Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Çanakkale farkındalık semineri

Çanakkale farkındalık semineri
  • 18.03.2016
  • Çanakkale farkındalık semineri için yorumlar kapalı
  • 1.956 kez okundu

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Samsun Bölge Müdürlüğü tarafından üniversite öğrencilerine “Çanakkale Farkındalık” adlı seminer düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü talimatıyla öğrencilerin moral ve motivasyonunu arttırmak için seminerler düzenleniyor. Bu seminerlerden sonuncusu ise 26 Kasım Perşembe günü Çarşamba Kredi Yurtlar Kurumu A Blok’ta gerçekleştirildi.

İki saat süren seminerde konuşma yapan Tarihçi Ömer Naci Yılmaz, öncelikle öğrencilere teşekkürlerini sundu. Yılmaz, I.Dünya Savaşı’na ilişkin yaptığı konuşmada “Coğrafi keşifler, sömürgecilik, sanayi devrimi, Avrupa’nın zenginleşmesi, zenginliği koruma adına silahlanma yarışı derken I. Dünya Savaşı’nın eşiğine gelindi. Ülkemizin savaşa girerken moral, motivasyon, psikolojik hiçbir artımız olmadığı halde bizi savaşa sürükleyen bir süreç yaşandı. İhtilal gurubunda bulunan devletler hem cephe sayısının verdiği yükü azaltmak hem siyasi yalnızlıktan kurtulmak için ülkemizi savaşın eşiğine getirdiler” dedi.

Yılmaz, “Çanakkale’de birçok cephe olmasına karşın Conkbayırı, Anafartalar ve Arıburnu’nun yerinin bizim için ayrı önemi vardır. Çünkü, bu cephelerde Mustafa Kemal Atatürk komutasında zorlu bir mücadele verdik. Belki de son kalemiz konumunda olduğu için bu mücadeleyi verdik ve galip geldik” şeklinde konuştu.

Seminer Ömer Naci Yılmaz’a katkılarından dolayı plaket verilmesiyle son buldu.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ