Okumanın yaşı yok

Okumanın yaşı yok
  • 15.02.2016
  • 1.560 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencisi olan 70 yaşındaki Hakkı Başar, azmin ve okumanın yaşının olmayacağını bir kez daha gösterdi.

Hakkı Başar, 1946 Bafra doğumlu. İlkokulu Bafra’da okuduktan sonra lise öğrenimini Samsun’da tamamlayan Başar, 1964 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmasına rağmen maddi yetersizliklerden dolayı üniversiteyi yarıda bıraktı. Süleyman Demirel’in başbakanlık döneminde çıkan bir yasa ile tekrar üniversiteye başlamaya karar veren Başar, edebiyat bölümüne kayıt yaptırdı. Gündüzleri çalışıp geceleri okumaya devam eden Başar, 1970 yılında mezun oldu ve öğretmenlik hayatına başladı.

Öğretmenlikten ressamlığa

İlk görevine Giresun Lisesi’nde başlayan Başar, 6 ay sonra Samsun’a tayin oldu. Samsun’da göreve başladıktan sonra inşaat mühendisi bir arkadaşının yanında işe giren Başar, 1979 yılında öğretmenliği bıraktı ve teknik ressam olarak kendi işyerini açtı. 1990’da öğretmenliğe tekrar başlayan Başar, 2000 yılında emekli oldu ve teknik ressamlığa devam etti.

“Amacı olmayan insan 20 yaşında bile olsa ihtiyardır”

Yıllar sonra İstanbul Üniversite’ne yaptığı bir ziyarette, eğitimini yarıda bıraktığı Hukuk Fakültesini bitirmeye karar verdi. 2007 yılında çıkan aftan yararlanarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt yaptırdı. Sonrasında ise kaydını OMÜ Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi’ne aldırdı.

Başar, okumanın önemine vurgu yaparak, “Sürekli okuyun, araştırın. Amacı olmayan insan 20 yaşında da olsa ihtiyardır. Benim şimdi bir amacım var” şeklinde konuştu.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ