Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Samsun güzel poz veriyor

Samsun güzel poz veriyor
  • 15.02.2016
  • Samsun güzel poz veriyor için yorumlar kapalı
  • 2.892 kez okundu

Yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi ve yeşil alanlarıyla Samsun, fotoğraf sanatçılarını ve fotoğrafa ilgi duyan herkesi cezbediyor.

 Bir şehrin mimari dokusu ve doğası estetik önem taşır. Estetikse fotoğrafta önemli bir unsur. Samsun, doğası ve mimarisiyle fotoğraf sanatçılarının gözdesi. Kuş göç yolları üzerinde bulunan Samsun, 321 kuş türünü barındıran Bafra Kuş Cenneti ile de dünyanın dört bir yanından fotoğrafçıları ağırlıyor.

“Samsun ada şehri aslında”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Vakıf Koleji’nde İngilizce öğretmenliği yapan ve 2007 yılından beri fotoğraf sanatıyla uğraşan Maytere Hazinedar, “Samsun’da gün doğumu ve gün batımı çok güzel. Samsun bir sahil şehri değil, ada aslında. Çarşamba’da Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu barajları, Bafra’da Derbent ve Altınkaya barajları ile çevrelenmiş durumda. Yani Samsun bir ada şehri ve adalar güzel poz verir” diyor. Samsun’daki bir fotoğraf kulübünün de kurucusu olan Hazinedar, Samsun’da hem sokak hem doğa fotoğrafçılığının yapılabileceğini vurgulayarak, kendisinin de Samsun’da fotoğraf çekmekten büyük keyif aldığını söylüyor.

Yeşil ve mavinin şehri

Samsun’a üniversite okumak için gelen ve burada fotoğrafçılığa başlayan Aydın Tutaş, “Samsun’da istediğiniz zaman yeşili, istediğiniz zaman maviyi kullanabiliyorsunuz. Sahil düzenlemesiyle fotoğraf açısından güzel bir şehir. Uzun bir sahil şeridi var. Denize ulaşım da kolay, çok kısa sürede sahilde olabiliyorsunuz” şeklinde konuşuyor.

gencifade.omu.edu.tr

Fotoğraf: Aydın Tutaş

Fotoğraf çekmeye üniversitede başlayan OMÜ Deklanşör Kulübü’nün Başkan Yardımcısı Can Erdayandı ise fotoğraf çekmek için herhangi bir yer aramaya gerek olmadığını, neresi olursa olsun mutlaka fotoğraf çekilecek görsel unsurlar bulunabileceğini belirterek, bu durumun Samsun’da daha kolay olduğunu dile getiriyor. Erdayandı, “Samsun’da fotoğraf çekmek için elinize fotoğraf makinenizi alıp dışarı çıkmanız yeterli. Zaten fotoğrafla uğraşan çoğu kişinin Atakum sahilinde gün batımı ya da balıkçı fotoğrafı vardır. Ben insan duygularını anlatan fotoğrafları daha çok seviyorum. İnsana dair fotoğraf çekmek isteyenler için de Samsun’da birçok kaynak var” diyor.

Ev hanımlarının vizöründen Samsun

Hobi olarak fotoğraf çeken Samsunlu ev hanımı Aslı Bayraktar ise hem yeşilin hem de mavinin tonlarının bir arada olması sebebiyle Samsun’da fotoğraf çekmenin keyifli olduğunu ve güzel karelerin ortaya çıktığını söylüyor.

Fotoğrafa gönül veren diğer bir ev hanımı da Gülşah Akarsu. Akarsu, “Samsun, doğru yerlere gidildiğinde harika karelerin yakalanacağı bir şehir. Kişisel kurgu ve kompozisyonlarla çok farklı fotoğraflar çekilebilir. Ama çoğu kişi Samsun’u merkez ve Atakum’dan ibaret sayıyor. Aynı yerleri görmekten sıkılanlar için kesinlikle ilçeleri tavsiye ederim” diyerek fotoğraf tutkunlarına önerilerde bulunuyor.

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ