Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

‘Yaratıcı Kültür Endüstrileri Genç Girişimcilerle Buluşuyor Projesi’ Kapanışı Gerçekleştirildi

‘Yaratıcı Kültür Endüstrileri Genç Girişimcilerle Buluşuyor Projesi’ Kapanışı Gerçekleştirildi
  • 22.12.2023
  • ‘Yaratıcı Kültür Endüstrileri Genç Girişimcilerle Buluşuyor Projesi’ Kapanışı Gerçekleştirildi için yorumlar kapalı
  • 1.230 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle yürüttüğü ‘Yaratıcı Kültür Endüstrileri Genç Girişimcilerle Buluşuyor’ adlı projenin kapanış programı, seminer, sergi ve ödül töreniyle gerçekleştirildi.

İletişim Fakültesinde düzenlenen etkinliğe; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Bekiroğlu, Rektör Danışmanı ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recep Yılmaz Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nurhayat Yoloğlu, Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nursel Bolat, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

OMÜ Rektör Prof. Dr: Yavuz Ünal

Rektör Yavuz Ünal: “Kendinizi geliştirin”

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, İletişim Fakültesi konferans salonunda düzenlenen törendeki açış konuşmasında, güzel bir projenin uygulandığını söyledi.

Kültür ve iletişimin günümüzde önemli olduğunu, öğrencilerin bu konuda kendilerini geliştirmelerinin önem taşıdığını dile getiren Ünal, “Sadece bu fakülteden mezun olup bir diploma sahibi olmayın, arka planda kendinizi geliştirin. Bu, gelecekte sizler için önemli olacak. Buradan çıkınca da ‘Yetenek Kapısı’na üye olun. Çünkü size büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Rektör Ünal: “Bir kültür ancak içerisinde taşıdığı değerlerle kimlik kazanır”

Yaşadığımız dünyada artık makinelerle rekabet edildiğini dile getiren Rektör Ünal, “Yapay zekânın hayatımıza girmesiyle birlikte bir rekabet süreci başladı. Fakat insanla rekabet edecek bir gücün olmadığını biliyoruz. İnsanları yapay zekâdan ayıran şey duygularıdır. Bunların başında da kültür geliyor. Kültür, iletişim alanında eğitim alan arkadaşlarımız için üzerinde durulması gereken bir konu. Hepimiz aynı kültürün bireyleriyiz ve bu kültürün bize yüklediği birtakım kodlar var. Kültür; zevklerimizi, tepkilerimizi, yememizi, içmemizi ve hayata dair birçok şeyi barındırıyor. Ancak globalleşen dünyada kültürlerin bilinçli olarak yok edildiğini görüyoruz. Bu bilinçli yok edilişe karşı durmak için kültürümüze sahip çıkıp, koruma altına almalıyız. Bu koruma da ancak o kültürü endüstriyel bir dönüşüme sokmakla mümkün olacaktır.  Bir kültür ancak içerisinde taşıdığı değerlerle kimlik kazanır.” ifadelerini kullandı.

“İletişimciler olarak size büyük bir sorumluluk düşüyor”

İletişim Fakültesi öğrencilerine büyük bir sorumluluk düştüğünü belirten Rektör Ünal sözlerini şöyle noktaladı:

“Her şeyden önce bu mesleğin etiği olarak yaptığınız bir haberin sadece haber olmadığını bilmeniz gerekiyor. Haberinizin, bir sürü insanın hakkına gasp yolu açacak algıların engellendiği, insan haklarını ve onurunu koruyacak şekilde kaleme almanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Daima hakikatin yanında olmak zorundasınız. Bu süreçte sizlerden istirhamım kendinizi en güçlü şekilde yetiştirmeniz ve donatmanızdır. Mezun olunca kendi işini seven ve parmakla gösterilen bir iletişimci olmanızı istiyoruz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Düzenlenen etkinlikte;  Prof. Dr. Onur Bekiroğlu “Habercilik ve Gazeteciliğin Geleceği”, Doç. Dr. Nursel Bolat “Kısa Film Yapım ve Yönetimi”, Doç. Dr. Recep Yılmaz “Yaratıcı Bir Reklam Olarak Eksiltme Tekniği”, Doç. Dr. Tarık Yazar “Afiş Tasarımı” ve Dr. Öğr. Üyesi Uğur Kılınç “Yapay Zeka ve Sinema” üzerine seminer gerçekleştirdi.

Seminer sonrasında katılımcılar eşliğinde “Geçmişten Günümüze Samsun’un Kültürel Değerleri” konulu yarışmada fotoğrafçılık ve tasarım alanında ödüle layık görülen eserlerin yer aldığı serginin açılışı icra edildi.

Kapanış programında, proje faaliyeti olarak gerçekleştirilen ‘Reklam Film Yapımı, Yaratıcı Fotoğraf, Yazılı Haber, Kısa Film Yapımı ve Afiş Tasarımı’ kategorilerindeki yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri de düzenlenen törenle takdim edildi.

Ödül töreninde; Reklam film yapımı yarışmasında Şevval Tulumen birinci, Hüseyin Kuru ise İkinci, Kısa Film Yarışmasında Fikret Aydın birinci, Muhammed Dulkadir ise ikinci, Yazılı Haber yarışmasında Büşra Karacengel birinci, Kerim Koç ise ikinci, Yaratıcı Fotoğraf Yarışmasında Kerim Koç birinci, Gökhan Küçüker ise ikinci,  Afiş Tasarım Yarışmasında Doğukan Yılmaz birinci, Nisa Nur Işıkoğlu ise ikinci oldu. 

Program, ödül töreninin ardından sona erdi.

Haber: OMÜ Kurumsal İletişim

Fotoğraf: Genç İfade Haber Merkezi, OMÜ Kurumsal İletişim

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ