıkları Muharremi için büyük bir dönüşümün ilk temellerini attı. İslam dinine olan önyargılarının yerini olumlu düşünceler aldı. Müslüman olmaya karar veren Muharremi ‘’ Ablamın Müslüman olmasıyla tüm önyargılarımı bir kenara bırakıp İslam dinini de araştırmaya başladım. Farklı dinler arasında kıyaslamalar yaptım ve içlerinden en doyurucu olanının İslam dini olduğuna karar verdim. İslam dini hakkında bilmek istediğim her şeyi öğrendim, aklımda hiçbir soru işareti kalmayıncaya kadar araştırmalarıma devam ettim. Kendimi hazır hissettiğim anda Arnavutluk’ta Müslüman oldum. Türkiye’ye gelince de Kuran kurslarına giderek Kuran-ı Kerim öğrendim’’ şeklinde konuştu.

 Başka ülkede yaşamak

Türk insanına karşı hep önyargılı olduğunu belirten Muharremi, “Türklerin batılı insanları sevmediğini, misafirperver olmadığını düşünürdüm. Türkiye’ye gelince bu düşüncem değişti. Türklerin misafirperverliği, cana yakınlığı benim önyargılarımı kıran en büyük etken oldu “dedi. Türkiye’ye geldikten sonra gerçekten Müslüman olduğun idrakına varan Muharremi, ‘’Dinimin gereklerini yerine getirerek bana zarar verebilecek her şeyden uzaklaşıyorum ve bu bana huzur veriyor. Bu dinde gerçekten kendimi bulduğumu hissediyorum” diyerek yaptığı seçimin kendisi için en doğru karar olduğunu vurguluyor.

 İki darbe birden     

Kızlarının Türkiye’de yaşamasına ve Müslüman olmasına olumsuz yaklaşan Muharremi ailesinin önyargıları, Türkiye’de yaşanan terör olayları ve en son yaşanan darbe girişiminden dolayı daha da arttı. Bu olumsuz düşüncelerden ötürü ailesinin kendisini Türkiye’ye göndermek istemediğini belirten Muharremi, “Darbe girişimi olduğu dönemde Arnavutluk’taydım. Babam bu olayları öğrenince beni bir daha Türkiye’ye göndermeyeceğini söyledi. Benim Türkiye’de kurduğum bir hayatım, emek verdiğim okulum ve arkadaşlarım vardı. Beni en çok üzen konu ise geleceğim için kurduğum hayallerime veda etmem olacaktı. Bu yüzden aileme karşı çıkarak Türkiye’ye geldim” dedi.

Aldığı kararla ailesini ardında bırakan Muharremi için zor bir süreç başladı. Bu süreçte ailesinden maddi manevi hiçbir destek almadı. Ailesinden alamadığı desteği Türkiye’deki arkadaşlarından gördü. Arkadaşlarının yardımıyla bir işe girip para kazanmaya başlayan Muharremi, ‘’Hayatımın bu dönemine kadar maddi açıdan hiçbir zaman sıkıntı yaşamadım. Benim için çok zor olan bu süreçte tek desteğim arkadaşlarım oldu. Kendi ayaklarım üzerinde durabiliyor olmam benim için çok anlamlı. Çalışmak ve aynı zamanda eğitim hayatıma devam edebilmek elbette zor bir durum ama bunun da üstesinden gelebileceğime inancım sonsuz’’ şeklinde konuştu.

Vermiş olduğu kararla birlikte yaşadığı değişimi, dönüşümü ve yaşadığı zorlukları anlatan Muharremi, “ İnanç ve kararlılık olduğu sürece üstesinden gelinmeyecek hiçbir şey yoktur. Ben bunun güzel bir örneğiyim” diyerek sözlerini sonlandırdı.

IMG_1011

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ