Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

“Medyadaki hiçbir şeye güvenmeyin”

“Medyadaki hiçbir şeye güvenmeyin”
  • 14.03.2018
  • “Medyadaki hiçbir şeye güvenmeyin” için yorumlar kapalı
  • 2.159 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi’nde yapımcı ve yönetmen Tayfun Öztürk tarafından “Bilinçaltı Subliminal Mesajların Medyada Kullanılması” konulu konferans gerçekleşti.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nün düzenlediği “Bilinçaltı Subliminal Mesajların Medyada Kullanılması” konulu etkinlik yapımcı ve yönetmen Tayfun Öztürk’ün katılımı ile gerçekleşti. Etkinliğe, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta,  Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Oktan, Radyo Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ömer Çakın, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Recep Yılmaz, öğretim elemanları, İletişim Fakültesi ve Farabi Koleji öğrencileri katıldı.

“Medya bir kişinin düşüncesini yansıtabilir”

Etkinlik, Tayfun Öztürk’ün proje ve tecrübelerini konu alan kısa bir tanıtım filmi ile başladı. Öztürk öğrencilere sinema filmlerinde yapılan ses efektlerinin yapılışlarının anlatıldığı bilgi videosu izletti.

Medya sektöründeki gerçekliğin sorgulanması gerektiğine dikkat çeken Öztürk “Büyük maddi yatırımların olduğu medya sektörü eleştiriyi hoş karşılamaz. Amacım daha iyi medya okur yazarı olmanız için didaktik bir konferans vermek. Medyadaki hiçbir şeye güvenmeyin. Medya insanları yönlendirmek ister. Ticari beklentileri olan medya sektörü etik, ahlaki değerlere uymayan görüntü ve haber yayınlıyor.” dedi.

Medyayı elinde bulunduran insanların toplumu yönlendirdiğini belirten Öztürk “Kapitalizm kitle iletişim araçlarını kullanarak toplumun her köşesine ulaşmaya çalışıyor. Bu noktada bilinçli okuyucu/izleyici olmak önemli bir noktadır. Ticari kazanç amacıyla medyayı elinde bulunduran insanlar toplumu yönlendirir. Medya bir kişinin düşüncesini yansıtabilir.” şeklinde konuştu.

Reklamlar neden bu kadar sık tekrarlanıyor?

Gördüğümüz her şeyi görsel hafızamızın kaydettiğine değinen Öztürk “Bir şeyi ne kadar çok tekrar edersek o kadar çok aklımızda kalır. Bilinç sorgular ama bilinçaltı sorgulamaz.  Kapitalizmin can damarı reklamdır. Henüz satışa sunulmadan reklamı yapılan ürünler var. Her gelen ürün eskiyi onaylamıyor. Reklam sektörü de nokta atışıyla tüketiciye sürekli vermek istediği mesajı tekrar ediyor. Bir reklamı 9 kez gösterirseniz onu mutlaka alırsınız. Arzu ve istekleri ihtiyacımız gibi göstererek tüketimi teşvik ediyor.” dedi.

Medya savaşları

Kadın karakterlerinin kullanıldığı reklamların daha çok ilgi çektiğini belirten Öztürk “Kadın kapitalist sistemde çok önemlidir. Kadın temalı reklamlar da daha çok ilgi görüyor. Böylece reklamlar insanları yönlendiriyor. Artık medya savaşları var. Medya halkın ahlaki değerleriyle oynuyor. Kültürümüze ve değerlerimize sahip çıkmalıyız. Çocuklara izlettiğimiz çizgi filmler bile müstehcen içerikler barındırıyor.  Zihnimizde hiçbir şey kaybolmuyor, reklamlarda, sinema filmlerinde biz farkında olmadan, kullanılan logolar aslında farklı mesaj ve içerikler barındırıyor.” şeklinde ifade etti.

Etkinlik sonunda İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta tarafından Tayfun Öztürk’e teşekkür plaketi takdim edildi. Öztürk söyleşi sonrası İletişim Fakültesi televizyon stüdyosunda film yapım ve yönetimiyle ilgili workshop düzenledi.

Tayfun Öztürk kimdir?

Ankara doğumlu Tayfun Öztürk, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Antalya Akdeniz Üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon Bölümü mezunudur. Los Angeles’ da sinema eğitimi aldı.  Böcek Yapım’ın birçok projesinde görev aldı. 2013 yılında, Ankara’da kendi film ve reklam yapım şirketini (Pasific Film & Reklam Production ) kurdu.

Filmografi (Kısa Metraj Yapımlar)

İz – Kısa Film – 2008 – Yönetmen Düş – Kısa Film – 2008 – Görüntü Yönetmeni Sessiz Gözyaşı – Belgesel – 2008- Yönetmen Bu Son Bahar – 2009- Yönetmen Anlamsız Bir Bütün – 2009 – Görüntü Yönetmeni

Filmografi (Uzun Metraj Yapımlar)

Jargon – 2014 – Yapımcı / Yönetmen Kaybolan Cennet – 2014 – Yapımcı / Yönetmen Saatleri Geriye Alın – 2015 – Yapımcı / Yönetmen Zaman İçinde Zaman – 2016 – Yapımcı / Yönetmen Zamanlar Arası Bulantı – 2018 – Yapımcı / Yönetmen

Filmografi (Uzun Metraj Belgesel Yapımlar)

Bilgemiz Aliya İzzetbegoviç – 2017 – Uygulayıcı Yapımcı

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ