Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

İhtiyaçlar sahiplerini buluyor

İhtiyaçlar sahiplerini buluyor
  • 15.04.2016
  • İhtiyaçlar sahiplerini buluyor için yorumlar kapalı
  • 2.207 kez okundu

İhtiyaç sahipleri ile destek olmak isteyen kişiler ve kurumlar ihtiyacharitasi.org isimli çevrimiçi platformda buluşuyor.

Oyuncu Mert Fırat öncülüğünde organize edilen platform Türkiye’de kent ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaşlar tarafından sistematik bir şekilde öğrenilip, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum-kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasını kolaylaştırılmak için kuruldu. ihtiyacharitasi.org, sadece ihtiyaç sahiplerinin değil, farklı konularda destek vermek isteyen kişi veya kurumaların da desteklerini harita tabanlı olarak girebildiği ve ihtiyacı olanların bu desteklerden yararlanabildiği çevrimiçi bir platform. İhtiyaçların karşılanması sürecinde Türkiye’nin dört bir yanından gönüllüler siteye başvuru yapabiliyor. Sistemde şu ana kadar bin 642 ihtiyaç, 206 destek talebi bulunuyor. 15 ayrı ihtiyaç kategorisinin mevcut olduğu sitede; eğitim, tarım, barınma, göçmenler, kültür sanat, teknoloji ulaşım, sağlık, giyinme, hayvan, engelli ve yaşlıların ihtiyaç taleplerine çözüm getirilmeye çalışılıyor. Site üzerinden yapılan desteklerde nakit akışı yapılmıyor. Platform Türkiye’nin her yerinden kullanılabiliyor.

Samsun’un ihtiyaç talebi daha çok eğitim ile ilgili Türkiye’nin her yerinden gönüllülerin katılabildiği platforma şu ana kadar Karadeniz’den 134, Samsun’dan 18, Çarşamba’ dan 1 ihtiyaç talebinde bulunuldu. Karadeniz Bölgesi’nin ihtiyaç haritasına en fazla talepte bulunan il, 19 ihtiyaç talebiyle Tokat. Bölgede ihtiyaç haritasının etkileşimde olmadığı tek il ise Bayburt. Karadeniz Bölgesi’nde ve Samsun’da ihtiyaç talepleri ise daha çok eğitim üzerinden şekilleniyor.

İhtiyaçlar üç adımda karşılanıyor İhtiyaç sahiplerini destekçilerle buluşturan platform, ihtiyaçların belirtildiği, destekçilerin iletişime geçtiği ve gönüllü olmak için başvuruların yapıldığı 3 bölümden oluşuyor. İhtiyaçların belirtildiği “İhtiyaç Gir” bölümünde, ihtiyaç sahipleri gereksinimlerini belirterek iletişim bilgilerini veriyorlar ve destekçilere ulaşıyorlar. Siteye üye olma koşuluyla ihtiyaç sahipleri ve destekçiler iletişime geçiyor. Üyelerin bilgileri kendileri istemedikleri sürece üçüncü kişilerle paylaşılmıyor.“Destek Ol” bölümü ise destek verebilecek kişi ve kurumların yardımcı olabilme durumlarını ve iletişim bilgilerini paylaştıkları bölüm. İhtiyaç Haritası’nda yer alan projelerde ve ihtiyaçların karşılanması sürecinde gönüllü olmak isteyen kişilerin dâhil olduğu bölüm ise “Gönüllü Ol” bölümü. Gönüllüler, İhtiyaç Haritası’nda bu bölüme bilgilerini girerek çalışmalarda aktif olarak yer alıyorlar.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ