Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

OMÜ Gazetecilik Öğrencileri Toplumsal Sorumluluk Projeleriyle Yediden Yetmişe Herkese Umut Oldu

OMÜ Gazetecilik Öğrencileri Toplumsal Sorumluluk Projeleriyle Yediden Yetmişe Herkese Umut Oldu
  • 29.01.2024
  • OMÜ Gazetecilik Öğrencileri Toplumsal Sorumluluk Projeleriyle Yediden Yetmişe Herkese Umut Oldu için yorumlar kapalı
  • 3.870 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencileri, danışmanlığını Öğr. Gör. Tülin Serindik’in yürüttüğü ‘Kalpler Evine Yolculuk’, ‘Çarşamba Huzurevinde Canlı Müzik Dinletisi’, ’10 Minik Yürek, Bir Küçük Yardım’, ‘Toplumumuzun Geleceği Olan Çocuklarımıza Sahip Çıkmak’, Küçük Çocukları Spora Teşvik ve Madde Kullanımından Uzak Tutma’ ‘Gördüğümüz Acı Gerçeklerimiz Var Bizim’, ‘Renkli Dokunuş’, ‘Hastalıkla Değil Mücadelemizle Bağlıyız’, ‘İyilik Zinciri Kur, Umudu Yeniden İnşa Et’, ‘Bir Çocuk Bir Umut’, ‘Bir Sevgi, Bir Mutluluk, Bir Hayal Çiz’ ve ‘10 Minik Yürek’ adlı toplumsal sorumluluk projeleriyle anlamlı çalışmalara imza attılar.

“Bir çocuk bir umut”

Burcu Tonyalı, Yaren Çiçek, Gürkan Türkmen ve Seval Yılmaz’ın “Bir Çocuk Bir Umut” projesi kapsamında 18 depremzede öğrenciye kırtasiye ve kışlık kıyafet yardımında bulundu.

Gazetecilik bölümü öğrencileri, yapılan yardım sonrası öğrencilerin sevincini paylaşarak insanları toplumda farkındalık oluşturmaya ve ihtiyaç sahiplerine destek olma konusunda aktif bir rol almaya davet etti.

“Çarşamba huzurevinde canlı müzik dinletisi”

Kerim Koç, İrem Yurdakul ve Yeliz Sude Yılmaz’ın koordinatörlüğünde, Çarşamba Huzurevi “Canlı Müzik Dinletisine” ev sahipliği yaptı. Gerçekleşen etkinlik, hem öğrencilerin hem de yaşlıların yüzünde tebessüm oluşturdu.

Etkinlik süresince Gitarist İbrahim Samet Özdemir ve sahne sanatçısı ve vokal Canan Barış, kendilerini öne çıkaran müzik yetenekleriyle huzurevi sakinlerine unutulmaz bir deneyim yaşattı. Canlı şarkı performanslarıyla atmosferi ısıtan öğrenciler, özellikle klasik Türk sanat müziği, Çarşamba yöresi ve Karadeniz bölgesine ait parçalarla huzurevi sakinlerinin geçmişe duydukları özlemi hafifletti. Bu müzikal serüven, huzurevi sakinlerini enerji dolu bir atmosferle buluşturarak adeta gençleştirdi.

“Sevgi ektik mutluluk biçtik”

Eyüp Baş, Büşra Diker, Berra Yazıcı Ceylin Kaya ve Merve Sefa Kaya’nın “Bir Sevgi, Bir Mutluluk, Bir Hayal Çiz” projesi kapsamında çocuklarla birlikte tablo çizme ve öğrencilere hediye etkinliği gerçekleştirildi.

Çarşamba Gençlik Merkezinde bulunan Sevgi Evi’ndeki çocuklarla, gazetecilik bölümü öğrencileri bir araya geldi. Öğrenciler, çocuklarla birlikte tablo çizme etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinliğin ardından öğrencilere hediyeler takdim edildi.

“Kalplerevine yolculuk”

Yüksel Efza Karacimşit, İlknur Sima Sarıoğlu, Orkun Aksu, Batuhan Öztürk ve Cihat Küçük’ün “Kalplerevine Yolculuk” projesi, yuvadaki 33 çocuğu “Eni’nin Kalbi” isimli opera ile buluşturdu.

Proje amacının yuvadaki çocukları kültürel faaliyetlerle buluşturup, diğer çocuklarla sosyalleşmelerini sağlamak olduğunu belirten gazetecilik öğrencileri, “Onları mutlu görmek bizleri de mutlu etti” diyerek teşekkürlerini sundular.

“Fidan dik renkleri yeşert”

Çarşamba Belediyesinin destekleriyle Çarşamba liseler bölgesinde  gerçekleşen etkinlikte sorumlu kişiler olan Zeynel Öztürk, Elif Terzioğlu, Şule Çoban, Esra Gök  ve diğer öğrenciler fidan dikme heyecanını bir arada yaşadılar.

Etkinliğe katılan öğrencilerden Velat Orhan, “Bugün, toprakla buluşturduğumuz her fidan, yarının yeşil umudu olacak. Birlikte diktiğimiz ağaçlarla doğaya ve geleceğimize bir iz bırakıyoruz. Bugün fidan dikerek doğayı renklendirmek bana heyecan verdi” dedi.

“10 minik yürek, bir küçük yardım”

Yunus Emre Purç, Doğukan Günel, Şükrü Karakaş, Emre Özdemir, Emre Cemal, Ulaş Kırbaş isimli öğrencilerin katkılarıyla, Mehmet Akif İlkokulu’na kıyafet ve okul eşyaları desteği sağladı. Öğrenciler, Kızılay ile iş birliği yaparak çocuklara umut oldu.

Mehmet Akif Ersoy İlkokul Müdürü Ali İşyapan’ın belirlediği 8-11 yaş aralığındaki 5 kız ve 5 erkek öğrenci için yapılan yardımlar, öğrencilerin sosyal sorumluluk bilinciyle koordine edildi. İşyapan, her yıl düzenli olarak yaptıkları yardımlarla çocukları muhtaç durumda bırakmadıklarını vurgulayarak, “İyilik yap denize at.” ifadesiyle öğrencilerin inisiyatifini takdir etti.

İl Çocuk Yuva Müdürlüğü, Aytekin Yurt’un: “Toplumumuzun geleceği olan çocuklarımıza sahip çıkmak”

Sümeyra Daşdan, Büşra Karadeniz ve Ezgi Öcalan isimli öğrencilerin katkılarıyla, Samsun Valiliği İl Çocuk Yuva Müdürlüğü, Aytekin Yurt’un liderliğinde gerçekleştirilen yardımlarla, Anadolu Sevgi Evi’ne yeni gelen çocuklara kıyafet, okul kıyafeti, kırtasiye malzemeleri ve nakdi yardım sağladı. Samsun Valiliği’ne bağlı Samsun İl Çocuk Yuva Müdürlüğü, bölgedeki sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunmak amacıyla önemli bir yardım kampanyası düzenledi.

Samsun Valiliği’nin öncülüğünde gerçekleşen kampanya, bölgede yaşayan dezavantajlı çocuklara umut olmayı ve onların günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı hedefliyor. Samsun İl Çocuk Yuva Müdürü, yapılan yardımların çocukların yaşam kalitesini artırmaya yönelik olduğunu vurgulayarak, “Toplumumuzun geleceği olan çocuklarımıza sahip çıkmak, onların ihtiyaçlarını karşılamak hepimizin sorumluluğudur. Bu kampanya ile Sevgi Evi’ndeki çocuklarımıza destek olmayı amaçlıyoruz. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

“Gördüğümüz acı gerçeklerimiz var bizim”

Gülsün Akkuş ve Ayça Kuru tarafından “Gördüğümüz Acı Gerçeklerimiz Var Bizim” projesi ile Çarşamba ilçesindeki ihtiyaç sahiplerine erzak desteği sağlandı. Yapılan proje kapsamında soğuk ve kasvetli kış günlerinde ihtiyaç sahibi ailelere daha çok kurum ve kuruluşlardan yardım eli uzatılması mesajı verildi.

Yeşilırmak Mahallesindeki 16 aileye, 1 aylık erzak desteği sağlayan gazetecilik öğrencileri, “Gördüğümüz acı gerçekler içimizi acıttı. İhtiyaç sahibi aileler için elimizden geleni yapmaya daha çok özen gösterdik.” dedi.

“Renkli dokunuş”

Ömer Faruk Gedik, Melike Emaç, Habibe Çelik ve Ümmügülsüm Bilgili’nin “Renkli Dokunuş” projeleri kapsamında, anaokulu öğrencileri ile birlikte kuş evi boyama etkinliğini gerçekleştirdi.

Çocukların yaratıcılığını destekleyerek doğaya daha duyarlı birer birey yetiştirme amacı olduğunu belirten Gazetecilik Bölümü öğrencileri, “Proje, çocuklar ve kuşların yanında bizim için de çok faydalı oldu. Anaokulu öğrencileriyle bir araya gelince resmen çocukluğumuza döndük. Onlarla böylesine güzel bir etkinliğe imza attığımız için çok mutluyuz. Öğrencilere bugünü hatırlamaları için boyadıkları kuş evlerinden hediye ettik, umarız hayvanlara karşı hep duyarlı olurlar” şeklinde konuştu.

“Hastalıkla değil mücadelemizle bağlıyız”

Sinem Bahar, Hamza Tokat,Oğuz Duman, Hasan Temel, Samsun Atakum ilçesinde bulunan Samsun Lösemili ve Kan Hastalıklı Çocuklar Derneği (LÖSAM) Toplumsal Sorumluluk Projesi kapsamında yardımda ve ziyarette bulundu.

11 Ailenin bulunduğu evi ziyaret eden öğrencilere evin yönetimiyle ilgilenen Sebahattin ÜSTÜNER, yardımcı oldu. Sponsorluğunu Samsun İlkadım’da bulunan Gül Yufka işletmeciliğinin sahibi Şeref Örneğin üstlendiği projede maddi yardım sağlandı. Alınan maddi destek ile öğrencilerin marketten aldıkları hediye kartları evde ikamet eden 11 haneye bizzat yüz yüze dağıtıldı. Sponsordan arta kalan para internet bankacılığı aracılığıyla Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfına (LÖSEV) bağışlandı.

“İyilik zinciri kur, umudu yeniden inşa et”

Emine Sümer, Nilüfer Yiğit, Ozan Çepçi, Javid Gulivey ve Aytaj Jafarova‘nın “İyilik Zinciri Kur, Umudu Yeniden İnşa Et” projesiyle 6 aileye maddi yardım sağlandı.

Üniversite öğrencilerinin sadece akademik olarak değil, aynı zamanda toplumsal odaklı çalışmalar yürütmesi gerektiğini söyleyen gazetecilik bölümü öğrencileri, “Bu anlamlı girişim, öğrencilerin sadece akademik başarılarıyla değil, aynı zamanda insan odaklı projeleriyle de ön planda olması gerektiğini gösteriyor.” şeklinde konuştu.

 “Küçük çocukları spora teşvik ve madde kullanımından uzak tutma”

Umut Yalvaç, Ahmet Dağlar Özdinç ve Hakan Karaman isimli üniversite öğrencilerinin de bulunduğu ekip tarafından “Küçük çocukları spora teşvik ve madde kullanımından uzak tutma” projesi gerçekleştirildi.

Düzenli spor yapmanın mantığını küçük yaşlara indirmek amacıyla minikler Mete Adanır Spor Kompleksi’nde hem eğleniyor hem de spor yapıyor. Kırsal kesimden katılım sağlayan miniklere spor kompleksinde yapılan aktiviteler sonrası hijyenik kaplarda öğün yemekleri ikram ediliyor. Birbirinden renkli beceri koordinasyon parkurlarının yer aldığı etkinliklerde Derecik İlköğretim öğrencilerin renkli dakikalar geçirmesi sağlandı.

Haber: Genç İfade Haber Merkezi

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ