Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Türkiye’nin selfie haritası

Türkiye’nin selfie haritası
  • 15.06.2015
  • Türkiye’nin selfie haritası için yorumlar kapalı
  • 2.807 kez okundu

Bir internet sitesinde yayımlanan araştırmaya göre, Türkiye’deki erkekler kadınlara göre daha fazla selfie çekiyor. İnsanlar genelde mutlu ve keyifli anlarını “selfie”liyor.

Dijital fotoğraf kamerası, kameralı cep telefonu ile çekilen ve otoportre fotoğraf olarak tanımlanan “selfie” veya Türk Dil Kurumu’nun çeviriyle “özçekim” modası günbegün yayılıyor. Gittimiz her mekanda insanların tek başına veya grup halinde selfie çektiklerini görmek gündelik hayatımızın bir rutini haline geldi.

Selfie’nin böylesine hızla hayatımıza girmesinde ise kuşkusuz 2014 Oscar Törenleri’nde Ellen Degeneres’in, arkasına Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Julia Roberts, Brad Pitt, Meryl Streep, Kevin Spacey’i alarak çektiği ve sosyal medyada paylaştığı fotoğrafın rolü çok büyük. Bu andan itibaren gerek dünyada gerekse ülkemizde bir “selfie çılgınlığı” hızla yayılmaya başladı.

Peki Türkiye’nin selfie haritası nasıl? Kadın ve erkeklerin çektikleri selfie pozları ne gibi farklılıklar gösteriyor? İnsanlar selfie çekerken nasıl bir ifade takınıyor?

Türkiye’deki erkekler daha çok selfie çekiyor

Somera.com internet sitesinde yer alan bir araştırmaya göre, Türkiye’deki insanların yüzde 94’ü çektikleri selfielerde manzarayı önemsemiyor ve daha çok (yüzde 71) iç mekânda selfie çekiyor. İnsanların yüzde 41’i tek başına selfie çekerken, büyük çoğunluğu (yüzde 59) selfielerinde yanında birinin olmasını tercih ediyor. Bu kişinin ise sevgilisinden ziyade (yüzde 3), arkadaşları olmasını yeğliyor (yüzde 29). Türkiye’deki selfielerin yarısından fazlasında (yüzde 55) insanlar gülümserken, yüzde 18’inde ise somurtuyor. Kadınlar selfielerde erkeklere göre daha mutlu, fakat toplamda daha az selfie çekiyor. Atılan selfie’lerin yüzde 49’u sadece erkeklerden, yüzde 38’i ise sadece kadınlardan oluşuyor.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ