Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Toplu taşımada kadın vatmanlar

Toplu taşımada kadın vatmanlar
  • 15.04.2015
  • Toplu taşımada kadın vatmanlar için yorumlar kapalı
  • 2.616 kez okundu

Toplumda daha çok “erkek işi” olarak tanımlanan vatmanlık mesleğini başarıyla sürdüren Yasemin Ergün, Samsunlu yolcularını her gün bir uçtan bir uca taşıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait tramvaylarda vatman olarak çalışan çok sayıda kadın bulunuyor. Samsunluların sürücü koltuğunda gördüğü kadın vatmanlar, yolcularını her gün bir uçtan bir uca taşıyor. Toplumda daha çok “erkek işi” olarak tanımlanan vatmanlık mesleğini başarıyla sürdüren isimlerden biri de Yasemin Ergün. Vatman olarak 3.5 yıldır çalışan Ergün, resim öğretmenliği mezunu. Ergün, mesleğini çok sevdiğini ve kendisi için en doğru kararı verdiğini söylüyor.

Öğretmenlikten Vatmanlığa

Özellikle vatman olmayı seçmediğini belirten Ergün, “Ben aslında Ondokuz Mayıs Üniversitesi resim öğretmenliği mezunuyum. Öğretmen olarak atanamadığım için iş başvurularında başka alanlara yöneldim ve bu mesleği seçtim. İlk başta bazı çekincelerim vardı, çünkü hiç bilmediğim bir meslekti. Ancak daha sonra anladım ki doğru bir tercih yapmışım, mesleğimi çok seviyorum” diye konuştu.

“Ailem beni hep destekledi”

Vatmanlığa başladığı ilk günlerde yolcuların yadırgayan bakışları ile çok sık karşılaştığını ifade eden Ergün,  “Güzel kullandığım için beni tebrik eden insanlar oldu, ancak bayan olduğum için bu durumu benimseyemeyen insanlar da oldu ne yazık ki.  Bu mesleğe başladığımda başta eşim, annem ve babam olmak üzere tüm yakın çevrem beni çok destekledi. Onların desteğiyle alışma dönemlerimi daha rahat atlattım.  Zaten yaptığımız işi sevmezsek o işte başarılı ve verimli olamayız. Bu yüzden ben çok şanslıyım” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ