Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Metin Külünk OMÜ’de Türkiye’nin Gelecek Vizyonunu Paylaştı

Metin Külünk OMÜ’de Türkiye’nin Gelecek Vizyonunu Paylaştı
  • 11.04.2018
  • Metin Külünk OMÜ’de Türkiye’nin Gelecek Vizyonunu Paylaştı için yorumlar kapalı
  • 1.575 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Öğrenci Konseyinin davetlisi olarak Samsun’a gelen AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, OMÜ Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda öğrencilerle buluştu.

Bu kapsamda düzenlenen “Gelecek Yüzyılın Türkiye’si” konulu konferansa; Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, OMÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Menderes Kabadayı, öğretim üyeleri, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

OMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Muhsin Oğul, selamlama konuşmasında Metin Külünk’e davete icabeti için Üniversite ve öğrenciler adına teşekkürlerini sundu.

“Ülke olarak dünyada bir beklentinin odağı hâline geldik”

Ardından söz alan Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı da yoğun programı arasında zaman ayırıp Üniversiteye gelen konuk Milletvekili Metin Külünk’e teşekkür ederek ülkemize ve geleceğe dair şunları söyledi: “Türkiye zor günlerden geçiyor, bulunduğu coğrafya itibariyle de dünyanın gözleri üzerimizde. Bizler toplum olarak aslında dünyada bir beklentinin odağı hâline geldik. Bu gerçeği görmek, bu doğrultuda eğitim almak ve bunun farkına vararak yetişmek lazım. Dünyanın neresinde bir mağdur ve mazlum varsa bizi kurtuluşu için umut kapısı olarak görmekte. Dolayısıyla bizler kendimizi iyi yetiştirmeli, geleceğe umutla bakmalı ve ayaklarımızı yere sağlam basmalıyız. Yanı sıra gösterişten uzak, alçak gönüllülüğümüzü de muhafaza ederek ve Rabbimize sığınarak onların bu umudunu boşa çıkarmamamız gerekiyor.” dedi.

Genel Sekreter Kabadayı salondaki gençlere seslenerek “Ben bu anlamda siz gençlerimize inanıyor ve güveniyorum. Tek vatan, tek millet, tek devlet ve tek bayrak ilkesinden de yola çıkarak gelecekte bu geminin dümenine sizler geçeceksiniz ve ülkemizi çok daha ileri noktalara taşıyacağınıza inancım tam.” sözlerine yer verdi.

Sözlerine merhum Ali Fuat Başgil ve Mustafa Kemal Güneşdoğdu’yu rahmet ve minnetle anarak başlayan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ise bu tür interaktif gerçekleştirilen etkinliklerin toplumun hangi dinamikler üzerinden hayata baktığını ve yaşananlara nasıl tepki verdiğini anlamak açısından bereket noktaları olarak niteledi.

Samsun’u İstiklal Savaşı’nın şifre şehri olarak tanımlayan Milletvekili Külünk “Samsun’u gelecekte başka bir boyut bekliyor, tabii kendini önümüzdeki gelecek yüzyıla hazırlama noktasında var ederse. Çünkü tarih fırsattır aynı zamanda, bu fırsatları iyi değerlendirirseniz iyi yazar, kötü yazarsanız kötü sonuçlanır. Dolayısıyla bugün konuşacaklarımızın tamamı Samsun’u da doğrudan ilgilendirmektedir ve bir anlamda Samsun’u konuşacağız. Zira önümüzdeki yeni yüzyılın yeni denge sisteminde Türkiye’nin rolü nedir, ülkemiz nerede olacaktır? sorusunun cevabını bulduğunuzda, direkt olarak şifre şehirlerden birisinin Samsun olduğunu göreceksiniz. Samsun şimdi olduğu gibi gelecekte de Türkiye’nin en stratejik şehirlerinden biri olacaktır. Dolayısıyla Samsun’un yerel olarak ülkemizin geleceğini çok iyi okuması gerekmektedir.” dedi.

“Akli mağlubiyet beraberinde fiziki mağlubiyeti getirdi”

Konuşmasında bugünü anlamak için düne bakılması gerektiğine işaret eden Milletvekili Külünk, Müslümanların aklını dondurarak aklen mağlup olduğunu dile getirerek bu süreci şöyle özetledi: “Batı, Sanayi Devrimi üzerinden üstünlüğü ele geçirdi. Üretimi kontrol edip ekonomik güce sahip oldular. Bu üstünlük, siyasi gücü beraberinde getirdi. Bu siyasi güç üzerinden ise askerî güç ürettiler. O nedenle 1701 yılında buharlı makinenin icadından itibaren aklen, 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana da fiziken mağlubuz. Başka bir ifadeyle Müslümanların aklı dondurması, aklını merkeze koyarak düşünme kabiliyetini kaybetmesi, akıl üzerinden kâinat diyalektiğini okuyamaması, akıl üzerinden Allah’ın kâinat kitabını okuma yeteneklerini yitirmesi sonucunda ortaya çıkan bu akli mağlubiyet, beraberinde fiziki mağlubiyete dönüştü.”

“Dünyayı artık çok kutuplu olarak okumak zorundayız”

Metin Külünk Çin’in, 2000 yılında dünya sistemine itiraz etmekten vazgeçip bu sisteme entegre olmaya karar verdiğine dikkat çekerek devamında “2000 yılı tıpkı 1701 yılı gibi bir milat olmuştur. Çin’in sisteme entegre olmasıyla ile beraber ortaya başka bir süreç çıkmıştır. Bu sürecin adı; gücün Batı’dan Doğu’ya kaymasıdır. Yani 2000 yılından itibaren yükselen bir Çin ve dolayısıyla bir Asya var. Öte yandan bu yıldan itibaren üretim kabiliyetini kaybetmiş ve Çin’in bu yükselişinden tedirgin olmuş bir Batı var. Zaten rakamlar üzerinden konuştuğumuzda da Çin’in liderliği ele geçireceğini görmekteyiz. Bu durum da çok kutuplu bir dünya düzenini getirecek önümüze ve dünyayı da bu tablo üzerinden okumamız gerekecek. 2013 yılında alınan kararla 1 trilyon dolara yakın maliyetli Pekin – Londra İpekyolu Projesi gündeme geldi. Bu ne demek biliyor musunuz? Dünya, çelik üzerinden bir kez daha büyük bir dönüşümü ve küreselleşmeyi yaşayacak. Dün, küreselleşme Batı’nın ticaret egemenliği üzerinden konuşulurken bugün çelik üzerinden İpek Yolu vasıtasıyla konuşulacak. Dolayısıyla dünya ticaret sistemi derinden etkilenecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlere hitap ederek yaşanan bu gelişmeleri iyi okumaları ve yorumlamaları tavsiyesinde bulunan Milletvekili Külünk “Bu büyük dönüşüme hazırlanmayanlar kaybeder, devletler de milletler de bireyler de kaybeder. Size bugünü anlatmıyorum, 50 yıl sonrasını anlatıyorum. Dünyaya ait bilgilerinizi bu anlamda revize etmezseniz ya da Samsun ve ülkemiz değişen bu fotoğrafta nereye konumlanacak sorusunu sorup cevabını veremezseniz tarih ve zaman affetmez. Anadolu sadece devletler ve medeniyetler beşiği değildir, aynı zamanda devletler ve uygarlıklar mezarlığıdır. Neden? Çünkü büyük dönüşümü yakalayamadıkları için. Osmanlı da büyük değişimi ve dönüşümü yaşayamadığı için 24 milyon kilometrekareden 784 bin kilometrekareye geriledi.” diye konuştu.

“Türkiye dünyanın stratejik ve lojistik üssü olacaktır”

“Coğrafya kaderdir” diyen Metin Külünk ülke olarak yaşanan bu gelişmeler karşısında Türkiye’nin rolü ve neler yapılması gerektiğine dair ise şunları dile getirdi: “Suriye’de aslında 1. Dünya Savaşı devam ediyor. Orada yeni dünya sisteminin hesapları yapılıyor. Anadolu toprakları bizim kaderimiz. Bu topraklarda millet ve devlet olmak bir ayrıcalıktır. Zira dünya Anadolusuz şekillenmez, dünya sistemi bu coğrafya olmaksızın kurgulanamaz, dünya denge sistemi Anadolu olmadan planlanamaz. Dünyanın kalbi Orta Doğu’dur, Orta Doğu’nu güç merkezi Anadolu’dur, Anadolu’nun kilidi de İstanbul’dur. Anadolu’da devlet ve millet olmanın stratejik ve lojistik üstünlüğü söz konusu ve Türkiye bu alanlarda dünyanın üssü olacaktır. Türkiye son yıllarda hava alanı, kara ve demir yolları projeleri, altyapı çalışmaları ve daha nice adımlarıyla gelecek yüzyıla hazırlanıyor. Samsun’da doğu-batı hattında bu anlamda en stratejik ve lojistik liman şehirlerinden biri olacak. Kendimizi ona göre hazırlamamız lazım.”

Konferansında dünyada yaşanan diğer değişimlere de değinen Külünk, ulus-devletler sürecinin bittiğine işaret ederken bununla birlikte supranasyonel (uluslarüstü) bir sürecin başladığını ve buna robotik bir devrim sürecinin de eşlik ettiğini söyledi.

AK Parti İstanbul Külünk konuşmasında ayrıca, bir ticaret ve lojistik merkezi olarak Samsun’da ayrıca bir teknik üniversite kurulmasının elzem olduğunu da sözlerine ekledi.

Konferans sonrası Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Milletvekili Metin Külünk’e adına düzenlenmiş fidan sertifikasını, Öğrenci Konseyi Başkanı Muhsin Oğul ise günün anısını yaşatacak plaketi takdim etti. Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar da konuk milletvekiline ilçenin simgelerinden Çarşamba ayakkabısı hediye etti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ