Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Koyun Koyuna filmi yarıştı

Koyun Koyuna filmi yarıştı
  • 13.06.2015
  • Koyun Koyuna filmi yarıştı için yorumlar kapalı
  • 1.853 kez okundu

İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Araştırma Görevlisi Filiz Erdoğan Tuğran’ın Koyun Koyuna adlı kısa filmi, 26. Ankara Uluslararası Kısa Film Festivali’nde özel gösterime girdi.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Araştırma Görevlisi Filiz Erdoğan Tuğran’ın yaptığı “Koyun Koyuna” adlı kısa film, 26. Ankara Uluslararası Kısa Film Festivali’nde gösterildi. Film, ayrıca 13. Çevre Kısa Film Festivali ve Kar Kısa Film Festivali Animasyon Dalı’nda da yarıştı.

Tuğran, kısa filmle ilgili yaptığı açıklamada, “3 dakika 12 saniyeden oluşan ve stopmotion tekniğiyle çekilen kısa film, claymation türünde. Filmin dekorlarının yapımında oyun hamuruna benzeyen ‘clay’ adı verilen bir madde kullandım” şeklinde konuştu.

Filmin 6 bin fotoğraf karesinden oluştuğunu ifade eden Tuğran, “Filmde, özellikle sinemanın ilk yıllarında sıkça karşılaştığımız, son yıllarda da ünlü animasyon filmleri ‘Coraline’ ve ‘Ölü Gelin’nde kullanılan, saniyede 16-24-25 kare pozlama sonucu çekilen pozların birleştirilmesiyle elde edilen hareketli görüntü tekniğinden yararlandım” dedi.

2 ayda tamamlanan kısa filmin kurgusu ve görüntü yönetmenliği ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Hakan Tuğran’a ait.

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ