Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Buzun mühendisi altın kuğu

Buzun mühendisi altın kuğu
  • 28.04.2017
  • Buzun mühendisi altın kuğu için yorumlar kapalı
  • 3.704 kez okundu

Elektrik-elektronik mühendisi Naz Arıcı, 29 yaşında internetten buz pateni videoları izleyerek, buz pateni yapmaya başladı. Antrenörü Timuçin Özbükücü tarafından keşfedilen Arıcı, 32 yaşında yetişkinler dünya şampiyonu oldu.

İşinin yoğun olduğu dönemde stres atmak için internetten buz pateni videoları izleyen Naz Arıcı, videolar üzerinde çalışarak buz patenini öğrenmeye çalıştı. Antrenörü Timuçin Özbükücü tarafından keşfedilen Arıcı, zamanla kendini geliştirdi ve 4 yıl sonra 2015 yılında Uluslararası Buz Pateni Federasyonu’nun (ISU) düzenlediği Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni Yarışması’na katıldı.  Arıcı, 15 ülkeden 35 sporcunun katıldığı yarışmada, ilk Türk sporcu olarak o zaman kadar alınmış en yüksek puanı alarak dünya şampiyonu oldu. Türkiye’nin dünya çapında söz sahibi olacağı bir branş daha ortaya çıktı ve ülkemizde buz pateni yetişkinler kategorisi açıldı.

“Sol dizim sakat, sağ ayak parmağım da kırıktı”

Çevresindekiler tarafından Altın Kuğu lakabıyla anılan Naz Arıcı, buz pateni hikayesini şöyle anlattı. “Buz Pateni en zor spor dallarından biridir. Kondisyon, esneklik ve güç gerektirir. Türkiye’de yaygın olan inanca göre, bu işe başlama yaşı 5 veya 6’dır. Çocuk yaşta başlanır ve ilerletilir. Zamanla profesyonel sporcu olunur ve belli bir seviyeye gelinince milli sporcu olunabilir” dedi.   Buz patenine 29 yaşında başlayan Arıcı, ” Daha önce bir spor dalı ile uğraşma şansım olmamıştı. Bu spora başladığımda ailem dahil çevremdeki herkes benim bu sporla uğraşmamın gereksiz olduğunu bunu öğrenmek için çok geç bir yaş olduğunu, düşüp bir yerlerimi kıracağımı söylediler. Sporcu olmadığım için hocalar bana ders vermek istemediler.  Ders vermeyi kabul edenler ise sporculardan aldıkları fiyatın 2-3 katını istediler” şeklinde konuştu.

Olumsuzluklar karşısında yılmayan Arıcı, “İnternetten videolar izledim.  Buzda düşe kalka kendi başıma öğrenmeye çalıştım. Vücudum eziklerle, çürüklerle, yaralarla doldu” dedi.

Şimdiki antrenörü ile tanışma hikayesini anlatan Arıcı,”Halk seansında şu anki antrenörüm Timuçin Özbükücü beni gördü ve beraber çalışmaya başladık. Hafta içi her sabah saat 5 buçukta buza girip saat 8’ de çıkıyor, giyinip işe gidiyordum, hafta sonu ise tüm gün buzda antreman yapıyordum.Yarışmaya giderken sol dizim sakattı ve sağ ayak parmağım da kırıktı” dedi. Daha önce hiç yarışmadığını belirten Arıcı, “Bu benim ilk yarışmamdı. İlk yarışmamda dünya çapında büyük bir yarışmaya katıldım. O zamana kadar alınmış en yüksek puan olan 34.67 puanla şampiyon oldum” dedi.

‘Buz pistim kapandı, Erzurum’a yerleştim’

Zorluklar içinde antrenman yaptığını belirten Naz Arıcı,“İlk şampiyonluğumdan sonra 2016 da  katılacağım yarışma için işimi bıraktım, Ankara’daki olimpik buz pisti kapanınca çalışmalarıma devam edebilmek için daha önce hiç gitmediğim Erzurum’a geçici olarak yerleştim. Rahat çalışabileceğim bir tek burası vardı. İlk ay iklim koşullarından dolayı çok zorluk çektim. Her gün sabah saat 7’de buza giriyor, öğlen en erken 12’de çıkıyor ve daha sonra buz dışı antrenmanlarımı yapıyordum” dedi.  Antrenörünün kendisini yalnız bırakmadığını belirten Arıcı,” Bazı hafta sonları antrenörüm geliyor, çalışmama bakıyor ve bana çalışma programı hazırlıyordu. Ailem ve çevremden uzak çok zor bir beş ay geçirdim. Hiçbir zor koşul beni yolumdan döndüremedi.  Azimim sayesinde Almanya’da düzenlenen yarışmada kendi rekorumu egale ederek 41.19 puanla yeni bir rekora imza attım” şeklinde konuştu.

“Buz Pateni ülkesi Kanada’da şampiyon oldum”

2016 Vancouver ISU Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni Yarışmasına gitmeden önce çıktığı televizyon kanalında ülkemize altın madalya ile döneceğinin sözünü veren Naz Arıcı, “Buz pateni ülkesi Kanada’ya gidip, en iyi sporcuları geçerek Türkiye’yi birinciliğe taşıdık. Spor hayatımdaki en önemli başarı bu oldu.Türk bayrağını Kanada’da gururla dalgalandırdım” dedi.

4 yarışma, 4 altın madalya

İlk Türkiye Şampiyonu olduğunu belirten Naz Arıcı, “Buz Pateni hayatım 2011 yılında başladı. Bu zamana kadar 4 yarışmaya girdim, dördünde de altın madalya alarak hem Türkiye’de hem de dünyada buz pateni tarihine geçtim. 2015’te Almanya’da ve 2016’da hem Almanya’da hem de Kanada’da düzenlenen Uluslararası Şampiyonluk ve 2016’da Türkiye’de düzenlenen Ulusal Şampiyonlukların hepsinde de altın madalya aldım” diyerek sözlerini bitirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ