Fotoğrafçılık Topluluğu Vezirköprü’de

Fotoğrafçılık Topluluğu Vezirköprü’de
  • 11.12.2018
  • Fotoğrafçılık Topluluğu Vezirköprü’de için yorumlar kapalı
  • 1.059 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi bünyesinde kurulan Fotoğrafçılık Topluluğu Vezirköprü’ye gezi düzenledi.

İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından oluşan Fotoğrafçılık Topluluğu, OMÜ öğrencileri için Vezirköprü turu düzenledi. Adını Osmanlı İmparatorluğu’nda sadrazamlık yapmış Köprülü Ailesi’nden alan bu ilçe, öğrencilere güzel fotoğraf kareleri sundu. Gezi kapsamında önce Türkiye’nin 2. büyük kanyonu olan Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu’nda tekne turu düzenlendi. Gezi’nin devamında rehber eşliğinde Vezirköprü’nün tarihi yerleri öğrencilere gezdirildi.

Bir ülkeyi kurtaran cami

Çekalan Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Bünyamin Kıvrak Vezirköprü’nün tarihi ve doğal güzelliklerini anlatarak öğrencileri hem gezdirdi hem de bilgilendirdi. Gezi kapsamında Vezirköprü’nün Roma dönemine dayanan ve kiliseden camiye dönüştürülen Kurşunlu Camii hakkında bilgi veren Kıvrak “Bu cami Roma döneminde haç şeklinde inşa edilmiş. Müslümanların eline geçince caminin haç şekli bozulup T şekli verilmiştir.” dedi. Caminin adı hakkında da bilgi veren Kıvrak “Bu adı almasının nedeni, caminin minarelerinin kurşundan yapılmış olması. Fakat savaş döneminde cephane eksikliğinden dolayı minaresindeki kurşunlar alınıp mühimmat olarak kullanılmıştır.” şeklinde konuştu.

Celali İsyanları ile mücadele etmiş bir ilçe

Gezinin devamında öğrencilere ‘Sur İçi’ adı verilen bölgedeki dar sokakları gezdiren Kıvrak “Celali İsyanları zamanında buralarda çok sayıda eşkıya varmış. Vezirköprü halkıda kısa zamanda kendi çabaları ile derme çatma bir sur inşa etmişler ve evler surun içinde kaldığı için sokakları daralmış. Eşkıyalara yönelik saldırıları engellemek için bu dar sokaklar inşa edilmiş.” ifadelerine yer verdi.

Medreseden kütüphaneye

Gezinin sonuna gelirken Osmanlı Dönemi’nde medrese olarak kullanılıp, cumhuriyet ile beraber kütüphane olan Fazıl Paşa Halk Kütüphanesi’ni gezen öğrenciler gün boyu doyasıya fotoğraf çekip Vezirköprü hakkında bilgi sahibi oldular. Dönüş yolunda, Fotoğrafçılık Topluluğu öğrencileri Çiğdem Dönmez ve Mücahit Kaya, katılım gösteren herkese teşekkür ederek yeni gezilerin devamının geleceğini söylediler.

 

 

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ