Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

Askıda öğrenci sorunları var

Askıda öğrenci sorunları var
  • 28.04.2017
  • Askıda öğrenci sorunları var için yorumlar kapalı
  • 3.146 kez okundu

Sosyal girişim projesi ‘Askıda Ne Var’ ,üniversite öğrencilerinin yemek, kıyafet, tiyatro ve konser bileti, kitap, dergi ve yurtdışı staj gibi hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanmasını sağlıyor.

Oğuzhan Canım’ın 2012’de ‘Askıda mutluluk var’ sloganıyla başlattığı bu sivil insiyatif projesiyle pek çok kişi, tanımadığı üniversiteli gençlere yardım ediyor; beslenme, kültür sanat, eğitim, eğlence olanağı tanıyor.

“Öğrencilerin engellerini askıya kaldırdık”

Eski bir Osmanlı geleneği olan “askıda ekmek” uygulamasından esinlenerek ortaya çıkan Askıda Ne Var projesi, şu anda 10’dan fazla kentte uygulanıyor.. Proje yöneticisi Sercan Özen, “Askıda Ne Var olarak rotamızı gençlere çevirdik. Üniversite öğrencilerinin maddi imkânsızlıklar yüzünden yaşadığı engelleri, askıda uygulamasıyla bir bir kaldırmayı hedefledik. Yemekten kitaba, konser biletinden staj imkânına kadar öğrenciliklerini hakkıyla yaşamaları için tüm ihtiyaçlarını karşılamaya karar verdik” dedi.

Hiç ummadığımız anda ummadığımız bir etkiyle insanların hayatlarına dokunduk diyen Özen, paylaşmanın herkes için nefes almak gibi gerekli olduğunu belirtti.

“Yılda 200 bin öğrenciye ulaşıyoruz”

Proje işleyişini anlatan Sercan Özen, “Proje kapsamında gönüllüler, askidanevar.com üyesi restoranlarda yemek siparişi verirken istedikleri sayıda ürünü de askıya bırakabiliyorlar. Destekçi kuruluşların askıya bıraktığı ürünler Twitter hesabından duyuruluyor, ardından üniversite öğrencileri askıdaki ürünü almak için retweet yapıyorlar. Başvuru yapan öğrencilerden öğrenci kimlik belgelerinin ibraz etmesi isteniyor ve ardından kazananlara ürünler ücretsiz şekilde ulaştırılıyor. Yılda 2 yüz bin öğrenciye destek oluyoruz ve 2 milyon liralık hizmet ve ürün dağıtıyoruz” şeklinde konuştu.

askida-ne-var-logo

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ