Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

İyiliğe Uzanan El: LÖSEV

İyiliğe Uzanan El: LÖSEV
  • 16.01.2023
  • İyiliğe Uzanan El: LÖSEV için yorumlar kapalı
  • 2.222 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 4. Sınıf öğrencileri Gamze Eskiköy, Abdulkadir Yıldız, Adem Yelken Toplumsal Sorumluluk Projesi kapsamında LÖSEV’e oyuncak yardımı etkinliği gerçekleştirdi. Konuyla alakalı OMÜ İletişim Fakültesi sinema salonunda Samsun-İlkadım LÖSEV Halkla İlişkiler Sorumlusu Özlem Vural tarafından konferans da verildi.

Kanserin herkesin yaşayabileceği bir hastalık olduğunu söyleyen Özlem Vural, “Burada erken tanı ve moral çok önemli. LÖSEV böyle bir hastalıkla karşı karşıya kalanlara destek oluyor. Açıkçası bu bizler için çok önemli. Çevrenizde hasta kişiler varsa bize yönlendirmeniz çok değerli.” dedi.

“LÖSEV’in çocuk köyü var”

Ankara Gölbaşı’nda LÖSEV’in çocuk köyü olduğunu söyleyen Vural, “Daha öncesinden duyanlar belki vardır ama tam anlamıyla bir köyden bahsediyorum. Türkiye’nin birçok noktasında kanser teşhisi alan aileler var. Ebeveynler bu süreçte maalesef ki artık Ankara’ya tedaviye gittiklerinde kalabilecekleri tanıdıkları bir yer yoksa çok zorlanıyor. Bir otelde kalmak fiyat açısından çok zor ve bu yüzden LÖSEV’in köyü var. Bu köyde tedavi ne kadar uzun sürerse sürsün ücretsiz şekilde kalabilme imkânı sağlıyoruz. 1+1, 2+1 evlerimiz ve otellerimiz var. Burada üretim atölyelerinde anneler çalışıyorlar. Gerçek anlamda bir köy olduğu için burada hem doğal tarım hem de hayvancılık yapılıyor.” dedi.

Sözlerini sürdüren Vural, “LÖSEV çocuk köyünde atölyeler mevcut ve burada tedavisi devam eden çocukların anneleri tarafından yapılan ürünler var ve bunların satışını yapıyoruz. Atölyelerde tarhana, erişte, kitap ayraçları, yastıklar, çantalar yapılıyor. Bu çalışmalar annelere hem moral veriyor hem de satışlarla gelir elde ediliyor.” şeklinde konuştu.

“Her anlamda destek oluyoruz”

Ticari faaliyetleri olduğunu söyleyen Vural, “LÖSEV olarak Double Tree By Hilton’dan bahsedebiliriz. Bir de markalaşmış bir tarafımız var. LSV Dükkan, bunu belki internette görmüşsünüzdür. Dükkan ürünlerimiz annelerin yapmış olduğu ürünlerin satışını bu kanaldan yapıyor. LSV dükkan.org.tr sitesinden de bakabilirsiniz. Yılbaşı sepetleri var, kitap ayraçları var, rozetler var, ajandalar var. Yani; bir kişiye hediye almak isterseniz bu anlamda da burada sipariş oluşturabilirsiniz. Fiyatlar da herkesin ulaşabileceği rakamlar. Dilerseniz buradan da çocuklarımızın eğitim ve sağlık alanında burs sağlamaları için alım yapabilirsiniz.” dedi.

Kanser teşhisi alan herkese bu süreçlerinde destek olduklarını söyleyen Vural, “Sosyal, psikolojik destek olur, eğitim desteği olur, maddi destek olur, istihdam olur her anlamda destek olmaya çalışıyoruz. Sosyal hizmet uzmanlarımız var. Uzmanlarımız evlerini ziyaret ediyorlar, bakıyorlar ne gibi eksikleri var diye. Buzdolabı olmayan evler olabiliyor, sobası olmayan evler olabiliyor. Araştırma yapıldıktan sonra Ankara’da bir kurumumuz var onların uygunluğuna göre çeşitli yardımları sağlıyoruz. Bu süreçte herkese destek oluyoruz.” diye konuştu.

 “Gönüllüler manevi destek sağlıyor”

Çeşitli kampanya dönemleri olduğunu söyleyen Vural, “ Kurban dönemi, Ramazan dönemi gibi dönemlerimiz var. Ramazan döneminde koli çalışması oluyor. Geçen sene Türkiye’den 5000 koli yardımı yapıldı. Hatta üniversite öğrencileri de Ankara’ya giderek destek oldular. Avm, okul gibi yerlerde stantlar açıyoruz. Gönüllüler bu stantlarda duruyor. Farkındalık çalışmaları yapıyoruz. Yakın zamanda öğrencilere birlikte OMÜ Gölet’e yürüyüş gerçekleştirdik, farkındalık oluşturduk. Gönüllüler sadece maddi destek değil örgü bebekler, yelekler gibi el emekleriyle olan her şeyi sıfır olmak şartıyla bağışlayabiliyor.” dedi.

“LÖSEV saç bağışı almıyor”

LÖSEV’in en çok merak edilen konusunun saç bağışı olduğunu söyleyen Vural, “ Maalesef saç bağışı alamıyoruz. Çünkü; hijyen kuralları gereği çocukların ya da kanser tedavisi gören kişiler için bu şekilde peruk ya da saç bağışı almamız doğru değil.” şeklinde konuştu.

Etkinlik hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Haber: Buket Cürebal

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ