Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Jülide Ateş ve Ramazan Kurnaz İletişim Fakültesi’nde

Jülide Ateş ve Ramazan Kurnaz İletişim Fakültesi’nde
  • 03.05.2016
  • Jülide Ateş ve Ramazan Kurnaz İletişim Fakültesi’nde için yorumlar kapalı
  • 5.501 kez okundu

Medya ve İletişim Topluluğu’nun düzenlediği ankette “Türkçe’yi en iyi kullanan haber spikeri” seçilen Jülide Ateş ve “En iyi haber bülteni” seçilen Show TV Ana Haber Bülteni Genel Yayın Yönetmeni Ramazan Kurnaz “Medyada 25 Yıl” etkinliğinde öğrencilere mesleki deneyimlerini paylaştı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe OMÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Sevilhan Mennan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nurdan Öncel Taşkıran, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

“Sevişti bir bakir ile bakire, erkeğe milli dediler kadına fahişe.”

Toplumdaki kadın erkek normlarına değinen Jülide Ateş: “Çifte standartlı ve iki yüzlü bir namus anlayışımız var, eğer toplumsal bir norm varsa kadın içinde erkek içinde geçerlidir. Toplumda kadına bayan denilerek kibarlaştırılmaya çalışıyor ve kadın kelimesi bir hakaret gibi algılanır hale getiriliyor. Fakat ben kadın olmaktan gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Haber sunarken hassas olduğu konularda bülten esnasında duygularını katabildiğini ve bunun çok önemli olduğunu belirten Ateş: “Örneğin “Tahrik İndirimi” konusunda çok hassasım ve her haberde yılmadan vurgulayacağım. Ayrıca şehit haberlerinde çok etkileniyorum fakat ağlayacaksam elimden geldiğince kameralar karşısında ağlamamaya çalışıyorum. Ne yazık ki görüntülerin ham hallerini de öncesinde izlediğimiz için hayata aynı şekilde devam edemiyoruz.”

Geleneksel medya ve yeni medyayı kıyaslayan Ramazan Kurnaz ise: “Bültenimizin büyük bir kısmını Whatsapp hattı üzerinden gelen bilgilerle oluşturuyoruz. Doğruluğunu teyit edip araştırmalarımız neticesinde haberleştiriyoruz. Fakat yine de geleneksel medyanın yerini daima koruyacağı kanaatindeyim.” şeklinde konuştu.

Tarafsız haber yaptığımız için ceza alıyoruz

Basın özgürlüğü hakkında gelen soruya yanıt veren Kurnaz: “Düşünce özgürlüğü konusunda Avrupa’nın çok gerisindeyiz. RTÜK kendi görüşüne göre çok ciddi dayatmalar yapıyor. Tarafsız haber yaptığımızdan dolayı sürekli ceza alıyoruz.” dedi.
Soru cevap şeklinde gerçekleşen söyleşi sonrasında Ateş ve Kurnaz’a OMÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sevilhan Mennan tarafından plaket takdim edildi.

İletişim Fakültesi Konferans Salonu

Jülide Ateş, Ramazan Kurnaz (1)

Jülide Ateş, Ramazan Kurnaz (2)

Jülide Ateş

Ramazan Kurnaz

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ