Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

OMÜ’de 23 Nisan Heyecanı

OMÜ’de 23 Nisan Heyecanı
  • 25.04.2022
  • OMÜ’de 23 Nisan Heyecanı için yorumlar kapalı
  • 398 kez okundu

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına adadığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yurdun dört bir yanında olduğu gibi Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) de çocukların başrolünde olduğu “OMÜ 23 Nisan Çocuk Şenliği” kapsamındaki etkinliklerle kutlandı.

Eğitim Fakültesi Dekanlığı ile OMÜ Vakfı ve Vakıf Koleji iş birliğinde düzenlenen OMÜ 23 Nisan Şenliğinin içeriği ise Okul Öncesi Düşler Topluluğu ve Sınıf Öğretmenliği Topluluğunca organize edildi.

OMÜ Yaşam Merkezi’ndeki şenlikte; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Eren, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamza Çalışıcı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldıray Topcu, Samsun Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Güray Erener, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Nalan Kızıltan, Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kemal Yıldızlı, OMÜ Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. İdris Varıcı ve Vakıf üyeleri, akademisyenler, Vakıf Koleji Müdürü Kemal İlyas Sağır, öğretmenler ve veliler çocukların mutluluğuna tanık oldu.

Çocuklar farklı etkinliklerle 23 Nisan’ın tadını çıkardı

Şenlikte; kolej öğrencilerinin şiir, şarkı ve gösterileri yanında OMÜ Halk Oyunları Topluluğu’nun gösterileri, Müzik Öğretmenliği öğrencilerinin konseri, geleneksel çocuk oyunları, yüz boyama, origami (kâğıt katlama sanatı), baskı, kil, resim, maske, şapka ve müzik çalışmalarının olduğu atölyeler yer aldı. Bunların yanı sıra, çocuklar şişme oyun parkında eğlenirken Vakıf Koleji Okul Aile Birliği çocuklara ikramlarda bulundu.

Vezirköprü’den konuk 50 öğrenci

Öte yandan Vezirköprü ilçesinin 3 farklı köyünde birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören 50 öğrenci de şenliğe misafir edildi.

Şenlikte, Sınıf Öğretmenliği Topluluğu Başkanı Meryem Nur Tekçe, OMÜ Vakfı Koleji Müdürü Kemal İlyas Sağır, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamza Çalışıcı’nın konuşmalarının ardından OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal çocuklara ve konuklara seslendi.

Rektör Prof. Dr. Ünal “Türk milletinin çocuklarının 23 Nisan’ı bayram olarak kutlaması bir bilincin inşasıdır”

Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, çocukları Türkiye’nin geleceği ve teminatı olarak gördüklerini vurgulayarak “Sizleri bu ülkenin yarınının koruyucusu ve savunucusu olarak görüyoruz, bayramınızı tebrik ediyoruz. Bu bayram Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bunun bayrama dönüştüğü tarihe bakıldığında Samsun’da kurtuluş meşalesinin yakıldığı, özellikle de Anadolu’da ümitlerin tükendiği, takatin kalmadığı, ekonominin olmadığı bir dönemde ülkemizin bir köşesinden bu milleti ayağa kaldıracak, şahlandıracak bir meşalenin alev aldığı 19 Mayıs 1919’u görüyoruz ve arkasından ulusal egemenliğimizi kazanıyoruz. Bu millet; egemenliğine, bağımsızlığına ve onuruna son derece düşkündür. Bu tarihin çocuklarımız için bayram olarak ilan edilmesi, aslında üzerinde çalışılması gereken zihinsel bir süreci ifade ediyor. Yani vurgulanan ulusal egemenliktir, bu egemenliği kazanan bu milletin çocuklarının 23 Nisan’ı bayram olarak kutlaması bir bilincin inşasıdır, tarihî bir eylem ve vurgudur. Bunun anlamı şudur: ‘Eğer dokunursanız, yan gözle bakarsanız ben canım dâhil her şeyimi vermeye hazırım.’ Türk milletinin her bireyi ulusal egemenliğine halel getirecek her türlü davranışa, eyleme ve tehdide karşı teyakkuz hâlinde olduğunu ve gerekeni de yapacağını tarih boyunca göstermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Karşılıklı sevgi ve saygı Türk milletinin en önemli vasıflarından biridir”

Karşılıklı sevgi ve saygı duymanın, Türk milletinin en önemli vasıfları arasında olduğuna dikkat çeken Rektör Ünal, konuşmasına şöyle devam etti: “ Her ne kadar insan hakları söylemi Batı medeniyeti üzerinden gelse de büyüğü ve küçüğüyle bu milletin her bireyi birbirine özel önem vermiştir. Büyüğünün tecrübesine, geçmişteki emeklerine saygı duymuş bunu el üstünde tutmuştur; yavrusunu da kendi geleceği olarak görmüş ve elindeki bütün imkânlarını onları korumak adına seferber etmiştir. Her birimizin gurur duyduğu bu özellik, Türk milletinin en önemli vasıflarından biridir. Sonsuza kadar da böyle olacağı konusunda hiçbir endişe ve tereddüdümüz yoktur.”

OMÜ Kurumsal İletişim Birimi

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ