Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Çarşamba’da Yazılımcı Gençler Keşfediliyor

Çarşamba’da Yazılımcı Gençler Keşfediliyor
  • 16.11.2022
  • Çarşamba’da Yazılımcı Gençler Keşfediliyor için yorumlar kapalı
  • 1.948 kez okundu

Samsun’un Çarşamba ilçesinde yapılandırılan gençlik merkezinde yazılımcı gençler ortaya çıkarılmaya çalışılacak. Projenin başlangıcında büyük etkisi olan Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, ilçede bulunan otantik yapılı bir binayı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) için tahsis ederek TÜGVA Sezai Karakoç Gençlik Merkezi’ni ilçeye kazandırdı.

TÜGVA tarafından tahsis edilen merkezin düzenlenmesi, bilgisayar ve kodlama malzemelerinin temini vakıf tarafından gerçekleştirildi. Türkiye’de 42 adet icathanelerden biri olan merkezde; 2 adet derslik, 1 adet el sanatları sınıfı, 1 adet mescit, 1 adet kütüphane, 2 tane etüt odası, 1 adet veli bekleme bölümü oluşturuldu. 1 Temmuz 2022 tarihinde faaliyete geçen merkezde kursiyerlere robotik kodlama, yazılım, 3 boyutlu tasarım, mobil uygulama geliştirme ve elektronik eğitimleri gibi çalışmalar sunuluyor. Ayrıca Gençlik Merkezinde değerler eğitimi, Kur’an-ı Kerim, zekâ oyunları, tezhip, rölyef, el sanatları, İngilizce, resim ve ney kursları gibi eğitimlerde veriliyor. Şehir merkezine yakınlığı ve ilçeye tarihi bir yapı esintisi getiren merkez veliler ve öğrencilerden yoğun ilgi görüyor.

“Robotik kodlama başta olmak üzere diğer kurslarda da iddialı bir kurumuz.”

Robotik kodlama başta olmak üzere diğer kurslarda da iddialı bir kurumuz ifadesini kullanan TÜGVA İlçe Temsilcisi ve Çarşamba Belediyesi Kültür İşleri Müdürü olan Yahya Torun “Çarşamba’da öğrenci ve velilerimiz ile yaz kursumuzda ilk defa bir araya gelmiş olduk. İlk olmasına rağmen 200’ün üzerinde öğrenci ile 6 haftalık süren yaz kursumuzu çok verimli bir şekilde tamamladık. Kurslarımızda Kur’an-ı Kerim, zekâ oyunları, futbol, basketbol, voleybol, okçuluk, savunma sporları gibi pek çok alanda öğrencilerimize hizmet verdik. Yaz aylarını eğlenerek öğrenmeleri ve güzel zaman geçirmeleri için değerlendirmelerine vesile olduk. Velilerimizden olumlu geri dönüşler almamız bizi ve eğitmen arkadaşlarımızı daha da heveslendirdi. 2022–2023 eğitim öğretim yılına yoğun bir talep ve öğrenci sayısı ile girmiş bulunuyoruz. Şu an 300 civarında öğrenciye çeşitli dallarda eğitimler verirken çeşitli aktivitelerle onların güzel zamanlar geçirmelerine olanak sağlamaktayız.” dedi.

Öğrenciler daha zor ve karmaşık robotik kodlamaları yapabilir duruma geliyorlar diyen Torun, “Robotik kodlama eğitiminde öncelikle öğrencilerin kodlamanın mantığını öğrenmelerini sağlıyoruz. Bunun için pek çok uygulama olmakla birlikte biz Hacker Can uygulamasını takip ediyoruz. Bu uygulama ile kodlama mantığını öğrenme noktasında belirli seviyeye gelen öğrencilerimize Arduino ile hem yazılım hem de donanım olarak eğitim veriyoruz. Basit LED yakmalar ile başlayan öğrencilerimiz kodlamayı öğrendikçe daha zor ve karmaşık robotik kodlama projeleri yapabilir duruma geliyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Milli ve Manevi değerlerine sahip gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz”

Z kuşağı olarak adlandırılan ve küçümsenen gençlerimizi biz Teknofest kuşağı olarak kabul ediyoruz diyen Torun, “Bizler burada yapılan çalışmalar ile gençlerimizi çağımızın seviyesinde değil, çağımızın seviyesinin de ilerisinde teknolojiler ile buluşturarak onları yarınlarımızın Türkiye’sine en güzel şekilde fayda sağlayacak; teknolojik bilgi ve beceri ile yetiştirmeye çalışıyoruz. Son zamanlarda Z kuşağı olarak adlandırılan ve küçümsenen gençlerimizi biz Teknofest kuşağı olarak kabul ediyoruz. Biz bunu tarihimizden, kültürümüzden kopuk değil aksine geçmişimizden aldığımız güç, enerji ve motivasyon ile milli, manevi değerlerine sahip, günümüz teknolojisinin de ilerisinde gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz.’ ifadesinde bulundu.

“Gençlerimizi kurslarımıza bekliyoruz

Öğrencilere seslenerek davette bulunan Torun, “Başımıza icat çıkarmayı isteyen, kendini teknolojik ve sanatsal anlamda geliştirmeyi hedefleyen gençlerimizi kurslarımıza bekliyoruz. İşimizi samimi bir şekilde ve gayretle yapmamız halinde neticenin güzel olacağını düşünüyor ve inşallah burada yetiştirdiğimiz gençlerimizle çeşitli sergi, yarışma ve fuarlarda yerimizi alıp ilçemizi en güzel şekilde temsil etmeyi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Haber-Fotoğraf: Serhat Bülki, Ozan Gezer

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ