Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Tıp bayramı kutlandı

Tıp bayramı kutlandı
  • 15.04.2015
  • Tıp bayramı kutlandı için yorumlar kapalı
  • 1.839 kez okundu

Samsun Tabip Odası ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dekanlığının işbirliğinde 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir tören düzenlendi.

OMÜ Tıp Fakültesi Pembe Salon’da düzenlenen törene, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Kaplan, Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fatma Aydın, Samsun Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkan ve öğretim üyeleri katıldı.

Törende Samsun Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkan ve Tıp Fakültesi öğrenci temsilcisi Alperen Karaçeşme’nin açılış konuşmalarından sonra kürsüye çıkan OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fatma Aydın, “Özellikle performansa dayalı çalışıyor olmamız hem hizmet kalitemizi azaltmakta hem tıp eğitiminin kalitesini düşürmektedir. Üniversite hastanelerine gereğinden az sayıda asistan verilmesi de hizmet kalitemizin azalmasına yol açmaktadır. Artan Tıp Fakülteleri sayıları ve beraberinde gelen öğrenci sayıları nedeniyle de hizmet kalitesi düşmektedir. Hekime yönelik şiddet nedeniyle hekimler kendilerini sürekli savunma altında hissetmekte ve stres altında iş hayatını sürdürmektedir. Tıp uygulamalarının özellikle hekim dışı kişiler tarafından yapılması, alternatif tıp adı altında bilimsel olmayan uygulamaların yaygın olarak rağbet görmesi ve bunu da medyanın desteklemesi meslek hayatımızı üzen olaylardır” diye konuştu.

“Hekimliğin Bir Fiyatının Olabileceğini Düşünmüyorum”

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ise hekimliğin çok değerli bir meslek olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, “19. yüzyılda Yahudiler Osmanlı Devleti’ne çok büyük bir teklif getiriyor. Bütün borçlarını ödeyelim, donanmanızı yeniden yapalım. Bize Filistin’de toprak verin diye. Osmanlı o sıkışıklıkta bu teklifi kabul etmiyor. Çünkü bazı değerlerin ederi yoktur. Günümüz küreselleşme çağında her şeyin muharriki, ekonomi olduğu için her şeyin de bir fiyatı ortaya çıktı. Hekimlik de halkın gözünde giderek fiyatı olan, alınıp satılabilen bir hizmet anlamı yüklendi. Yani hekimlik aslında hiçbir şekilde ölçülemeyen, bir değere sahip bir meslek olmaktan uzaklaştırıldı. Ben yine de hekimliğin bir fiyatının olabileceğini düşünmüyorum. Kendi başına çok değerli bir görev olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar bazı vakalar duysak da, bunlar kaale alınmaz, çok cüzi, toplamı etkilemez, küçük vakalardır. O yüzden bu vakalara bakıp da, hekimlik mesleğinin onurunu, değerini tartışmaya açmamızın gerekli olmadığını düşünüyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cankon Germiyanoğlu tarafından “Tıp Bayramı” konulu sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından da hekimlik mesleğinde 30 ve 40 yılını tamamlamış olan hekimlere plaketleri verildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ