Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

İletişim Fakültesi 6. Dönem Mezunlarını Coşkuyla Uğurladı

İletişim Fakültesi 6. Dönem Mezunlarını Coşkuyla Uğurladı
  • 29.06.2022
  • İletişim Fakültesi 6. Dönem Mezunlarını Coşkuyla Uğurladı için yorumlar kapalı
  • 734 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi 2021-2022 akademik yılı mezunları tören eşliğinde mezuniyetlerini kutladı. İletişim Fakültesinin 6. Dönem mezunlarının kep attığı törende 190 öğrenci mezuniyet gururu yaşadı. OMÜ Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü’nde açık havada gerçekleştirilecek olan tören, olumsuz hava şartları nedeniyle İletişim Fakültesi konferans salonunda yapıldı. Hava engeline takılan tören mezun olan öğrencilerin coşkusunu kaybetmesine sebep olmadı. Üniversite ve Çarşamba Belediyesi’nin büyük destekleriyle gerçekleştirilen törende mezun öğrencilerin su ihtiyacını Ladik Akdağ Doğal Kaynak Suyu giderdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mezuniyet töreni protokol konuşmaları ve diploma takdim töreni ile devam etti.

Mezuniyet törenine Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Av. Halit Doğan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Eren, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Bekiroğlu, Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hasan Tahsin Keçeligil,  İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı İbrahim Serbestoğlu, Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ayhan Ak, Terme Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Erol Terzi, öğretim elemanları, mezunların aileleri ve davetliler katıldı.

“4-5 yıl insan yaşamında önemli bir zaman dilimi”

Mezuniyet programı açılış konuşmasını gerçekleştiren İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Onur Bekiroğlu, üniversite döneminde geçirilen sürecin önemini vurgulayarak, “Öğrencilerimiz 4 veya 5 senenin ardından mezun olur duruma geldiler. Bu insan yaşamında hem süre açısından hem de nitelik ve kazanımlar açısından önemli bir zaman dilimi. Bizler de bu zaman dilimi içerisinde iletişim bilimindeki birikimi en etkili şekilde paylaşmaya odaklandık ve meslek alanlarındaki pratikleri uygulama derslerimiz üzerinden hep birlikte kazandırmaya gayret ettik. Daha da önemlisi üniversitenin, bireyi bilgi okuryazarı kılma ve kültürel sermaye biriktirme yeri olduğunu hep aklımızda tutarak öğrencilerimizle etkileşim içerisinde süreçleri yürütmeye gayret ettik. Nihayetinde öğrencilerimiz bugün mezun oluyor. Üniversite kaçınılmaz olarak yaşamın bir parçası ama bununla birlikte daha stabil ve düzenli bir yol, dinamikleri, yükümlülükleri daha tanımlı ve sınırlı bir yol. Yaşam yolu ise daha engebeli, virajlı ve tümsekli, çoğu zaman öngörülemez veya öngörülere uymayan bir yol. İşte bu yaşam yolunuzda öğrencilerimizin aşabilecekleri zorluklarla, üstesinden gelebilecekleri süreçlerle karşılaşmalarını, eğitim aldıkları alanlarda çalışabilmelerini, başarı elde edebilmelerini, kariyer yapabilmelerini en içten dileklerimle temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Bize birtakım ödevler yükleyin”

Mezun öğrencilere seslenen OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Eren de “Özellikle mezun arkadaşlarımızın üniversitemizden edindikleri ve yarım kaldıklarını düşündükleri konular hakkında rapor hazırlayıp ‘Mezunlar Platformu’ üzerinden bizlere iletmelerini istiyoruz. Biz ise geliştirme noktasında çaba içerisinde olacağız. Lütfen mezuniyet ardından bize birtakım ödevler yükleyin, üst yönetim ve dekanlık olarak bizler bu yaz ödevlerimize çalışarak yeni döneme daha hazırlıklı girelim.” dedi.

“Elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz”

Öğrencilerin mezuniyetini tebrik eden Çarşamba Belediye Başkanı Av. Halit Doğan “Üniversite ve Belediye farklı kurumlar belki ama bu gençler hepimizin evladı. Bir taraflarında olarak onların hayatları ve geleceklerine katkı sunmak zorundayız. Dolayısıyla bu sorumlulukla severek ve içtenlikle elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Gelecek yıl eğitim döneminde 24 saat açık olacak ve Ekim ayında faaliyete geçecek bir kütüphanenin inşasına da başladık. Sabah hava açıkken bir anda yağmur yağdı ve binaya geçerek hızlıca salona adaptasyon sağladık. İşte bunun gibi hayat da beklenmedik şeyleri karşımıza çıkarabilir, gençlerimize bu şeylere hazırlıklı olabilecekleri başarılı bir yaşam diliyorum. Tüm mezunlarımızı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

“Medya dördüncü kuvvet”

İletişim biliminin önemine değinen Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım ise “İletişim dediğimiz şey daha çok medyayı oluşturan bir kesimdir, medya ise bizim sistemimizde ‘Yasama, Yürütme, Yargı’ organlarından sonra gelen dördüncü kuvvet olarak kabul edilir. İletişim kısmında devletin işleyiş sistemini ve kaidelerini bilmek önemlidir. Öğrencilerimize bu konuda güvenimiz tam. İletişim Fakültesi öğrencileri Çarşamba ile hemhal ve entegre olmuş, Çarşamba’nın imkanlarını sonuna kadar kullanan bir fakülteleri de var. Burada 4 yıllık bir süreçte öğrencilerimiz kendilerini oldukça iyi yetiştirdiler ve bende ilçe kaymakamı olarak bana gelen konularda elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştım. Öğrencilerimize bundan sonrası için başarılar diliyor, tebrik ediyorum.” dedi.

Birincilik kendisine doğum günü hediyesi oldu

Konuşmaların ardından fakülte birinciliği derecesi kazanan Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi Zeliha Nur Akın duygularını dile getirerek, “Kendimi gururlu, hüzünlü ve aynı zamanda çok sevinçli hissettiğim bir gün. Bugün, benim doğum günüm. 23 yıl önce, tam da bu saatlerde dünyaya geldim. Sanırım bu yıl, en güzel hediyeyi kendime ben verdim. Hayatım boyunca, hep hayallerinin peşinden giden, kendi kararlarını alan ve bu kararlar doğrultusunda, yılmadan, daima ümit ederek ilerleyen bir insan oldum. İlk olarak, önce Rabbimin izniyle, pes etmeden, inanarak, azim ve istikrar ile çabaladığım için kendime teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

i.

Fakülte birincisi Akın konuşmasının ardından mezuniyet kütüğüne ismini çaktı. Fakülte birincisi Zeliha Nur Akın, ikinci Sabrıje Islamı ve üçüncü Sümeyya Tursunoğlu’na ödül ve başarı belgeleri protokol tarafından takdim edildi. Diplomalarını alan mezunlar fakülte önünde sıralanarak yemin töreni gerçekleştirdi ve ardından kep attı.

Hatıra fotoğrafı çekimi sonrası tören sona erdi.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ