Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Rektör Ünal Hadis Veritabanı Projesi Tanıtımına Katıldı

Rektör Ünal Hadis Veritabanı Projesi Tanıtımına Katıldı
  • 31.03.2022
  • Rektör Ünal Hadis Veritabanı Projesi Tanıtımına Katıldı için yorumlar kapalı
  • 576 kez okundu

Çeşitli programlara katılmak üzere İstanbul’da bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, yürütücüsü olduğu Hadis Veritabanı Projesi’nin tanıtımına katıldı.

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde Meridyen Derneği Hadis ve Siyer Araştırmaları Merkezince yürütülen program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı, Hadis Veritabanı Projesi’nin tanıtım filmi gösterildi.

Her biri alanında uzman onlarca ismin 6 yıl süren çalışmaları sonucu ortaya çıkan Hadis Veritabanı Projesi’nin yürütücüleri Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Prof. Dr. Bekir Kuzudişli, sistemin amacını, kapsamını ve işleyişini anlattı.

Hadis alanında çalışan araştırmacı ve akademisyenlerin yanı sıra alana ilgi duyan tüm internet kullanıcılarının istifade etmesi amacıyla hayata geçirilen projeyle “güvenilir ve donanımlı dijital kaynak” ihtiyacını gidermek amaçlanıyor.

Rektör Ünal’a teşekkür plaketi verildi

Birçok önemli ismin katıldığı etkinlikte; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Prof. Dr. Yavuz Ünal’a çalışmalarından dolayı teşekkür plaketi taktim etti. Rektör Ünal, yaptığı açıklamada “Asistanlığımdan bu güne, hayalini kurduğum ve çiçek gibi büyüttüğüm hadis veritabanını her kesimden ilgilinin hizmetine sunmayı nasip eden Rabbime hamdolsun. Katkı sunan çalışma arkadaşlarıma özellikle de Meridyen Derneğine teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

“267 bin rivayetin taranabileceği bir yapı olacak”

Tanıtımda konuşan Meridyen Derneği Başkanı Melike Koç, Hadis ve Siyer Araştırmaları Merkezi’ni 2016 yılında kurduklarını belirtti. Akademik sahada ve alana ilgi duyanlarca dijital platformda hadis araması yapılabilecek bir başvuru merkezi ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Koç, “Hadis adı altında dolaşan rivayetleri görünce sıradan bir kullanıcı bile bir kaynağa başvurmak istiyor. Bu hadis midir? Tamamı nedir? Neye bağlam olarak söylenmiştir? Sıradan kullanıcının hadisi araştırmak adına başvuracağı uzmanlarımızın da akademik çalışmalarında bir başvuru kaynağı olarak kullanabileceği bir platform olmasını hedefledik.” diye konuştu.

“Prof. Dr. Yavuz Ünal hocanın başkanlığında Türkiye’nin her yerinden 100’e yakın akademisyenle çalışılmış bir program”

Sivil toplumla akademik iş birliğine inandıklarının altını çizen Koç, “Prof. Dr. Yavuz Ünal hocanın başkanlığında Türkiye’nin her yerinden 100’e yakın akademisyenle çalışılmış bir program. 33 temel kaynağın yani İslam klasik hadis literatürlerinin tamamının 267 bin rivayetin taranabileceği bir yapı olacak. Hadislerin hepsinin yeniden tercüme edildiği bir proje. Efendimizden kalan bu mirasa sahip çıkmamız lazım. O nedenle hadislerin Türkçeye tercümesi çok kıymetli. Akademisyenler için de kendilerine dosyalar açabilecekleri, özel çalışma dosyası oluşturabilecekleri, kendilerine bir kütüphane oluşturabilecekleri özel bir kullanımı var. İlerleyen süreçte buradaki hadisleri İngilizceye de çevirebiliriz. Hayallerimiz var, çünkü İslam’ın vahyin ilk muhatabı ve ilk uygulayıcısı Peygamber Efendimiz. Biz onun hayatını ne kadar doğru anlar ve uygularsak istikametimiz de o kadar doğru olacaktır.”

Hadis Veritabanı Projesi’ne “https://www.hadisveritabani.info” adresinden ulaşılabiliyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ