Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

48’inci Kuruluş Yılı Anısına 48 Fidan Toprakla Buluştu

48’inci Kuruluş Yılı Anısına 48 Fidan Toprakla Buluştu
  • 04.04.2023
  • 48’inci Kuruluş Yılı Anısına 48 Fidan Toprakla Buluştu için yorumlar kapalı
  • 765 kez okundu

Tahsin Tuncalı Parkı Rekreasyon Alanı Açıldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 48’inci kuruluş yılı anısına 48 fidan; Kurupelit Kampüsü içerisinde yer alan Tahsin Tuncalı Parkı Rekreasyon Alanı açılışında toprakla buluşturuldu.

Sürdürülebilirlik ilkesi kapsamında koruma ve kullanma dengesi gözetilerek kamunun hizmetine sunulan Tahsin Tuncalı Parkı’ndaki fidan dikme etkinliğine; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Sevim Alışır, Prof. Dr. Mahmut Başoğlu, Prof. Dr. Selim Eren, Genel Sekreter Prof. Dr. İdris Varıcı, dekanlar, akademisyen ile çok sayıda idari personel ve öğrenci katıldı.

48’inci kuruluş yılı anısına 48 fidan dikilen Tahsin Tuncalı Parkı’nda konuşan Rektör Ünal,  Üniversite olarak çevreyi koruma bilincindeyiz. Kampüsümüzün daha yeşil bir atmosfere bürünmesini istiyoruz.” dedi

“Türkiye’nin en özel kampüsü”

OMÜ’nün Türkiye’deki en nadir kampüslerden birine sahip olduğunu dile getiren Rektör Ünal Tahsin Tuncalı Parkı Rekreasyon Alanı açılışında şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnsanın huzur bulacağı, diğer varlıklarla eş zamanlı olarak yaşayabileceği bir yaşam alanı oluşturmak gerekiyor. Kampüsün tamamını yaşam alanına dönüştüreceğiz. Sahip olduğumuz doğal varlığın gereğini yapmak, doğal varlığı imkan olarak kullanmak ve bunları avantaja dönüştürme arzusu içerisindeyiz. Kampüs içerinde gerekli bütün çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bir yıl içerisinde yüzme havuzu tekrar hizmete alınmış olacak. Türkiye’nin en özel kampüsüne sahibiz. Daha da güzeli bu güzel kampüsün değerini bilen bir kadroya sahibiz. Kütüphanenin olduğu alana ek bina inşaatına başlandı. Kütüphanenin tamamını, bir konsept içerisinde yaşam alanına dönüştürmek istiyoruz. Bizden sonra gelecek nesillere bu varlıklardan istifade edecekleri bir miras bırakmak istiyoruz. Sizlerden istirhamımız sahip olduğumuz değerleri hor kullanmamak. Çocuklarımıza ve gelecek öğrencilerimize gurur duyacakları, dolaşıp eğlenecekleri, sağlıklı bir şekilde yaşam sürecekleri bir kampüs bırakmayı temenni ediyorum.”

Tahsin Tuncalı Parkı hakkında

Tahsin Tuncalı Parkı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit yerleşkesinde Merkez Kütüphane, Ziraat Fakültesi, Fen Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi beşgeninde bulunan Park 25.000 m2’lik alana sahiptir.

İlk olarak Nisan 2016 yılında kullanıma açılan Park, 2019 yılında Kampüs içi Tramvay Hattı Parkın kıyısından geçtiğinde Raylı Sistem çalışmaları esnasında Tahsin Tuncalı Parkının Giriş kısımları bozulmuştur. Raylı Sistem geçişiyle Parkın artık kullanılamayacağı gerekçesiyle Parkın içerisindeki kullanımlar iptal edilmiş, peyzaj üniteleri sökülerek kampüs içerisinde başka noktalarda değerlendirilmiştir. Pandemi sürecinin de etkisiyle atıl kalan park 2022 yılında Çevre Düzenleme Müdürlüğünün girişimleriyle tekrar rehabilite edilerek 2023 yılı Nisan ayına tekrardan hizmete hazır hale getirilmiştir.

Parkın içerisinde bulunan dinlenme alanları yeniden peyzaj üniteleriyle donatılmış, yıkılan kafeterya yeniden inşa edilmiş, yürüyüş yolları yeniden kullanılabilir hale getirilmiş, aydınlatma üniteleri yeniden tesis edilmiş ve orman içerisindeki bir adet yapay dere ve gölet yeniden su akar hale getirilmiştir.

Haber: Öğr. Gör. Can Topaloğlu, Ceren Balaban

Fotoğraf: Berk Can Dereci, Ceren Balaban

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ