Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

OMÜ 47. Yaşına Girdi

OMÜ 47. Yaşına Girdi
  • 01.04.2022
  • OMÜ 47. Yaşına Girdi için yorumlar kapalı
  • 1.716 kez okundu

Türkiye’nin önemli üniversiteleri arasında olan ve Kurtuluş meşalesinin yakıldığı Samsun’un en önemli dinamiklerinden Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) 47. kuruluş yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Tıp Fakültesi derslikleri önündeki alanda düzenlenen kutlama programı, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Törene; Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Barosu Başkanı Avukat Pınar Gürsel Yıldıran, OMÜ Senatosu, Samsun İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ömer Ersever, Atakum Belediye Başkan Vekili Şefaattin Sağdış, Orta Karadeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Ersin Başaran, akademisyenler, öğrenciler ve çalışanlar katıldı.

Rektör Ünal “OMÜ’nün kurucu iradesine minnettarız”

Çelenk sunumunun ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal “Üniversitemizin kuruluşunun 47. yıl dönümünde sizlerle bir arada olmaktan dolayı mutluyuz. Böyle bir etkinliğin başlangıcında kurucu iradeye, bu üniversitenin Samsun’da kurulmasını düşünen, emek veren, çilesini çeken, ahirete irtihal edenlere Allah’tan rahmet diliyor, saygı ve minnetle kendilerini anıyoruz. Diktikleri fidanın daha da güçlenerek büyümesi ve meyve vermesini, bu fidanın verdiği meyvenin de sadece Samsun’u değil, ülkeyi ve insanlığı beslemesini arzu ediyorum.” dedi.

“OMÜ; tek bir alanda değil, farklı disiplinlerde bir güç olarak planlandı”

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı şehirde OMÜ’nün kurulduğuna işaret eden Rektör Ünal “Cumhuriyet’in enerjisi ve misyonuyla kurulan Üniversitenin yoluna devam etmesi ve bunu sürdürmesi, son derece değerli. Ayrıca bu yapılanmada kurumu güçlendirecek ve köklerini tabana yayacak olan bir diğer unsur da vakıftır. OMÜ Vakfı üzerinden Üniversiteye hizmeti geçenleri de unutmadığımızı belirterek kendilerini her daim saygı ve minnetle anmayı bir borç biliyorum. Emsal üniversitelerle kıyaslandığında OMÜ sadece bir alanda değil, hemen her alanda yani sağlık, sosyal bilimler, ziraat, mühendislik gibi disiplinlerde bir güç olarak planlanıyor. Daha sonra yönetime gelen rektör hocalarımızın her biri de bütün alanları aynı irade ve samimiyetle destekleyip beslediler. Dolayısıyla emeği geçen her rektörü ve senato üyesini saygıyla anıyorum.” diye konuştu.

OG

“Üretenlerin ve özgün düşüncesi olanların Üniversitemiz tarafından desteklemesi sayesinde çok daha hızlı ve çok daha verimli ürünler ortaya çıkaracağına inanıyoruz”

OMÜ’nün yarım asra yaklaşan geçmişine atıfta bulunan Rektör Ünal, devamında “OMÜ hem aşağıya doğru köklenerek hem de dal budak salmak suretiyle gelişimini tamamlamış bir kurum. Üniversitemiz aynı zamanda, kent bazında kendi çevresine ve bölgesindeki diğer üniversitelere gölge olabilecek ve katkı sağlayabilecek güçlü bir yapı olarak ortaya çıkmıştır. OMÜ son dönemde yaptığımız birtakım çalışmalarla da mesela 9 farklı üniversitenin YÖS sınavını yapan bir konuma erişti. Yine Üniversitenin teknik, teknolojik, laboratuvar, kütüphane imkânlarının bölge üniversiteler tarafından kullanılmasını sağlamaya özen gösteriyoruz. Özellikle kent açısından düşünüldüğünde girişime, girişimciye ve üreticiye son derece önem veriyoruz. Üretenlerin, istihdam sağlayanların, özgün düşünceleri olanların; Üniversitemizin dinginlik ve enginlikle ve bilimsel görüşle desteklenmesi sayesinde çok daha hızlı ve çok daha verimli ürünler ortaya çıkaracağına inanıyoruz.” sözlerine yer verdi.

Bölge araştırma kütüphanesi hedefi

Konuşmasında OMÜ’nün araştırma geliştirme (AR-GE) hamlesinden bahseden OMÜ Rektörü, bu sürece dair şunları dile getirdi: “Geleceğe yönelik olarak 2022 yılı içerisinde altyapı sorununu çözmeyi hedefliyoruz. Bu noktada kastettiğimiz; AR-GE altyapısı. Üniversitenin güçlü bir kütüphanesi var. Mevcut kütüphanenin bölge araştırma kütüphanesi olarak hizmet verecek güce kavuşturulmasını, hem fiziki mekân açısından hem de barındırdığı dijital kaynak ve materyaller bakımından bölgeye hizmet etmesini ümit etmekteyiz.”

47. kuruluş yılı anısına 47 erguvan fidanı

Rektör Ünal’ın konuşmanın ardından OMÜ’nün 47. kuruluş yılı anısına 47 adet erguvan fidanı, Rektör Ünal, Senato üyeleri ve katılımcılar tarafından 47. Yıl Korusu’nda toprakla buluşturuldu.

Akabinde OMÜ’nün 47. kuruluş yıl dönümü coşkusu ve heyecanı OMÜ Halk Oyunları Topluluğunun gösterisi, Eğitim Fakültesi ve Devlet Konservatuvarı öğrencilerinden oluşan Modern Müzik Topluluğunun konseriyle devam etti.

Kutlamada OMÜ ailesi üyelerine, köfte ekmek ve ayran ikram edildi.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ