Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Akademik yıla görkemli açılış

Akademik yıla görkemli açılış
  • 06.11.2016
  • Akademik yıla görkemli açılış için yorumlar kapalı
  • 1.911 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 2016-2017 akademik açılış yılı görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Açılış törenine Samsun protokolü ve öğretim elemanları yoğun ilgi gösterdi.

OMÜ Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene  Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, Garnizon Komutanı J.Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, hayırseverler Kaya Aşcı ile Ali Arpacıoğlu, ilçe kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, ilçe belediye başkanları, rektör yardımcıları, dekanlar, siyasi partilerin il başkanlarıakademisyenler ve öğrencilerkatıldı.

Ayrıca törene katılması beklenen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya ziyaretine iştirak edeceği için törene katılamayacağını bildiren bir mesaj göndererek,  yeni akademik dönemin hayırlı olması temennisinde bulundu.

“Bizler başarıya mahkûmuz”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Bilgiç, “Ülkemizin geleceğini oluşturan gençlerimiz bize emanet ediliyor. Bu gençlerimizi donatmak üzere de iyi yetişmiş uzman bir ekibe sahibiz. Bütün bu güzelliklerin bir arada olduğu bu üniversitede başarısızlıktan söz etmek, ancak ve ancak yönetimin başarısızlığıyla izah edilebilir. Dolayısıyla, bizler başarıya mahkûmuz. Başarmak için üniversitemizin kısa süre içinde ihtiyaç duyduğu iklimi oluşturmakla yola çıktığımızın da hepiniz şahidisiniz” dedi.

Sait Bilgiç

“Gönüller yapmaya geldim”

Konuşmasında öğretim elemanlarına da seslenen Prof. Dr. Bilgiç, “Size teslim edilen bu gençleri donanımlı, mesleklerinin uzmanı olarak yetiştirip bu vatan evlatlarını hizmet etmeye yollayın. Allah’ın size verdiği aklı ve iradeyi kimsenin eline bırakmayın, teslim etmeyin. Teslim ederseniz şayet, 15 Temmuz gibi senaryoları çizen hainler, başka ellerle başka adlarla bunu tekrar yapacaktır” şeklinde konuştu. Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Yunus Emre’nin  “Ben gelmedim davi için, Benim işim sevi için, Gönüller dost evi için, Gönüller yapmaya geldim” dörtlüğü ile sözlerini tamamladı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Samsun halkının üniversiteyle gurur duyduğunu ifade etti. Yılmaz, üniversitenin şehre değer kattığını, üniversitenin ve şehrin yaptığı karşılıklı fikir alışverişinin, bu iki unsuru birbirinden kopmayacak bir bütün haline getirdiğini söyledi.

Etkinlikte söz alan MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta da,“Atatürk’ün söylediği gibi fikri hür, vicdanı hür insanlar yetiştirmenin gerekli olduğunu, 15 Temmuz’da yaşadığımız acı tecrübeyle öğrendik. Akademisyenlerimizin de hedefi bu olmalıdır” diye konuştu.

“Üniversitemiz Samsun’un enerjisidir”

Programda konuşma yapan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ise “Bana göre şehrin enerjisi olan üniversitelerin, şehrin arayışına bilimsel bir zeminde fikir üreten merkezler olarak önemli bir işlevi var. Bizim de Samsun olarak en büyük değerimiz ve potansiyelimiz OMÜ. Umuyorum yeni yönetim döneminde üniversite ve şehrin bütün aktörleriyle birlikte çok fikir üreteceğiz” diye konuştu.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi

“Üniversite şehir bütünleşmesi”

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise “Sayın Rektörümüzle bilhassa üzerinde durduğumuz bir konu var. Mutlaka üniversitenin şehirle entegre edilmesi gerekir.  Değerli Rektörümüz, göreve başladıktan yaptığı çalışmalarda sürekli vurguladığımız üniversite-şehir bütünleşmesini hissettirdi” ifadelerine yer verdi.

Protokol konuşmalarının ardından Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitim Bölümü öğrencilerinin hazırlamış olduğu şiir dinletisine geçildi. Dinletinin ardından OMÜ emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Cafer Marangoz “Tutuşan Beyin” başlıklı konuşmasıyla akademik dönemin açılış dersini verdi. Prof. Dr. Marangoz, insanların düşünce ve davranışlarının beyinde ‘tutuşma’ olarak adlandırdığı bir sürecin ürünü olduğunu ve bunun aşırı uçlarda her alanda fanatizmle sonuçlanabildiğini ifade etti.

Ardından protokol üyeleri OMÜ Yaşam Merkezi’nde bulunan öğrenci yemekhanesinde öğrencilerle beraber yemek yedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ