Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Trollenen Ünlüler

Trollenen Ünlüler
  • 15.02.2016
  • Trollenen Ünlüler için yorumlar kapalı
  • 2.276 kez okundu

Sosyal medyada trolleme olgusu hızla yayılıyor.Ülkemizde trolleme genelde “asılsız ölümhaberleri” şeklinde ortaya çıkıyor. Bu duruma maruz kalan ünlülerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Günümüzde yeni iletişim teknolojileri kitleler üzerinde etki gücünü artırıyor. Öte yandan sosyal medya kullanıcıları sadece içerik tüketen değil, aynı zamanda ürettiği bu içerikleri paylaşan aktif kullanıcılar olarak çok güçlüler. Ancak, sosyal medyada paylaşılan bilgilerin güvenilirliği tartışılan önemli sorunların başında geliyor. İşte yaşanan sosyal iletişim sorunlarından biri de trollenme olgusu.

Trol, internette insanların keyfini kaçıran; forumlar, bloglar gibi çevrimiçi topluluklarda kasıtlı olarak konu ile ilgisi olmayan mesajlar göndererek okuyucuları provoke etmeye çalışan kişiler anlamına geliyor. gencifade.omu.edu.tr

Ölümsüz ünlüler

Ülkemizde trolleme genelde “asılsız ölüm haberleri” şeklinde ortaya çıkıyor. Bu duruma maruz kalan ünlülerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Aralarında sinema oyuncusu, gazeteci, şarkıcı ve sunucular da var. İşte diriyi öldüren trolleme örnekleri:

Güdük Necmi karakteriyle gönüllerimize taht kurmuş sinema aktörü olan Halit Akçtatepe’nin 2012 yılında öldüğüne dair haberler yayınlandı. Ancak haber kısa sürede yalanlandı.

2013’te Twitter trolüne kurban giden bir başka kişi Özkan Uğuroldu. Kısa sürede ölüm haberi inter-nette yayılan Özkan Uğur, gelen taziye mesajlarının ardından “Ölmedim, evde oturuyorum” şeklinde açıklama yaparak haberi yalanladı.

Ahmet Kural öldü şeklindeki haberler kısa sürede Twitter’ın Türkiye gündemine oturdu ve uzun süre Trend Topic listesinde kaldı. Son zamanlarda sosyal medyada ölüm haberi yayılan Cem Adrian ise, twitter hesabından “Arkadaşlar şaka yapmış” açıklamasında bulundu.

 

 

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ