Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Çarşamba’da Hıdırellez coşkusu

Çarşamba’da Hıdırellez coşkusu
  • 15.06.2015
  • Çarşamba’da Hıdırellez coşkusu için yorumlar kapalı
  • 3.188 kez okundu

Hıdırellez Samsun’un Çarşamba köylerinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Baharın gelişini temsil eden Hıdırellez, Türk dünyasında yüzyıllardır kutlanıyor. Her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece Hızır ve İlyas peygamberlerin buluştukları ve gülfidanlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri gerçekleştirmek adına gece boyu gezdikleri varsayılan Hıdırellez’in kökeni Mezopotamya’ya dayanıyor. İlk çağlardan itibaren çeşitli ülkelerde yaz mevsiminin gelmesi doğaüstü bir olay kabul edildiği için sevinçle kutlanıyor. Hıdırellez kutlamaları genel olarak ağaçlık, türbe veya su bulunan alanlarda yapılıyor. Hıdırellez’de taze kuzu veya kuzu ciğeri yeme geleneği de söz konusu. Yenilen kuzunun etinde sağlık ve şifa bulunacağına inanılıyor. Kırlardan toplanan çiçek ve otları kaynattıktan sonra içilen suyunun ise pek çok hastalığa iyi geleceğine dair inançlar da mevcut.

Çarşamba köylerinde Hıdrellez

Genç İfade Gazetesi olarak Çarşamba ilçesinde Hıdırellez Şenliği düzenleyen köyleri ziyaret ettik. Sakarlı Köyü ata sporumuz olan pehlivan güreşleriyle Hıdırellez’e merhaba derken, Avut köyü ise Hıdırellez’i çeşitli sanatçıların söylediği türkülerle karşıladı.

Sakarlı’da bu yıl 19.su düzenlenen Hıdırellez Şenlikleri, pehlivanların güreşleriyle başladı.  Şenlik kapsamında daha sonraki günler halk oyunları, müzik dinletileri, at yarışları ve havai fişek gösterileri de gerçekleştirildi. Avut Köyü 16. Geleneksel Hıdırellez Şenliği’ndeyse sanatçılar şarkıları ve türküleriyle ziyaretçileri coşturdu. Çeşitli bölgelerden yoğun katılımın olduğu gözlenen Avut Köyü’nde ayrıca baharın ilk kuzuları kesildi ve misafirler ete doydu.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ