Engelli olmak

Engelli olmak
  • 20.04.2018
  • 1.443 kez okundu

Çarşamba’da koltuk değnekleriyle yürümeye başladım. Amacım engelli bireylerin bir gün içerisinde yaşadığı sorunları dile getirmekti. Böylelikle Özkan Karaca ile tanışma fırsatım oldu. Çarşamba’da engelli olmanın nasıl olduğunu birlikte tecrübe ettik.

Tarihi köprünün önünden yürüyüşe başladım. Sağlıklı bir bireyin 5 dakikada vardığı Ticaret Borsası’na koltuk değnekleriyle 20 dakikada ulaştım. Ticaret Borsası’nın önüne çıkabilmek için merdivenleri aşmam gerekiyordu. Merdivenlerin önüne geldiğimde önce bir durakladım. Sadece 10 basamak olan merdivenler benim gözümde o kadar yüksekti ki gökyüzüne çıkıyormuş gibi hissettim. Yanımda sadece kol çantam olmasına rağmen yorgunluğum anlatılmaz derecedeydi. Merdivenleri çıkarken bir an düşme tehlikesi geçirdim. Eğer arkadaşlarım olmasaydı belki de düşerdim.

Engellilere duyarlılık şart

Merdiven inerken ya da merdiven çıkarken ya birinin yardımıyla çıkmam ya da o merdivenler için uğraşmam gerekiyor. Engelli olmak böyle bir şey. Hep bir uğraş içindeyim. Rampalardan geçerken, yokuş ya da merdiven çıkarken iki ayağımı da kullanmama rağmen yine de zorlanıyorum. Sadece tek ayağımı kullanabilseydim ya da gözlerimde sorun olmuş olsaydı zorluk derecem daha da artacaktı. Ben bu şekilde sadece birkaç saat geçirdim, bir ömür geçirenler, bir tekerlekli sandalyeye mahkûm olanlar ne yapsın? Ayrıca tekerlekli sandalyeleriyle ulaşımlarını sağlayan engellilerin diğer bir engeli de rampaların önüne park edilen araçlar ve karşıdan karşıya geçerken engellilere yol vermeyen insanlar.

 Özcan Karaca ile

Özkan Karaca ile Çarşamba sokaklarında koltuk değnekleriyle yürürken karşılaştık. Özkan’ın hikâyesi bebekken geçirdiği hastalık sonucu başlamış. ‘Geçmiş olsun’ diyerek başlayan sohbetimiz onun yaşadığı sıkıntıları öğrenmeme imkân verdi. Karşıdan karşıya geçerken ya da bir dolmuşa binmek istediği zaman birilerinin yardımına ihtiyaç duyan Özkan gibi birçok engelli kardeşimize de Çarşamba Belediyesi el uzatmış. Özkan Belediye’den çok memnun; çünkü onun tedavisi için yardım imkânları sunmuşlar ve işini biraz daha kolaylaştırmak için tekerlekli sandalye imkânı sağlamışlar.

Özkan yaşadığı onca olumsuzluklara rağmen güçlü durmayı ve sorunlarını kendi içinde aşmayı başarmış hayatından memnun şükretmeyi bilen neşeli bir kişi. Her zaman kendisinden daha kötü durumda olanları düşünüp haline şükrediyor.

Özkan böyle sorunları dile getirdiğimiz için de bize memnuniyetini belirtti. Özkan’ın yanından ayrılırken koltuk değnekleriyle yürümenin ne denli zor olduğunu fark ederek sağlığımızın değerini bir kez daha anladık.

 

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ