Ondokuz Mayıs Üniversitesi - İletişim Fakültesi - Uygulama Gazetesi -

OMÜ Radyo yayında

OMÜ Radyo yayında
  • 03.03.2016
  • OMÜ Radyo yayında için yorumlar kapalı
  • 4.386 kez okundu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi Uygulama Radyosu “OMÜ Radyo” Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü’nde yapılan törenle resmi olarak yayın hayatına başladı.

İnternet üzerinden dinlenebilecek olan OMÜ Radyo, 3 Mart Perşembe günü İletişim Fakültesi’nde düzenlenen törenle resmi olarak yayın hayatına başladı.

Törene, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Çarşamba Başsavcısı Özgür Bozkurt, Çarşamba İlçe Jandarma Komutanı Ramazan Ünal, Basın Yayın Enformasyon Samsun İl Müdürü Tahsin Bayar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sevilhan Mennan ve Prof. Dr. Şenol Eren ile öğretim elemanları, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

Radyonun ilk canlı yayın konukları Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan oldu. Radyonun açılış konuşmasını yapan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurdan Öncel Taşkıran, “Bugün OMÜ ve İletişim Fakültesi için önemli günlerden biri. Radyomuzun resmi açılışı” diyerek sözü Samsun Valisi İbrahim Şahin’e bıraktı.

“Umarım ki geniş bir kesim tarafından takip edilen bir radyo olur”

Vali Şahin sözlerine Türkiye’de ilk radyo yayınını gerçekleştiren Eşref Şefik’in “Alo alo muhterem samiiin! (dinleyiciler)” anonsunu hatırlatarak başladı. İletişim teknolojilerinin gelişimi sayesinde günümüzde internet ve sosyal medya gibi mecralarda radyo yayınının yapılabildiğini vurgulayan Şahin, “İnternetin radyo olarak da yayıncılığa katkı sağlaması, radyoların hayat bulmasına neden oluyor” şeklinde konuştu.

OMÜ Radyo’nun İletişim Fakültesi öğrencilerinin radyoculuk alanında kaliteli bir eğitim alabilmeleri için önemli bir uygulama merkezi olacağının altını çizen Şahin, “Buna ilave olarak OMÜ Radyo özellikle halkın bilinçlendirilmesi, yerel ve ulusal haberlerin takibi, düzeyli ve kaliteli müzik yayınının yapılması adına da bir örnek teşkil edecektir. Diğer taraftan kamusal görev gördüğü için OMÜ Radyo, bilgileri popülist bir bakışla değil, halkı sağlıklı bir şekilde bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla da verecektir. Umarım ki uzun soluklu ve geniş bir kesim tarafından takip edilen bir radyo olur” diyerek OMÜ Radyo’ya başarılar diledi.

Televizyon stüdyosu da sırada

Vali Şahin’den sonra söz alan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan ise radyonun önemini vurgulayarak, “Trafikte dinlenebilecek en uygun araç radyo. Bunun yanında iş yerinde de radyo önemli bir iletişim aracı işlevi görebiliyor. Çünkü bir işle meşgul olduğunuz sırada televizyon açıp izlemek veya sosyal medyayla uğraşmak mümkün olmaz. Ama çalışırken radyo ile muhatap olabilirsiniz” dedi.

Radyonun ardından sıradaki projenin İletişim Fakültesi’nde bir televizyon stüdyosu açılması olduğunu ifade eden Rektör Akan, “İhale süreçleri uzadığı için1-2 yıldır uğraşıyoruz ama şimdiki hedefimiz İletişim Fakültesi’nde bir televizyon stüdyosu açmak. Ayrıca belirtmek isterim ki, OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi’nde de çok iyi stüdyolar oluşuyor. Bütün bunlar öğrencilerimiz için pratik alanlar olarak da işlev görecektir. Böylece radyo ve televizyon yayıncılığı anlamında OMÜ önümüzdeki yıllarda Karadeniz’in önemli merkezi haline gelecektir diye umut ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“Çarşamba halkı için de önemli”

Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız, Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Özgür Bozkurt ve Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar da OMÜ Radyo’nun canlı yayın konukları oldular.

Kaymakam Yıldız, konuşmasında, İletişim Fakültesi’nin Çarşamba’da olmasına vurgu yaparak, “İletişim Fakültesi’nin Çarşamba’da olmasının mutlaka olumlu tesirleri olacaktır. OMÜ Radyo Çarşamba halkı için de önemli” diyerek OMÜ Radyo’ya desteklerini sundu.

Ardından söz alan Başsavcı Özgür Bozkurt şöyle konuştu: “OMÜ Radyo adına yapılan çalışmalar başlı başına takdire şayan. İlerleyen aşamalarda çok daha iyi ve daha gelişmiş bir eğitim sistemine dönüşüm yapılacağını buradaki hazırlıklardan görmüş bulunuyoruz.”

 “Hayırseverlerin katkılarının fonksiyonel hale gelmesi gerek”

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ise Çarşamba ilçesine yönelik hayırseverlerin katkılarının önemli olduğunu belirterek, “Hayırseverlerin katkılarının fonksiyonel hale gelmesi, parlatılması gerek. Bu da ancak insan unsuruyla mümkün oluyor. Bunu siz gerçekleştiriyorsunuz. Ben bu vesileyle kısa bir süre önce aramızdan ayrılan hayırseverimiz Mustafa Kemal Güneşdoğdu’yu da rahmetle ve minnetle anıyorum. Radyomuzun ve kampüsümüzün gelişmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Radyonun son canlı yayın konukları olan Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sevilhan Mennan ve Prof. Dr. Şenol Eren de radyoda emeği geçen herkesi tebriklerini sundu.

Canlı yayın konuşmalarının ardından konuklar, İletişim Fakültesi’nde açılması hedeflenen televizyon stüdyosu hakkında Dekan Prof. Dr. Nurdan Öncel Taşkıran’dan bilgi aldılar.

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ