Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Rekortmen şampiyon Simin Bıçakçıoğlu

Rekortmen şampiyon Simin Bıçakçıoğlu
  • 28.04.2017
  • Rekortmen şampiyon Simin Bıçakçıoğlu için yorumlar kapalı
  • 3.162 kez okundu

2016 Türkiye Ralli Şampiyanası’nda birinciliğini ilan eden Simin Bıçakçıoğlu bu birincilikle üst üste beşinci şampiyonluğunu kazandı ve kırılması zor bir rekora imza attı.

1989 İstanbul doğumlu Simin Bıçakçıoğlu, Koç Üniversitesi İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünden 2012 yılında dereceyle mezun oldu. 2008 yılında Safari Motorsports’tan İtalya’da Vittorio Caneva Rally School ve Norveç’te John Haugland Winter Rally School’da eğitim aldı.

Son 5 yıldır Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Kadın Pilotlar Şampiyonluğu’nu elinde tutan Bıçakçıoğlu’nun erkek yarışçılar arasında ikincilik ve üçüncülükleri bulunuyor. Bu yıl da erkeklerle yarıştığı klasmanı ikinci olarak tamamladı. Küçüklüğünden beri otomobillere ilgisinin olduğunu söyleyen Bıçakçıoğlu, “Ailem de bu ilgimin farkına vardı. Ehliyetimi aldıktan sonra beni bu yönde desteklediler. Pistlere olan tutkum ve ailemden aldığım bu destek beni ralli pilotu olmaya yöneltti” dedi. Safari Motorsport’un patronu Hakan Dinç’in kendisine çok yardımcı olduğunu belirten Bıçakçıoğlu, “Kısa bir eğitim sürecinin ardından Honda Type -R ile pistlerde yarışmaya başladım. Pegasus Racing patronu Cem Acar sayesinde de ralliye terfi ettim” dedi.

Ralli sporcusu hedefine konsantre olmalı

Ralli sporcusu düzenli antrenman yapmalı ve sağlıklı beslenmeli diyen Bıçakçıoğlu, “Haftada en az 3 gün fitness, pilates yapıyorum. Karbonhidrat ve protein ağırlıklı besleniyorum. Sebze, meyve, et, balık, tavuk gibi besinleri de ihmal etmiyorum” şeklinde konuştu. Yarış esnasında herhangi bir aksilik yaşamamak, yaşanırsa da bunun üstesinden soğukkanlılıkla gelebilmek adına tecrübe ve bilgi birikimine sahip olunması gerektiğini vurgulayan Bıçakçıoğlu, “Ralli sporcusu, hedefine konsantre olmalı ve bu hedefi gerçekleştirebilmek için çok çalışmalı. Ralli sporcusu ayrıca co-pilotunu çok iyi tanımalı ve anlaşabilmeli. Çünkü yarışlarda bu iki kişinin birbirini anlayabilmesi belki de birçok şeyden daha önemli” şeklinde konuştu.

Kadının her alanda var olabildiğini gösterebilmek çok önemli

Erkeklerin domine ettiği bir sporda kadın olarak başarılı olmanın çok önemli olduğunu ifade eden Bıçakçıoğlu, “Kadınların sesini duyurmak için elimden geleni yapıyorum. Kadınların her alanda var olabileceğini, isteğinde neler yapabileceğini göstermek istiyorum. Beni görüp, bu sporun içinde olmak isteyen kadınları bilmek, yaptığım işin doğru olduğunu düşündürtüyor” dedi.

Çanakkale Rallisi’nde takla attım

Yarışlara çıkarken kaygılanmamak gerektiğini söyleyen Bıçakçıoğlu, “Yarışırken hiçbir kaygı hissetmiyorum. Zaten bu spora başladığınız zaman kaza riskini de göze almış oluyorsunuz. Teknik olarak araca yapılan güvenlik önlemleri dışında aldığımız eğitimler ve edindiğimiz tecrübelerle de bu riski en aza indirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Yarış hayatı boyunca bir defa kaza geçirdiğini belirten Bıçakçıoğlu, ” Geçtiğimiz Çanakkale Rallisi’nde takla attım.  Bu benim ilk kazamdı. Nazar boncuğum olarak görüyorum bu kazayı. Çok şükür en ufak bir yara almadım” dedi.

Hedefim Avrupa’da yarışmak

Hedefinin Avrupa’da yarışmak olduğunu söyleyen Bıçakçıoğlu, “Öncelikle Türkiye’nin en iyi kadın pilotu olmak gibi bir hedefim vardı. 5 yıl üst üste Türkiye Ralli Şampiyonası Kadın Pilotlar Şampiyonu olarak bu hedefimi gerçekleştirdim. Bundan sonra ki hedefim ise Avrupa’da yarışmak. Bir Türk kadını olarak Avrupa’da bayrağımızı gururla dalgalandırmayı çok istiyorum. Takip ettiğim ve ilgilendiğim yarışlar var ancak henüz netlik kazanmadı” diyerek sözlerini sonlandırdı.

simin bıçakçıoğlu ralli (2)

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ