Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Hukuk Fakültesi’nde Ombudsmanlık Konferansı

Hukuk Fakültesi’nde Ombudsmanlık Konferansı
  • 21.03.2018
  • Hukuk Fakültesi’nde Ombudsmanlık Konferansı için yorumlar kapalı
  • 2.051 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi’nde “Hukuk Adalet ve Kamu Denetçiliği” adlı konferans Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç  tarafından verildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Ombudsmanlık Topluluğu iş birliğiyle ‘Adalet Hukuk ve Kamu Denetçiliği’ adlı konferans düzenledi. Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Samsun Valisi Osman Kaymak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi Dekanı Hasan Tahsin Keçeligil, Çarşamba Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İsmail Aydemir, Öğrenci Konseyi Başkanı Muhsin Oğul, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferans konuşmacıların ombudsmanlık hakkında ki bilgi aktarımlarıyla devam etti.

Ombudsmanlık nedir?

Ombudsmanlık Kurumu, vatandaşların kamu kurumları ile olan sorunlarının kısa süre içerisinde ve ücretsiz olarak çözüme kavuşturulması için vardır. Bu kurum, kamu gücüne sahip idarenin hakkaniyete uygun hareket etmesini ve kamu görevlilerinin haksız davranışlarının önlenmesini amaçlayan bir yapıdır.

Samsun Valisi Osman Kaymak  Hukuk Fakültesi’nin önemini vurgulayarak öğrencilere “Hayatın her alanında kendini hissettiren bir fakültede olduğunuz için kendinizi şanslı sayın ama asla çalışmaya ara vermeyin ve kendinizi yetiştirin.” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç “Kamu Başdenetçimiz Şeref Malkoç’un bizimle paylaşacağı bilgiler ışığında Kamu Denetçiliği Kurumu’nun gördüğü hizmetler ve bundan yararlanabilme yolları ile ilgili bilgilenmiş olacağız.” diye konuştu.

Ali Fuat Başgil’in yaşamından çeşitli örnekler sunarak konuşmasına başlayan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar “Osmanlı Devleti’nin son dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna tanıklık etmiş bir aydın ve hukukçu olarak Ali Fuat Başgil’in adını taşıyan bu çatıda, kurulu düzene karşı milletin sesini duyuran, buna göre hareket eden ve bunun mücadelesini veren Kamu Başdeneçimiz Şeref Malkoç’u ağırlamanın anlamlı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun önemi

Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi Dekanı Hasan Tahsin Keçeligil “Kamu Denetçiliği Kurumu son derece önemlidir. Adaletin dağıtımında yargının önemli fonksiyonunun yanı sıra, yargı dışı kurumlar arasında yer alan Kamu Denetçiliği Kurumu’nun son yıllarda Türkiye’de çok özel uygulamalara imza attığını söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Muhsin Oğul “Öğrenci topluluğu olarak yapmış olduğumuz her türlü faaliyet, öğrenci arkadaşlarımızın bilgi birikimlerine, moral ve motivasyonlarına katkı sağlamaya yöneliktir. Bugün gerçekleştirmiş olduğumuz ‘Hukuk Adalet ve Kamu Denetçiliği’ konferansı da bu programlardan bir tanesidir.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Ali Fuat Başgil başlı başına bir okuldur”

Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç konuşmasına programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladı. “Bu programlar üniversitelerde arttığı sürece toplumun hukuka olan saygısı daha fazla artacaktır” diyerek sözlerine devam eden Malkoç öğrencilere “Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi’nde okumanın avantajını iyi kullanın çünkü Ali Fuat Başgil’in kendisi başlı başına bir okuldur.” ifadesini kullandı.

Dünyanın adalet üzerine kurulu olduğunu söyleyen Şeref Malkoç “İnsanların mutluluğu, toplumların huzuru ve milletlerin ilerlemesi adalet ve hukukla bağlantılıdır.” dedi. Türkiye’de çok sayıda üniversite olduğunu belirten Malkoç “Bizde ki üniversite öğrenci sayısı birçok komşu ülkelerimizin nüfusundan daha fazla. Bu bizim ülkemiz için çok büyük bir mutluluktur.” diye konuştu.

 

Ombudsmanlığın Kökeni

Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç “ Devlet ve vatandaşlar arasında ki anlaşmazlıklardan ortaya çıkan Kamu Denetçiliği ve Ombudsmanlık Kurumu doğmuştur. ” dedi. Ombudsmanlığın dünya tarihinde ilk kez Osmanlı Devleti’nde ortaya çıktığını söyleyen Malkoç “Biz Avrupa Birliği’ne uyum adı altında oluşturduğumuz bu kuruma aslında 300 yıl önceden sahiptik.” dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun devlet kurumlarının daha iyi çalışması, vatandaşın daha iyi hizmet alması ve hak arama kültürünün yaygınlaşması adına ortaya çıktığını belirten Şeref Malkoç kamuyu devletin yoluyla şeffaf hale getirdiklerini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ombudsmanlık Topluluğuna,  Öğrenci Konseyine ve tüm katılımcılara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a fidan sertifikası ve Belediye Başkanı Dündar ve Konsey Başkanı Oğul tarafından hediyeler takdim edildi. Ardından Şeref Malkoç ve Rektör Bilgiç, beraberindekilerin eşliğinde Kampüs Kantini’nde öğrencilerle bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ