Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Temizlik görevlisinden çevre bilinci

Temizlik görevlisinden çevre bilinci
  • 26.04.2017
  • Temizlik görevlisinden çevre bilinci için yorumlar kapalı
  • 1.502 kez okundu

Geri dönüşümün ve çevre bilincinin topluma olan katkısına örnek teşkil eden temizlik görevlisi Kadir Keskin, geliştirdiği geri dönüşüm projesi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

1977 Çarşamba doğumlu,  evli ve 3 çocuk babası Kadir Keskin, Çarşamba’da bir alışveriş merkezinde temizlik görevlisi olarak çalışıyor. Keskin, Ağcagüney Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde görevli iken tamamen kendi imkânları ile geri dönüşüm projesi başlattı.  Projeden elde ettiği gelirin tamamını gönüllü olarak çalıştığı okulun temizlik ihtiyaçları için harcadı.

Plastikler ve ambalaj atıkları, çöpe gittiği için okulun çeşitli yerlerine geri dönüşüm kutuları yerleştiren Keskin,”  Öğrencileri, çöplerini bu kutulara atmalarını için teşvik ettim. Öğrencilerde projeye destek olarak bana yardımcı oldular” dedi.

Okul idaresinin onayı ile projeyi başlatan Keskin, “Kimseden herhangi bir yardım talebinde bulunmadım. Böyle bir işe başlamak benim içimden geldi. Bu projeye, çalıştığım yere bir faydam dokunsun diye başladım. Çocukların çevreyi kirletmesini önlemek, temiz bir çevre ve öğrencilerimizde çevre bilinci uyandırmak için işe koyuldum. Plastik ve ambalaj atıklarının çöpe atılması yerine işimize yarayıp okulumuza bir faydasının dokunmasını istedim“şeklinde konuştu.

Geri dönüşüm projesinden elde edilen gelirle okulun temizlik malzeme ihtiyacını karşılayan Keskin,“Geri dönüşüm kutuları dolmaya başlayınca onları büyük çuvallara koydum.4-5 çuval birikince de elde ettiğim gelirle okula temizlik malzemesi aldım. Çalıştığım okulda kısa süreli kaldım. İsteğim, 6 aylığına girdiğim bu iştedaha uzun yıllar çalışmak ve projeyi geliştirip devam ettirmekti” şeklinde ifade etti.

IMG_3470
Kadir Keskin şu an çalıştığı alışveriş merkezinde de böyle bir proje hayata geçirmek istemiş fakat fırsat olmamış. İş yerinde uygulayamadığı projesini kendi evinde devam ettiren Keskin, “Evime cam, plastik ve teneke atıklar için geri dönüşüm kutuları koydum. Elde ettiğim kazanç ile de çocuklarımın harçlık giderlerini sağlıyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ