Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Orta Karadeniz Kariyer Fuarı OMÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleşti

Orta Karadeniz Kariyer Fuarı OMÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleşti
  • 03.03.2022
  • Orta Karadeniz Kariyer Fuarı OMÜ Ev Sahipliğinde Gerçekleşti için yorumlar kapalı
  • 1.356 kez okundu

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonluğunda ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ev sahipliğinde “Bu Fuarda Kariyer Var” sloganıyla düzenlenen, yüzlerce firma ve 6 paydaş üniversiteyi bir araya getiren Orta Karadeniz Kariyer Fuarı (OKAF) yapılan açılış töreni ile başladı.

Eski Makro Alışveriş Merkezi’nin bulunduğu alanda açılan fuara, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, OMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Fehmi Yazıcı ve Prof. Dr. Recep Sancak, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, OMÜ OKAF 2022 Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Esat Şanlı, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler, çok sayıda katılımcı kurum, kuruluş ve firma yetkilisi, sivil toplum kuruluşlarının sorumluları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Fuar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, OMÜ Eğitim Fakültesi ve Devlet Konservatuvarı öğrencilerinden oluşan Modern Müzik Topluluğu’nun açılış konseriyle başladı.

“Nitelikli Bir Ekosistemin Kurgulanmasını Arzu Ediyoruz”

Fuarın ev sahipliğini yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, açılış konuşmasında, OKAF’ın bölgede ilk defa yapılan bir etkinlik olduğu belirterek “Bu fuarda, farklı iş alanlarında, zaman ve emekle elde edilen birikimin, başarı ve uzmanlıkların yani kariyerlerin ve kariyer imkânlarının görünür olması hedeflenmekte. Bu nedenle OKAF kariyer fuarı olarak tanımlandı. Şüphesiz fuarın ruhuna uygun buluşmalar, iş birlikleri ve ticaret imkânları oluşacaktır. Ancak biz, burada üretilen malın değil, katma değeri yüksek, doğanın fıtratına uygun, nitelikli, yenilikçi ve daha ekonomik üretim gücünün buluşmasını, dolayısıyla nitelikli bir ekosistemin kurgulanmasını arzu ediyoruz.” dedi.

Rektör Ünal, OKAF’a 200 firmanın katılımcı ve 28 firmanın da sponsor olduğuna dikkati çekerek 5 bine yakın öğrencinin sisteme kaydolduğunu belirtti. Ünal “Fuar süresince toplam 39 etkinlik yapılacak. Atölye, seminer, söyleşi ve konferanslarla kariyer yolculuğundaki farkındalığı artırmayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“OKAF 2022 Öğrencilerimizin Kariyer Yolculuğunda Önemli Bir Adım Atmalarının Zeminini Oluşturacak”

OMÜ OKAF 2022 Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Esat Şanlı, açılış konuşmasında birçok işverenin nitelikli iş gücüyle buluşacağı ve pek çok öğrencinin sektörün ileri gelen aktörleriyle tanışacağını belirterek “Üniversitelerimizde de birçok gencimiz keşfedilmeyi ve işlenmeyi beklemekte. Organize ettiğimiz OKAF 2022, bu minvalde öğrencilerimizin kariyer yolculuklarında önemli bir adım atmalarının zeminini oluşturacak.” dedi.

“Büyükşehir Belediyesi Tüm İmkânlarını Gençlerin Her Alanda Yetişmesine Kanalize Etmiş Durumda”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise fuarın önemini vurgulayarak “Etkinlik, yüz binlerce gencin işverenlerle buluşturulmasına ve istihdam olanaklarından faydalandırılmasına aracılık etmenin yanında nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan her ölçekte işverenlerin de gençlerle doğrudan buluşmasını sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Demir, konuşmasında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin tüm imkânlarını gençlerin her alanda yetişmesine kanalize ettiğine değinerek “Sizlere tavsiyem şudur: Her nerede olursanız olun bulunduğunuz yerin sıradanı olmayın. Mesleğinizin en iyi bileni, en iyi uygulayanı olmak durumundasınız. Herkesin gönlünden değişik alanlar geçebilir. Önemli olan bulunduğunuz alanın başarılısı olmaktır.” ifadelerine yer verdi.

Protokol konuşmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından açılış konseri gerçekleştirildi. Konser akabinde ise programa katılan protokol üyeleri, fuarda açılan stantları gezerek firma yetkilileri ile görüştü.

Fuarın ilk gününde SAMPA İnsan Kaynakları Yöneticisi Recep Yiğit, kariyer konuşmaları kapsamında “Toyota Tarzı Yalın Liderlik” konusu üzerine söyleşi gerçekleştirdi. Ardından OMÜ mezunu, sunucu, yazar ve yapımcı Bekir Develi, “Bizim Hikayemiz” başlığıyla kendi hayatından bahsederek üniversite öğrencilerine tavsiyelerde bulundu.

Fuarın ilk günü SoloTürk pilotları, Binbaşı Emre Mert, Binbaşı Murat Bakıcı, bakım ekibinden Yüzbaşı Mehmet Ferhun Erzengin ve Kademeli Kıdemli Başçavuş Umut Çankaya, SoloTürk ve başarılarını aktardı.  Söyleşinin ardından imza töreni geçekleştirildi. Rektör Yavuz Ünal, SoloTürk ekibine f16 maketi hediye etti.

OKAF İkinci Gününü Yoğun Katılımla Açtı

Fuarın ikinci gününde Ar-Ge proje pazarı ve yarışması ile kariyer proje yarışması düzenlendi. Yarışma devam ederken Tekkeköy Anadolu İmam Hatip Lisesi “Gönül Esintisi” Tasavvuf Müziği Dinletisi, Neyzen Mücahit Işıklı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Solist-Bendirzen Hasan Söylemez ve İmam Hatip Lisesi 12. sınıf öğrencisi Neyzen Rabia Pıçakçı tarafından gerçekleştirildi.

Ar-Ge proje pazarı yarışmasında “Sahipsiz Hayvanlar İçin Yapay Zekalı Bir Beslenme Ünitesi” projesiyle OMÜ Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Harun Sümbül birinci oldu. Kariyer proje yarışmasında ise “Mentörler” takımının “Keşfet Kendini Geliştir Kariyerini” adını verdikleri proje birinci oldu. Birincilere hediyelerini OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal takdim etti.

OMÜ Konsey’in sosyal medya üzerinden düzenlediği çekiliş sonucunda birinci olan Mustafa Uslu’ya, Rektör Yavuz Ünal bilgisayar; ikinci olan Durukan Kızılkan ve Sibel Yılmaz’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı ve Rektör Yardımcısı Cengiz Batuk tablet hediye etti. Akabinde dereceye giren Eren Can Genç, Fatma Unutmaz, Farida Karsliyeva, Zahraa Alhosoun ve Muhammet Faruk Sefa Sele’ye akıllı saat hediye edildi. Hediyeleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Sancak, Rektör Yardımcı Prof. Dr. Selim Eren, Genel Sekreter Prof. Dr. Hüseyin Gençcelep, OKAF Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Esat Şanlı ile Rektör Danışmanı ve OKAF Kurumsal İlişkiler Ekibi Lideri Ekrem Altan takdim etti.

Ödül töreninin ardından Yağmaksan Makine Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yağlı, kariyer konuşmaları kapsamında “Gelişen Türkiye’de Yatırım, Üretim ve İstihdam” konusu üzerine söyleşi gerçekleştirdi. Sonrasında “Daikin Girişimci Liderlik” başlığıyla sahneye çıkan Daikin Yöneticisi Hasan Önder kendi dönemlerine atıfta bulunarak öğrencilere tavsiyeler verdi. Hasan Önder’in konuşmasının ardından Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi söyleşisi gerçekleştirildi.

Eş zamanlı salon etkinlikleri, atölye çalışmaları ve mülakat simülasyonlarının yapıldığı OKAF 2022 sanatçı Cengiz Ateş’in verdiği konser ile sona erdi.

Haber: Semanur Bal

Fotoğraf: Esra Öz

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ