Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Hayalinin peşinden koştu

Hayalinin peşinden koştu
  • 19.04.2018
  • Hayalinin peşinden koştu için yorumlar kapalı
  • 1.422 kez okundu

Çukurova’nın bağrından kopup gelmiş bir Akdeniz çocuğu… Gerek memleketine, gerekse gazetecilik mesleğine gönül vermiş ve bu ikisini bir araya getirip Mersin Gazetesi’ni açmış 42 yıllık gazeteci Selahaddin Akkuş ile Genç İfade ekibi olarak konuştuk.

Sıcak bir yaz akşamı, takvimler 23 Ağustos 1951’i gösterdiğinde dünyaya gelen Akkuş, çocukluk ve gençlik yıllarını Mersin Araplarının çoğunlukta bulunduğu fakir ama mutlu Bahçe Mahallesi’nde geçirdi. Çocukluğundan beri gazeteci olmayı hayal eden Akkuş, bu hayaline Marmara Üniversitesi (MÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü kazanarak bir adım yaklaşmış oldu.

Üniversite yıllarında Günaydın Gazetesi’nde çalışmaya başlayan Akkuş “O dönemlerde Günaydın Gazetesi, diğer gazeteler gibi çıkıyordu. Magazin eki değildi. Gazetecilik hayatıma Günaydın Gazetesi ile başladım.” ifadelerini kullandı. Mezun olduktan sonra İşletme İktisadi Enstitüsü’nü de bitirip mali müşavir olmaya hak kazandı.

“Memleketime hizmet etmek istedim”

O sıralar Günaydın Gazetesi’nde çalışmaya devam eden Akkuş, hayalini kurduğu gazetecilik mesleğini kendi memleketi Mersin’de devam ettirmek istedi. Bu sebeple Günaydın Gazetesi’nden ayrılan Akkuş “Okul bitince Günaydın Gazetesi’nden ayrıldım. Benim gazetede kalmamı ve müdür olmamı istediler ama kabul etmeyip memleketime hizmet vereceğimi söyledim.” şeklinde konuştu.

İşletme okuduğunu ve bu işten gazetecilikten daha fazla para kazanabileceği halde gnül verdiği işi yapmayı tercih ettiğini belirten Akkuş “Gazeteciliği çok seviyorum ve bu mesleği kendi memleketimde sürdürmek istediğim için gazeteciliği tercih ettim. Mersin’e döndüğünde bir dönem Türk Haber Ajansı’nın (THA) önce muhabirliğini, sonra temsilciğini, daha sonra aynı şekilde Dünya Gazetesi’nin önce muhabir, sonra temsilciliğini, artı köşe yazarlığını yaptım.  2000 yılında bu gazeteden emekli oldum.” dedi.

Çocukluk hayali gerçek oldu

Dünya Gazetesi’nden emekli olunca, kendi gazetesi olan Mersin Gazetesi’ni çıkartmaya başladı. Artık çocukluk hayali olan gazetecik mesleğini kendi memleketinde ve sahibi olduğu gazetede sürdürmeye başladı. Mersin Gazetesi’ni çıkarmaya başladıktan sonra birçok sorunla karşılaşan Akkuş “Amacım yerel ve gerçek gazetecilik yapmaktı. Ancak kendi memleketinizde dahi olsanız yerel gazetecilik yapmak çokta kolay değil. Sonuçta bir kentte yaşıyorsunuz, tanınıyorsunuz.” şeklinde ifade etti.

“Gerçek bir gazeteci her şeyi göze almalı”

Her şeye rağmen çocukluk hayalini gerçekleştiren ve gazetecilik mesleğinden vazgeçmeyen Akkuş, geleceğin gazetecilerine “Açıkçası yeniden doğmuş olsam, çektiğim onca acıya ve sıkıntıya rağmen yine gazeteci olmak isterim. Çünkü gazetecilik kutsal bir meslektir. Toplumun bir adım önünde olan, saygınlığı olan, dürüst olmayı gerektiren ve bilgi birikimine sahip olunması gereken bir meslek. Bazen parasız kalacaksınız fakat bir insan gazetecilik yapmak istiyorsa bunları göze alması gerekiyor.” diyerek gazeteciliğin önemini vurguladı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ