Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde “Gelecek Zirvesi”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde “Gelecek Zirvesi”
  • 29.04.2019
  • Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde “Gelecek Zirvesi” için yorumlar kapalı
  • 1.474 kez okundu

Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) ve Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) iş birliği ile üçüncüsü düzenlenen “Gelecek Zirvesi” bu yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)  ev sahipliğinde gerçekleşti.

İstanbul’dan yola çıkan ve 26 Nisan Cuma günü 36 saatlik gemi yolculuğu sonucunda Samsun’a varan TCG Bayraktar Gemisi Samsun Tütün İskelesi’nde bando takımının gösterileriyle görsel bir şölen eşliğinde karşılandı. Karşılamaya Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Kuran ve Turizm Fakültesi Dekanı Ali Uzun eşlik ettiler. Zirve’nin açılış konuşmasını ise TİDE Başkanı İbrahim Murat Çağlar gerçekleştirdi.

TİDE ve MÖDAV ortaklığı ile bu yıl Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 27 Nisan Cumartesi günü düzenlenen “Güneş ufuktan gelecek umuttan doğar” temalı Gelecek Zirvesi etkinliğine OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, TİDE Kurucu Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun, TİDE Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Murat Çağlar, OMÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebül Muhsin Doğan, OMÜ Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ali Uzun, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuran Cömert, Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Lalik, öğretim üyeleri, konuşmacılar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“Aradaki Renkler” fotoğraf sergisi

Açılış programı öncesi TİDE Yönetim Kurulu Üyesi Osman Bahri Turgut’un “Aradaki Renkler” isimli fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleşti. Sergi açılışında konuşan MÖDAV İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Lalik sanatın öneminde bahsederken “Mesleğiniz ne olursa olsun içinizdeki sanatçı ruhu dışarı çıkartmak zorundasınız, sanat içinizde yeni sayfalar açar.” dedi. Lalik’in konuşmasının ardından öğretim üyeleri ve öğrencilerinde yer aldığı ekip ile alkışlar eşliğinde fotoğraf sergisinin açılış kurdeleleri kesildi. Açılışın akabinde konuşan serginin sahibi Osman Bahri Turgut “Renkler gelecektir umuttur, gençlerin renkli geleceklerinden hiç vazgeçmemelerini hep peşinde olmalarını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Farklı üniversitelerden 100 öğrenci

25 Nisan’da farklı üniversitelerden 100 öğrencinin gemiyle Samsun’a ulaşması ile başlayan etkinliğin ikinci gününde ki konuşmalar OMÜ Turizm Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Erdal Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yılmaz, etkinlikte akademi, sanat ve iş dünyasının saygın ve ilke isimlerinin geleceğin akademisyenleri, iş insanları, sanatçıları olacak gençlere, geleceğe daha donanımlı hazırlanmalarına katkı sağlamak için birikim, tecrübe ve ufuk açıcı fikirlerini paylaşacaklarını söyledi. Konuşmasının ardından Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuran Cömert, OMÜ Turizm Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Erdal Yılmaz’a teşekkür plaketini takdim etti.

“Gençlerimiz tarafından içselleştirilmesi bizim için çok önemli”

TİDE Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Murat Çağlar  “Bu zirveyi gerçekleştirirken, Samsun’a indiğimiz andan itibaren her türlü imkânı sağlayan Samsun Valiliğine, Samsun Büyükşehir Belediyesine, bizleri burada konuk eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne ve etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. Türkiye İç Denetim Enstitüsünün Gelecek Zirvesini önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğünden bahseden Çağlar “İş ve meslek dünyası temsilcilerinin ve uzmanlarının verecekleri mesajların gençlerimiz tarafından içselleştirilmesi bizim için en önemli amaç.” dedi.

Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Lalik “Hayatımda yaşamımda yaptığım hataların sonunda edindiğim deneyimler monoloğuma rehberlik edecek.” dediği bir monolog konuşma gerçekleştirdi. Lalik konuşmasında, kişisel ve mesleki hayatıyla ilgili tecrübelerini gençlerle paylaşarak gelecek ile ilgili çeşitli tavsiyelerde bulundu.

IIA Yunanistan Başkanı Verra Marmalıdou’nun konuşmasının ardından TİDE Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Usluer tarafından teşekkür plaketi sunuldu.

“Kendinize ve hayalinize inanın”

Sonrasında kürsüye gelen TİDE Kurucu Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun “Ülkemizin ve mesleğimizin geleceği olan üniversite öğrencisi gençlerimizin küresel alanda rekabet edebilecek yetkinlikte yetişmeleri, yarının insanı olmaları için geleceğe donanımlı hazırlanmalarına katkıda bulunmak amacıyla ilkini Çanakkale ikincisini Sakarya’da düzenlediğimiz Gelecek Zirvesini bu yıl Samsun’da gerçekleştiriyoruz.” dedi. Uzun, gençler ile birlikte başlattıkları gelecek yolculuğunun yol haritasının belirlenmesinde ulusal bağımsızlık destanının ilham kaynakları olduğunu belirtti. Gençlere tavsiyelerde de bulunan Ali Kamil Uzun “Akıl, öngördüğü ve hayal ettiği her şeyi başarabilir. Bir gün amacınıza ulaşmak için her gün hayalinizi yaşayın, kendinize ve hayalinize inanın.” dedi.

“O günü anlamalıyız ki geleceğe ümitle bakabilelim”

Açılış programında son olarak kürsüye çıkan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç “Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna giden yolun adımlarının atıldığı Samsun’da ve o günün adını taşıyan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde böyle anlamlı ve önemli bir toplantıda sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmeden geçemeyeceğim.” şeklinde konuştu. 19 Mayıs’ın 100. yılına da değinen Bilgiç “100 yılda bir yaşanacak önemli günlerden geçiyoruz. O günü anlamalıyız ki geleceğe ümitle bakabilmenin mümkün olduğunu görebilelim.” dedi.

“Üniversitelerin bir ülkenin gelişiminde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu biliyoruz”

Bazen insanların gençler hakkında paylaştıkları “Bu gençlikten bir şey olmaz, yani bizim gibi değiller.” gibi söylemlerine şahit olduğunu belirten Prof. Dr. Sait Bilgiç “Ben buna inanmıyorum. Bu yıl içerisinde çok sayıda bu amaçla düzenlediğimiz etkinliklerin açılışında veya bütününde bulunma fırsatı yakaladım. Gençlerimizin gösterdiği ilgi, katılım, düşünce, gayret ve çalışmaları benim bu ümidimi arttırıyor.” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerin ülkelerin gelişimde üstlendiği rolden de bahseden Prof. Dr. Sait Bilgiç “OMÜ olarak üniversitelerin elbette ki bir ülkenin gelişiminde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu biliyoruz ve dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesi yok ki çok güçlü ve gelişmiş üniversitesi olmasın. Bu gelişmeleri bu güçlü üniversitelere dayanmış olmasın. Dolayısıyla üniversitenin önemini bildiğimiz içindir ki biz OMÜ’nün taşıdığı adın sorumluluğunu da bilerek daha güçlü, daha hızlı gelişen bir üniversiteye kavuşturmak adına bütün projelerimizi ortaya koyuyoruz.” dedi. Daha kaliteli hizmet sunabilmek, daha kaliteli bir eğitim öğretim gerçekleştirmek, güvenilir bilgi üretmek adına gereken her şeyi yapmaya çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Sait Bilgiç “Biz alanında uzman kişiler yetiştirirken ayrıca yetiştirdiğimiz kişilerin iyi insan olabilmelerini önemsiyoruz.” dedi. Konuşmasının ardından Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç’e TİDE Başkanı Murat Çağlar tarafından teşekkür plaketi sunuldu.

Açılış konuşmalarının ardından;

Açılış konuşmalarının ardından “Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’un Önemi, Ülkenin Kaderini Değiştiren Büyük Yolculuk” başlıklı konuşmasıyla OMÜ Eğitim Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan kürsüdeki yerini aldı. Programın devamında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Prof. Dr. Melih Erdoğan “Benliğimin Farkındayım, Geleceği Anımsıyorum” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Fütüristler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Emrah Kaya da zirvede  “Gençlik, Gelecek Girişimcilik” temalı konuşması ile yer aldı. “Geleceğe Ortak Olmak İçin Yarına Hazır Olmak” adlı panel düzenlendi. Panelde Prof. Dr. Nuran Cömert, Menteş Albayrak, Ilgın Tezel ve Yiğit Gökçe konuşmacı olarak yer aldılar. Sanatçı Pınar Ayhan’ın “Büyük Fütürist Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 Vizyonu” başlıklı sunumu seyircilerin ayakta alkışlamaları ile son buldu. Etkinlikte son olorak “Öz Geleceğe Not Düşmek” adlı panel öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti. Konuşmacılara Türkiye İç Denetim Enstitüsü tarafından teşekkür plaketleri verilirken, Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından tüm katılımcılar adına dikilen fidanların sertifikaları da takdim edildi.

Gelecek Zirvesi 2019 etkinlikleri 27 Nisan’da heyetin Samsun gezisi ile son buldu.

 

 

 

 

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ