Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Counter Strike’da kadın olmak

Counter Strike’da kadın olmak
  • 28.04.2017
  • Counter Strike’da kadın olmak için yorumlar kapalı
  • 2.238 kez okundu

Savaş, aksiyon ve strateji oyunu olarak bilinen Counter Strike oyununu genellikle erkekler oyuncular oynuyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisi Damla Tost Counter Strike oynayan ve başarılar kazanan bir kadın oyuncu.

Oyunu yıllardır oynayan ve onlarca cinsiyetçi baskıya karşı başarılar kazanan Tost’la oyunda  kadın olmanın zorluklarını ve sohbet balonları aracılığı ile gerçekleştirilen tacizi konuştuk.

Oyunla nasıl tanıştın, ne zaman oynamaya başladın?

Oyunla 2006 senesinde tanıştım. Ağabeyimi, bu oyunu oynarken gördüm. Merak ettim ve başladım. İlk başladığım da karşımda gerçek insanlar yoktu.  Bilgisayar beyniyle oynuyordum. 2008’de online olarak oynamaya başladım.

Düzenli bir oyun oynama cetvelin var mı? Yani teknik olarak kendini nasıl geliştirdin ve oynadığın sürçte ne tür başarılar kazandın?

Bu sene kendimi oldukça geliştirdim okuldan ve derslerden arta kalan zamanlarımda sürekli bilgisayar başında Counter Strike oynuyorum. Günde 2-3 saat dm (deathmatch) üzerinde yoğunlaştım. Böylece isabet oranımı (aim) geliştirdim. Bu oyunda mermileriniz ne kadar az sekerse o kadar iyisiniz demektir.  Bu konuda gerçekten iyi olmak için çok çaba harcadım ve eslgaming in düzenlediği 1vs1 aim turnuvasında birincilik kazandım.

Kadın oyuncu olman oyunun akışını nasıl etkiliyor?

Oyuna girdiğimde oyundaki adminler kadın arkadaşımız var küfür, hakaret etmeyelim, konuşmalarımıza dikkat edelim gibi uyarılarda bulunuyorlar.  Çoğu  “Kız mı var?  Kaç yaşındasın?  Sevgilin var mı?” diye sorular sormaktan oyun oynayamıyor.

 Bir kadın olarak oyunda, kendi özelinde karşılaştığın zorluklar neler?

Oyunda,  oyuncuların birbirilerini tanımaları için teamspeak adında mikrofonla konuşma programı var.  Turnuva maçından önce turnuvayı yöneten hakemlerle birlikte bu programda konuşuyorsunuz. Kadın olduğumu öğrenen çoğu oyuncunun ilk tepkisi ” Bizim şöyle oyuncu bir sevgilimiz olmadı” veya tam tersi “Erkek Fatma” oluyor. Kadınlar bu alanda ya bir ganimet ya da erkeklerin dikkatini çekmek isteyen tipler olarak düşünülüyor.  Steam adında oyunculara özgü bir platform da  binlerce evlilik teklifi ve amacını bildiğim bir ton gereksiz iltifat aldım.

İlk turnuva maçına çıktığımda sesimi duyan rakibim beni kadın olduğum için hafife almıştı ve alaylı bir şekilde “Sanırım maç hızlı bitecek ” demişti.  Bu söylem beni çok rahatsız etti ama sürekli e-spor da bu tür olaylarla karşılaştığım için pek umursamadım ve oyunumu oynadım. 16-8 rakibimi mağlup ettim.

Taciz ve psikolojik baskı yüzünden oyunu bırakmayı düşündün mü?

Hayır, bunca yaşadığım sözlü tacize rağmen oyunu bırakmayı hiç düşünmedim aksine erkek egemen bir dünyada bende varım dedim.

Oyun içindeki bu tacize karşı aldığın bir önlem var mı?

Taciz bu oyunda sıradan bir durum. İlk başlarda profilimi gizlemiştim. Yavaş yavaş kadın oyuncuların artmaya başlamasıyla profilimi eski haline getirdim. Artık eskisi gibi sözlü tacize maruz kalmıyorum.  Yüzüm, fiziğim için değil oynadığım oyuna yönelik iltifatlar alıyorum.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ