Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Karantina Nedeniyle Vize Sınavına Giremeyen Öğrencilerin Dikkatine

Karantina Nedeniyle Vize Sınavına Giremeyen Öğrencilerin Dikkatine
  • 09.12.2021
  • Karantina Nedeniyle Vize Sınavına Giremeyen Öğrencilerin Dikkatine için yorumlar kapalı
  • 1.167 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi’nde Covid 19 pandemisi nedeniyle online yapılan vize sınavları bir buçuk yılın ardından yüz yüze yapıldı. 27 Ekim – 5 Aralık tarihlerinde gerçekleşen sınav döneminde karantinada bulunup sınavlara giremeyen öğrencilerin mazeret sınav hakkından yararlanıp yararlanamayacağı merak konusuydu. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Sinan Kaya “Yönetmeliğe göre hareket edeceğiz, herhangi yeni bir karar alınmadı. Karantinada olan öğrenciler yönetmelikte yer alan mazeret sınavı maddesine göre mazeretlerinin bitiminden en geç 1 hafta içinde başvurularını yapabilirler” ifadelerini kullandı. 

Buna göre OMÜ Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nde bulunan 22. Madde gereğince;

1- İzinli sayıldığı için veya ilgili yönetim kurulu tarafından kabul edilen haklı ve geçerli bir mazereti nedeniyle, dönem içi sınavlara katılamayan öğrencilere, süresi içinde başvurmaları halinde mazeret sınavı açılır.

2- Sınıf geçme sistemi uygulayan fakültelerde haklı ve geçerli mazeretleri yönetim kurulunca kabul edilen öğrencilere, aynı öğretim yılı içinde kullandırılmak kaydıyla giremedikleri yılsonu sınavları için mazeret sınavı hakkı verilir. 

3- Mazeretle ilgili her türlü müracaat, mazeretin bitimi tarihinden itibaren en geç bir hafta içinde yapılır. Haklı ve geçerli mazereti ilgili birim yönetim kurulunca kabul edilen öğrenci, mazeretli olduğu günlerde derslere devam edemez ve sınavlara giremez. Mazeretli olduğu günlerde, mazeretinin başladığı saat dikkate alınarak girilen sınavlar geçersiz sayılır.) maddesi dikkate alınarak yapılmalıdır.

Mazeret sınavına girecek öğrenciler;

Öğrencilerin vize sınavlarının bitiminden en geç 1 hafta içerisinde Mazeret Başvuru Formunu doldurarak omuiletisim@omu.edu.tr mail adresine göndermeleri gerekmektedir.  

Mail ile süresi içinde gönderilen başvuruların asılları da kargo, posta vb. yollarla Fakülteye iletilmelidir. 

Mazeret Başvuru Formu ve Mazeret gerekçe belgesinin aslı Fakülteye ulaşmayan başvurular mazeret sınavına girme hakkı verilse bile geçersiz sayılabilecektir. 

Mazeret Başvuru Formu ve gerekçesi mutlaka imzalı ve onaylı olmak zorundadır.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ