Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Çarşamba gelişmeye devam ediyor

Çarşamba gelişmeye devam ediyor
  • 13.11.2015
  • Çarşamba gelişmeye devam ediyor için yorumlar kapalı
  • 2.490 kez okundu

Türkiye’nin 2. büyük nehri Yeşilırmak’ın ikiye böldüğü ve verimli topraklarıyla adını duyuran Çarşamba İlçesi, hedeflenen ve gerçekleştirilen projelerle her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

Çarşamba’yı tarım, turizm, eğitim ve sosyal yönlerden daha üst bir noktaya taşıması öngörülen projeler hayata geçiriliyor. Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız, Çarşamba’nın geleceğine yönelik projeler hakkında Genç İfade’ye bilgi verdi.

Gıdaya Dayalı Organize Sanayi

Çarşamba’ya gıdaya dayalı organize sanayi bölgesi kuruluyor. Amaç; tarım ürünlerinin işletilip ihraç edilmesi. Çarşamba Kaymakamı Yıldız, kurulması planlanan bölgenin bin 300 dönümlük arazi üzerinde, 30-40 fabrikadan oluşacağını ve 6 bin kişilik istihdam kapasitesi ile Çarşamba’ya katkısının yıllık 5-6 milyar doları bulacağını söyledi.

Jeotermal Kaynak Tespit Edildi

Çarşamba Ovası’nda 2 bin – 2 bin 500 metrelere inildiğinde 100 derece sıcaklığı bulan jeotermal kaynak tespit edildiği haberini veren Yıldız, “Çarşamba’nın turizm potansiyelini artırması beklenen kaynak, evlerin ve seraların ısıtılmasında da kullanılacak. Çarşamba Ovası’nda 2-3 bin dönüm arazi üzerine kurulması planlanan modern seralarda sadece domates ve biber yetiştirilecek. Yalnızca ihracata yönelik üretim yapılması planlanan seraların ekonomiye yılda 1 milyar dolar katkı yapması bekleniyor” dedi.

30 Dakikada Çarşamba’da

Çarşamba’ya yapılacak yatırımlar hakkında bilgi veren Yıldız, yıllar önce kaldırılan 36 kilometrelik Samsun-Çarşamba tren yolunun hafif raylı tramvay hattına çevrileceğini, projenin ilk aşaması olan 17 kilometrelik Samsun-Tekkeköy hattının yapımından sonra hatta 5 durak daha eklenerek, hattın Çarşamba’ya kadar getirilmesinin planlandığını söyledi. Projenin hayata geçirilmesi ile Çarşamba ile Samsun arası 30 dakikaya inecek.

Yeşilırmak Venedik Oluyor

Yıldız yaptığı açıklamada, Çarşamba’nın içinden geçerek ilçeyi ikiye bölen Yeşilırmak, üzerine bentler kurulacağını ve kenarında doğal yaşam alanları inşa edileceğini belirtti.

Proje kapsamında, Devlet Su İşleri Müdürlüğü ve Çarşamba Belediyesi işbirliğiyle Suat Uğurlu Barajı’nın yakınındaki Hidroelektirik santrali (HES) etrafına doğal park ve içinde göllerin de bulunduğu 7 kilometre bir rekreasyon alanında çeşitli etkinlik alanları, spor tesisleri ve piknik-mesire yerleri yapılacak. Bununla beraber Yeşilırmak üzerine kurulacak bentler, Yeşilırmak suyunun kontrol altına alınmasını sağlayacak. Çarşamba diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi, tekne ve kayık seferlerine ve hatta ileride denize kadar götürülebilecek bir yola sahip olacak. Projenin 2016’nın son aylarında bitirilmesi hedefleniyor.

Özel Tematik Üniversite Açılıyor

Hayırseverler ve yöneticilerin girişimiyle 5 yıl önce bir üniversite bölgesi olmanın ilk adımını atan Çarşamba’da, İletişim ve Hukuk Fakülteleri ile Adalet Meslek Yüksekokulu, Ticaret Borsası Meslek Yüksekokulu bulunuyor. Bununla beraber yeni girişimler Çarşamba’ya bir tematik özel üniversitenin kazandırılmasını da öngörüyor. Çarşamba’da kurulması planlanan bu üniversite için Bilkent Üniversitesi ile temaslar sürüyor.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ