Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Ve gün Karadeniz’de doğar

Ve gün Karadeniz’de doğar
  • 28.04.2017
  • Ve gün Karadeniz’de doğar için yorumlar kapalı
  • 2.608 kez okundu

Karadeniz’in eşsiz doğası geçmişten günümüze müzisyenlere ilham kaynağı olmaya devam ediyor. İmera da Karadeniz’den ilham alan bir müzik grubu.

olarak müzik dünyasında adını duyurdu.

2014 yılında Karadeniz müziğini gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan İmera müzik grubu adını Rumca’ da ‘yeni bir gün’ anlamına gelen İmera kelimesinden alıyor. 4 arkadaşın ortak fikriyle kurulan grup, kaybolmaya yüz tutmuş ezgi ve hikâyeleri ortaya çıkarıp korumayı kendine hedef ediniyor.

Genç İfade ekibi olarak İmera Grubu’nun kurucularından olan Berat Bayraktar ile İmera Grubu hakkında bir sohbet gerçekleştirdik.

İmera Müzik Grubu nasıl kuruldu?

Grubumuzu 2014 yılının başlarında Hüseyin Ulusan, Merve Yavuz, Yıldıray Yanlı ile birlikte Karadeniz ve özellikle Trabzon müziğini daha geniş kitlelere yaymak amacıyla kurduk. Daha öncesinde müzisyen olan arkadaşlarımla birlikte müzik yapma isteğimiz sonucunda yeni bir müzik grubu olarak müzik dünyasına giriş yaptık.

Grubunuzun ismi ve logonuzun anlamı nedir?

‘İmerafera’ adlı bir şarkımız vardı. Bu şarkıdan esinlenerek grubun adının İmera olmasında karar kıldık. Logomuzda da İmera’nın ilham aldığı 3 önemli unsuru kullandık. Sümela tasviri: tarihimizi, ağaçlar: Karadeniz’in doğasını, deniz ise Karadeniz’i temsil ediyor.  Bu üç unsur ile birlikte İmera, ‘Her gün bir hikâye Karadeniz’de’ düşüncesi ile coğrafyamızın tozlu tarihinde kimsenin el sürmediği, kaybolmaya yüz tutmuş ezgileri ve hikâyeleri ortaya çıkarmayı, korunmaya değer otantik yapısı ile Karadeniz müziğini korumayı kendine hedef edindi.

Kendinizi Karadeniz müziğinin neresin de görüyorsunuz?

ritmik ve melodik olarak zengin bir yapıya sahip olan Karadeniz müziği, gelişimini devam ettiriyor. Biz de bu zenginliği kendi tarzımızda harmanlayıp insanların beğenisine sunuyoruz. Aynı zamanda otantikliği ve yöreselliği bozmadan aktarmaya çalışıyoruz. Açıkçası zirvede olalım gibi bir derdimiz yok.Yaptığımız işler bizi zirveye taşırsa, ona da hayır demeyiz. Lakin bizim asıl amacımız türkülerimizi, yöremizin müziğini en iyi şekilde sizlere ve gelecek kuşaklara taşıyabilmek.

Grubun gelecek planlarında neler var?

En başta uzun seneler bir arada kalabilmeyi hedefliyoruz. Eğer bunu başarabilirsek, müziğimizi de daha fazla kitleye tanıtabilme ve dinletebilme şansımız olacak.

Grup olarak müzik yapmanın zorlukları nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki; bireysel müzik yapmak, grup müziği yapmaktan çok daha kolay. Grup müziğinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Bu dezavantajlardan biri de grup üyelerinin birbirlerinden farklı fikirlere  sahip olması. Bizler eski arkadaşlar olduğumuz için, ortak bir paydada buluşabiliyoruz. Arkadaşlığımız en büyük avantajımız.

Sizin için özel olan bir şarkı var mı?

Dinleyici olarak, bir şarkıyı diğerinden daha fazla sevmek kolay olabiliyor. Ama bizler için durum değişiyor. Biz hepsine aynı emeği veriyor, aynı çabayı gösteriyoruz. Şarkılarımızı aynı duygularla yazıyor ve projelendiriyoruz. Bizim için her şarkımızın değeri ve yeri aynı.

 ‘Emrin Olur’ parçasıyla önemli bir çıkış yakaladınız. Bunu bekliyor muydunuz?

Tabi ki bütün çalışmalarımızdan umutluyuz ve başarı bekliyoruz.Açıkçası, bu başarıyı bekliyorduk. Sadece şaşırdığımız bu kadar hızlı bir sürede olmasıydı. Herkese teşekkür ediyoruz.

Günümüzde internet, müzisyenlerin tanınmasında önemli bir aktör.Sizin bu kadar tanınmanızda internetin rolü nedir?

İnternet ve sosyal medya, artık hayatımızda olmazsa olmaz bir platform haline geldi. Biz de bu platformları kendimize uygun bir şekilde, en verimli halde kullanıp değerlendiriyoruz. Doğru bir şekilde kullanınca tabii ki faydasını görmemek mümkün değil.İnternetin faydaları olduğu gibi zararları da var. Bu zararların en başında da hızlı tüketim bulunmakta.İnsanlar artık şarkılara kolay ulaşıyor. Kolay sıkılıyor. Bu sebeple daha çok üretime ihtiyaç duyuluyor. Seri üretim ise kalitesizliğe zemin hazırlıyor.

Konserleriniz nasıl gidiyor?

Keyifli ve eğlenceli bir şekilde devam ediyor. Konserler sayesinde Türkiye’nin her noktasına ulaşıp, şarkılarımızı söyleyebiliyoruz. Gittiğimiz her yerde hem eğleniyoruz hem de eğlendiriyoruz. Doğudan Batıya herkes bizi çok seviyor. Bizi dinlemeye gelen ve destek olan herkese minnettarız.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ