Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

OMÜ Medya Sohbetleri AA Foto Muhabiri Coşkun’u konuk etti

OMÜ Medya Sohbetleri AA Foto Muhabiri Coşkun’u konuk etti
  • 10.03.2021
  • OMÜ Medya Sohbetleri AA Foto Muhabiri Coşkun’u konuk etti için yorumlar kapalı
  • 675 kez okundu

Güz döneminde basın sektöründen birçok deneyimli simayı konuk eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Medya Sohbetleri’nin bahar dönemindeki ilk konuğu Anadolu Ajansı (AA) Foto Muhabiri Abdullah Coşkun oldu.

Danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk Çeçen’in yaptığı OMÜ Medya Sohbetleri ekibinden Gazetecilik Bölümü öğrencisi Aslıhan Çağla Kılıçlı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide, Abdullah Coşkun ile fotoğraf editörlüğü ve foto muhabirliği üzerine konuşuldu.  Coşkun, ilk olarak katılımcıların sorusu üzerine savaş muhabirliğiyle ilgili “Bir savaş bölgesinde savaş muhabiri ya da foto muhabiri olarak görev aldıysanız öncelikle bunun eğitimini alıyorsunuz. Size orada nasıl davranmanız gerektiği ve soğukkanlılığınızı nasıl koruyacağınız anlatılıyor. Gazetecilik, sadece savaş bölgelerinde değil aslında her yerde birtakım zorluklara göğüs geren bir meslek.” şeklinde konuştu.

“Foto muhabiri imzanın peşinden koşar”

Basın sektöründe herkesin, yaptığı işte imzasının yer almasını istediğini söyleyen Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Abdullah Coşkun “Bu sektörde her ne kadar emeğin karşılığı maddiyat ile mükâfatlandırılsa da aslında her gazeteci işine imzasını atmak ister. Fakat bu özellikle fotoğrafçılıkta bayağı zordur. Çektiğiniz fotoğrafta kendi tarzınızı yansıtmanız lazım. Haliyle foto muhabiri imzanın peşinden koşar.” dedi. Türkiye’nin dünya medyasını geriden takip ettiğini ileri süren Coşkun “Türkiye’de en büyük sorun, çekilen fotoğrafların imzasının olmaması. İmza olmayınca o fotoğraf anonim olarak kalıyor ve pek çok yerde paylaşılmasına neden oluyor. Bu yüzden fotoğraflarda imza olması gerekir” ifadelerini kullandı.

Ajansta ve gazetede çalışmanın farklılıklarına değinen Coşkun “Gazetede belirli bir zaman aralığınız vardır. Mesela bir sonraki gün çıkacak gazete için haberi yetiştirmeniz gerekir ama ajansta daha hızlı olmalısınız. Güncel bir olaya anında ulaşıp güvenilir bir şekilde gazetelere ve haber bültenlerine ulaştırmanız gerekir. Mesela bir deprem olduğunda ajans anında oraya gidip fotoğraf çeker, bilgi edinir. Bir muhabir ise iki gün sonra gidip yaşam hikâyesini konu edinebilir.” dedi.

Fotoğraf editörleri sahadan olmalı

Türkiye’de fotoğraf editörlüğünün pek iyi durumda olmadığını öne süren Coşkun, fotoğraf editörlerinin sahada fotoğrafçılık yapmış uzman kişiler olması gerektiğini belirterek “Fotoğraf editörü, fotoğrafçının çektiği fotoğraflardan sorumludur. Bunun için fotoğrafı okumak gerekir ve bu bambaşka bir sanattır. Ülkemizde pek çok gazetede haberle fazla alakası olmayan fotoğraflar servis ediliyor. Bu da haliyle kaliteyi düşürüyor.” diye konuştu.

 Haber: Burak Anılan

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ