Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Sinsi hastalık: Fibromiyalji

Sinsi hastalık: Fibromiyalji
  • 15.02.2016
  • Sinsi hastalık: Fibromiyalji için yorumlar kapalı
  • 2.461 kez okundu

Tıpta Fibromiyalji olarak tanımlanan hastalık, kas eklem ağrılarına ve yorgunluğa sebep oluyor.

Tıpta henüz kesin tedavisi bulunmayan Fibromiyalji hastalığının belirtilerini, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve Romatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, sürekli yorgunluk, bitkinlik, enerji düşüklüğü, uyku bozukluğu olarak sıralıyor.

İnatçı ve yaygın bir ağrı olan Fibromiyaljinin, sabah tutukluğu, baş ve yüz ağrısı, gaz, şişkinlik, el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma hissi, soğuğa tahammülsüzlük, depresyon, unutkanlık, dikkat dağınıklığı, ani idrara çıkma, deri döküntüsü, kaslarda krampların görülmesi, aşırı terleme, koku hassasiyeti gibi belirtilerine de rastlanıyor.

Kadınlarda daha fazla görülüyor

Halk arasında “kas romatizması” olarak bilinen Fibromiyalji, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor. Özellikle hassas yapılı, her şeyden çabuk etkilenen kişilerde Fibromiyaljinin görülme oranının daha fazla olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kuru, genetik yapının da hastalığın görülmesinde etkili olduğunu vurguluyor. Prof. Dr. Kuru, stres ve aşırı yorgunluktan uzak durup, düzenli egzersiz, masaj ve fizik tedaviyle ağrı ve yorgunluğun en aza indirilebileceğini de sözlerine ekliyor.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ