Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

“Lösemiye karşı hepimiz kardeşiz”

“Lösemiye karşı hepimiz kardeşiz”
  • 15.11.2015
  • “Lösemiye karşı hepimiz kardeşiz” için yorumlar kapalı
  • 2.740 kez okundu

LÖSEV, lösemi hastalığı konusunda Türkiye’de farkındalık yaratmayı hedefliyor. Samsun’daki LÖSAM da lösemi hastası pek çok çocuğa maddi ve manevi destek veriyor.

Vücuttaki kan, kemik iliğinde oluşur. Her insanın kemik iliğindeki kök hücreler sürekli olarak kan üretir. Kemik iliğinde kan yapısının bozulması olarak bilinen lösemi hastalığına dikkat çekmek için her yıl 2-8 Kasım haftası “Lösemili Çocuklar Haftası” olarak kabul ediliyor. Bu hafta kapsamında Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) insanları lösemi hastalığı hakkında bilinçlendirmek için “Lösemiye Karşı Hepimiz Kardeşiz” sloganıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor.

1998 senesinde kurulan LÖSEV, bugün kayıtlı 18 binin üzerinde hastasına sağladığı maddi ve sosyal desteklerinin yanı sıra Türkiye’de lösemi konusunda bilinçlendirme ve farkındalık yaratma faaliyetlerini yürütmeye de devam ediyor. LÖSAM 16 Yıldır Faaliyette Samsun’da 1999 yılında kurulan Samsun Lösemili ve Kan Hastalıklı Çocuklar Derneği (LÖSAM) 16 yıldır aktif olarak lösemili çocuklara yardım ediyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Davut Albayrak önderliğinde kurulan LÖSAM, kurulduğu yıldan bu yana Samsun’da ve çevre illerde birçok çocuğa ulaşarak maddi ve manevi her türlü yardım imkânı sağlıyor.

Bir dernek için 16 yılın çok uzun soluklu bir süreç olduğunu söyleyen Prof. Dr. Albayrak, “Yardım kuruluşu, kişilerin gönüllü olarak yaptıkları bir iştir. İnsanlar, uzun dönemde kişisel hayatlarında değişiklikler yaşayıp bu gönüllü işi yürütmekte zorlanabiliyor. Tabi bu da bir süre sonra derneklerin faaliyetlerinin duraklamasına ve derneğin kapanmasına yol açabiliyor. Ama bizim ekibimiz bu kadar sürede bıkmadan usanmadan buralara kadar geldi. Hala çalışıyorlar ve hastalarımıza yardım ediyorlar. Yardım kuruluşlarıyla ilgili bilinci geliştirmek de ayrıca önemli” diyerek, derneğin faaliyetlerinin devam edeceğini vurguluyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ