Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

BAFUMDER yüz güldürüyor

BAFUMDER yüz güldürüyor
  • 15.04.2016
  • BAFUMDER yüz güldürüyor için yorumlar kapalı
  • 2.498 kez okundu

Samsun’un Bafra ilçesinde çok sayıda sosyal yardım projesine öncülük eden Bafra Umut Derneği ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyor.

Kuruluşundan itibaren pek çok sosyal yardım projesine imza atan Bafra Umut Derneği (BAFUMDER), faaliyetlerine Sosyal Market ve Bafrasta projeleriyle devam ediyor. Dernek çalışmaları hakkında konuşan Kurucu Başkan Hülya Yangın Ertekin “Günümüze dek özellikle eğitim ve meslek edindirme alanında birçok proje gerçekleştirdik. Bunların yanı sıra yardım projeleri yürüttük. Bunları yaparken kendimizi yerel olarak sınırlandırmadık” dedi. Ülkenin her köşesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalıştıklarının altını çizen Ertekin, dernekle iletişim halinde olan öğretmenler aracılığıyla Hakkâri’ye kadar yardım ulaştırdıklarını belirtti.

BAFUMDER2

Sosyal Market Projesi ile giyecek ihtiyaçları karşılanıyor

BAFUMDER’in geliştirdiği “Sosyal Market” projesi kapsamında ihtiyaç sahiplerinin giyecek gereksinimleri karşılanıyor. İkinci el eşyaların dernek binasında toplanarak yeni sahipleriyle buluşturulması amacıyla başlayan proje, binanın yetersizliği üzerine yeni bir mekânda devam etti. Bafra Belediyesi’nin desteğiyle Bafra Kültür Merkezi binasında proje için geniş bir mekân oluşturuldu. Projenin birçok açıdan önemli olduğunu dile getiren Ertekin “Yardımseverlerle ihtiyaç sahiplerini bir araya getiriyoruz. Böylece hem ihtiyaç sahiplerinin gururları incinmiyor, hem de ihtiyaçları giderilmiş oluyor” şeklinde konuştu. Haftada bir gün ihtiyaç sahiplerine kapılarını açan Sosyal Market, Ramazan ayı boyunca ise her gün kapılarını açık tutuyor. Ulaşım imkânı olmayan insanların ulaşımı belediyeden tahsis edilen araçlarla sağlanıyor. Sosyal Market’in açık olduğu günlerde ortalama 30 aile marketten faydalanıyor.

Bafrasta ile kadınlar iş başı yapıyor

BAFUMDER’in bir diğer projesi ise Bafrasta. Proje kapsamında derneğe başvuran kadınlara hem eğitim imkânı hem istihdam alanı yaratılıyor. Genel sağlık sigortası ve günlük ücretleri İŞKUR tarafından sağlanan kadınlar, ürettikleri ürünleri Sürmeli Organik Köyü’nün “Organik Pazar”ında satarak maddi kazanç elde ediyor. Proje hakkında bilgi veren Ertekin “Derneğimize özellikle kadınlar iş bulmak amacıyla başvuruyordu. Buna kayıtsız kalmamak adına böyle bir proje hayata geçirdik. Bu projeden sadece işsiz kadınlar değil aynı zamanda öğrenciler de faydalanıyor. Hem günlük harçlıklarını çıkarıyorlar hem de el sanatları konusunda öğrenim görüyorlar” dedi. Ertekin projenin önemli noktalarından birinin satılan ürünlerin tamamen organik olmasına da dikkat çekti.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ